Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-28 10:03
JR / PAP

Szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci. Czy są bezpieczne?

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że szczepionki dla dzieci są bezpieczne; w przypadku Delty 22 proc. najmłodszych ma objawy, a to znaczy, że również i ich trzeba chronić – mówi szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Autor/źródło: Pixabay.com

Cessak w rozmowie z DGP wyjaśnia, że o bezpieczeństwie i skuteczności szczepionek dla dzieci może mówić na podstawie pełnych badań klinicznych przedłożonych do EMA. „Badanie kliniczne dotyczące szczepionki Comirnaty – które było podstawą rozszerzenia wskazań o populację dzieci i młodzieży – obejmowało 2260 osób w wieku 12–15 lat i wykazało 100-proc. skuteczność preparatu w ochronie przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem choroby” – zaznaczył prezes URPL.

Dodał, że działania niepożądane „nie były inne jak u dorosłych, a nawet miały łagodniejszy przebieg – uczucie zmęczenia, ból głowy, ból w miejscu wstrzyknięcia, ból stawów, mięśni, gorączka, dreszcze”. „Przede wszystkim – przy takiej samej dawce – skuteczność była wyższa niż u dorosłych. A to dlatego, że odporność immunologiczna młodszych jest większa. Mniejsza dawka będzie dla dzieci poniżej 12. roku życia. Dla tej grupy spodziewamy się wyników badań klinicznych we wrześniu” – poinformował Cessak.

Dopytywany, czy kilkuletnie dzieci też będą szczepione odparł: „Czekamy na wyniki badań. Jeśli chodzi o szczepionkę Comirnaty, będzie podział na dwie, trzy grupy. Przypuszczalnie w dawce dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat zawartość substancji czynnej będzie trzykrotnie zmniejszona: 10 mikrogramów. A w dawce dla dzieci do 5. roku życia to będą nawet 3 miligramy, a więc dziesięciokrotnie pomniejszona”.

Szef URPL przypomina, że dzieci przechodzą COVID-19 łagodnie lub umiarkowanie. „Jednak teraz coraz bardziej popularny jest nowy wariant Delta, który dzieci przechodzą dużo ciężej. 22 proc. najmłodszych ma objawy, a to znaczy, że również je trzeba chronić. Poza tym dane dotyczące PIMS – stanu zapalnego po przejściu COVID-19 – pokazały, że do sześciu miesięcy po przebyciu choroby 52 proc. dzieci ma problemy neurologiczne. Zawroty głowy, omamy wzrokowo-słuchowe, drgawki, zaburzenia pamięci” – ostrzega.

Wyjaśnił też, że PIMS nie musi dotyczyć dzieci, które ciężko przechorowały koronawirusa i były w szpitalu. „Także umiarkowany i bezobjawowy przebieg COVID-19 może powodować PIMS. A 33 proc. wśród badanych dzieci ma zaburzenia echokardiografczne, czyli z sercem. U dorosłych wiemy, że przebieg COVID-19 może spowodować problemy sercowo-naczyniowe. Dlatego warto zastanowić się, czy chronić dzieci. Poza tym mogą roznosić wirusa. Jeśli chcemy zahamować epidemię, musimy szczepić jak największą część populacji” – podkreślił Cessak.

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-28 09:08:22
miniaturka

Kolejny raport: 368 zgłoszeń, 292 oskarżonych księży i zakonników

W okresie od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich w Polsce 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego osób małoletnich poniżej oraz powyżej 15 roku życia. Zgłoszenia dotyczą czynów z lat 1958-2020. O przestępstwa seksualne wobec małoletnich, które miały być popełnione w tym czasie, oskarżonych zostało 292 księży oraz zakonników. To dane najnowszego raportu przygotowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego we współpracy z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Badania zostały sfinansowane przez Fundację Świętego Józefa KEP.
2021-06-28 09:35:19
miniaturka

Abp Gądecki: Nie istnieje coś takiego jak prawo do aborcji. Każdy ma prawo do życia!

Rezolucja Parlamentu Europejskiego przyjmująca proaborcyjny raport Chorwata Matića jest pozbawiona mocy prawnej i przekracza wszelkie granice etyczne – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP w sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu przypomniał, że każdy człowiek ma prawo do życia.
2021-06-28 09:53:49
miniaturka

Wielka Brytania: Polacy wezmą udział w testach szczepionki przeciwko wariantowi Beta

Brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca oraz uniwersytet w Oksfordzie testują szczepionkę przeciwko wariantowi Beta koronawirusa, który po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki. W testach będą uczestniczyli m.in. Polacy.
2021-06-28 10:21:39
miniaturka

Zawieszenie ognia między Izraelem a Gazą – co warto wiedzieć o tym konflikcie?

Izrael i Hamas – palestyńska grupa bojowników, zgodzili się na zawieszenie broni. Z inicjatywą wyszedł Izrael. Walki rozpoczęły się 10 maja i trwały 11 dni. 21 maja ogłoszono zawieszenie broni, po naciskach płynących ze strony USA i innych państw sojuszniczych.
2021-06-28 10:27:10
miniaturka

Kanada chce być bardziej widoczna na YouTube i TikToku

Kanada wprowadza agresywne przepisy internetowe. Chce zmusić platformy do udostępniania nagrań wideo w taki sposób, by kanadyjscy artyści byli bardziej eksponowani. Postrzegane jest to przez niektórych jako atak na wolność słowa.
2021-06-28 10:47:00
miniaturka

Jak COVID-19 wpłynął na umieralność w Polsce w 2020 roku? GUS publikuje dane

W 2020 roku zmarło 477 335 osób. To wzrost zgonów o prawie 68 tys. względem 2019 roku – wynika ze wstępnych danych dotyczących umieralności w ubiegłym roku opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny.