Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-08 08:34
MG / PAP

Szczepionka przeciwko COVID-19 związana z mniejszą liczbą bezobjawowych zakażeń

Szczepionki przeciwko COVID-19 wiążą się z mniejszą liczbą bezobjawowych zakażeń, które w dużym stopniu odpowiadają za tak szybkie rozprzestrzenienie się pandemii po całym świecie - ustali naukowcy z St. Jude Children's Research Hospital w Memphis (USA).

Autor/źródło: PAP


Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym numerze „Journal of the American Medical Association” (doi:10.1001/jama.2021.6564).


Badanie jest jednym z pierwszych, które wykazało związek pomiędzy szczepieniem przeciwko COVID-19 a mniejszą liczbą bezobjawowych infekcji. Kiedy pierwsza ze szczepionek - wyprodukowana przez Pfizer i BioNTech - została dopuszczona do użytku, stwierdzono, że ma wysoką skuteczność w zapobieganiu potwierdzonemu laboratoryjnie COVID-19 oraz, że jej dwie dawki skutecznie zmniejszają objawy choroby, hospitalizację i ryzyko zgonu. Jednak związek z bezobjawowymi zakażeniami był niejasny.


„Chociaż potrzebne są dalsze badania, to z naszych wstępnych ustaleń wynika, że z dużym prawdopodobieństwem szczepienia zmniejszają przenoszenie SARS-CoV-2” - mówi dr Diego Hijano, główny autor publikacji.


W badaniu wzięło udział 5 217 pracowników szpitala St. Jude, którzy zgodnie z wytycznymi stanowymi mieli prawo do szczepień w pierwszej kolejności. W okresie od grudnia 2020 do marca 2021 zaszczepiono ponad 58 proc. z nich (większość otrzymała obie dawki).


Okazało się, że ogólnie szczepienie zmniejszyło ryzyko bezobjawowego i objawowego zakażenia SARS-CoV-2 o 79 proc. (w porównaniu do niezaszczepionych pracowników szpitala). Analiza samych infekcji bezobjawowych wykazała zaś, że szczepienie zmniejszyło ich ryzyko o 72 proc.


Ochrona przed zakażeniem była jeszcze większa u uczestników, którzy przyjęli obie dawki preparatu. Tydzień lub dłużej po otrzymaniu drugiej dawki zaszczepieni pracownicy byli o 96 proc. mniej narażeni na zakażenie SARS-CoV-2 niż pracownicy niezaszczepieni. Kiedy naukowcy wzięli pod lupę same bezobjawowe infekcje, okazało się, że pełny cykl szczepienia zmniejszył ich ryzyko o 90 proc.


Jeśli chodzi o szczegóły, to w trakcie badania 236 z 5217 objętych analizą pracowników uzyskało wynik pozytywny testu na SARS-CoV-2. Było wśród nich 185 niezaszczepionych osób i 51 osób, którym podano co najmniej jedną dawkę szczepionki.


Prawie połowa pozytywnych przypadków, czyli 108, nie zgłaszała żadnych objawów choroby. Przypadki bezobjawowe obejmowały 20 pracowników, którzy otrzymali jedną dawkę preparatu oraz 3, którzy uzyskali pozytywny wynik testu w ciągu siedmiu dni od przyjęcia drugiej dawki.


„Otrzymane wyniki przypominają nam o jeszcze jednej ważnej kwestii: że w populacji jest wiele ukrytych przypadków COVID-19. Dlatego tak trudno pokonać tego wirusa” - podsumowuje dr Tang. (PAP)

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-08 00:13:30
miniaturka

Długa tradycja szczepień inicjowanych przez papieży

Tradycja szczepień inicjowanych przez papieży sięga 200 lat. Zapoczątkował ją w 1822 roku Papież Pius VII promując obowiązkowe szczepienia przeciwko ospie wietrznej na terenie Państwa Kościelnego.
2021-05-08 00:16:37
miniaturka

Heroiczna zakonnica z Birmy: zabijcie mnie, ale nie ludzi

„Zabijcie mnie, ale nie zabijajcie ludzi” – to tytuł książkowego wywiadu z s. Ann Rose Nu Tawng. Dwa miesiące temu jej zdjęcie obiegło cały świat i stało się symbolem pokojowych protestów przeciwko wojskowemu reżimowi w Birmie.
2021-05-08 09:06:36
miniaturka

Dziś św. Stanisława Biskupa i Męczennika

8 maja obchodzimy uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Jego męczeńska śmierć przypomina, że Kościół musi głosić jasne zasady moralne wszystkim, także osobom sprawującym władzę
2021-05-08 09:55:11
miniaturka

Wszyscy jesteśmy kierowcami - bądźmy też misjonarzami!

Na Jasnej Górze trwa XX Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. „To pielgrzymka o zabarwieniu misyjnym. Wymyślił ją misjonarz z krainy Zulusów Paulin o. Nikodem Kilnar i od początku biorą w niej udział polscy misjonarze z całego świata” - mówi ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców
2021-05-08 10:28:44
miniaturka

Prof. Parczewski: jesteśmy w fazie małego eksperymentu populacyjnego

Jesteśmy w fazie małego eksperymentu populacyjnego – co się stanie, gdy poluzujemy wszystkie obostrzenia – powiedział PAP specjalista chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. Podkreślił, że chodzi o kontrolowane otwarcie, które "naturalnie musi się teraz zdarzyć".
2021-05-08 10:37:20
miniaturka

Sługa Boży kardynał Mindszenty uosabiał dramat narodu węgierskiego

Kard. József Mindszenty bronił Kościoła na Węgrzech najpierw przed nazistami, później - przed komunistami. Przeciwstawiał się próbom dialogu z systemowym złem i wiele z tego powodu wycierpiał. Dziś jest kandydatem na ołtarze