Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-03 11:21
JR / PAP

Szczepienie dzieci to duży krok naprzód w walce z pandemią

Możliwość szczepienia dzieci przeciw COVID-19 to duży krok naprzód w walce z pandemią – ocenia pediatra i immunolog dr Elżbieta Berdej-Szczot z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Jak podkreśla, masowe szczepienia pozwolą na ograniczenie ognisk zakażeń w szkołach.

Autor/źródło: PAP

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział we wtorek, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19. Obecnie w Polsce na szczepienia mogą zapisywać się już osoby od 16 lat.

Jesienią ubiegłego roku, kiedy dzieci wróciły do szkół, liczne ogniska zakażeń koronawirusem, a także przypadki zgonów na COVID-19 wśród nauczycieli skłoniły władze do decyzji o nauce w trybie zdalnym. Nastolatki w sumie spędzą w tym roku szkolnym zaledwie kilkanaście tygodni na nauce stacjonarnej.

„Uważam, że możliwość szczepienia dzieci – jeśli rodzice zdecydują się z niej skorzystać – to duży krok naprzód w walce z pandemią. Wciąż nie mamy skutecznego leku przeciw COVID-19, najlepszym działaniem jest zatem profilaktyka, czyli szczepienia, które chronią przed ciężkim przebiegiem i zgonem z powodu COVID-19” – powiedziała w środę PAP dr Elżbieta Berdej-Szczot.

Jej zdaniem skala zachorowań na COVID-19 wśród dzieci jest znacznie niedoszacowana, ponieważ często chorują bezobjawowo lub ze skąpymi objawami. „To nie znaczy jednak, że dzieci nie umierają na COVID. Nawet w naszym szpitalu mieliśmy takie przypadki, choć były to dzieci obciążone również ciężkimi chorobami towarzyszącymi. Dużym problem są też powikłania” – powiedziała specjalistka.

Powikłaniem po bezobjawowym lub skąpoobjawowym przechorowaniu COVID-19 u dzieci jest pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny. Ponad siedemdziesiąt takich przypadków leczono już w GCZD. „Dane amerykańskie mówią, że jedno na 1000 dzieci, które przeszły COVID, rozwija ten zespół. Jego pierwsze objawy pojawiają się od 2 do 8 tygodni po zakażeniu, z reguły jest to wysoka gorączka, którą trudno obniżyć lekami. Pojawia się przeczulica, dziecko jest osłabione, podsypiające, cierpiące. Manifestacja skórna to wysypki, a także obserwujemy zapalenia spojówek, czerwieni wargowej, silne bóle brzucha, wymioty, biegunki. Ale mogą pojawić się również objawy z innych narządów: zapalenia płuc, niewydolność nerek, aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego, a nawet udar niedokrwienny czy objawy niewydolności krążenia ze wstrząsem” – wylicza dr Berdej-Szczot.

Wiele dzieci choruje też na COVID-19 z takimi objawami jak dorośli – z dusznością oddechową i powikłaniem w postaci zapalenia płuc, koniecznością hospitalizacji i tlenoterapii. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, które – według relacji lekarzy – w trzeciej fali pandemii chorowały ciężej, również wśród dzieci obserwowano w tym okresie cięższy przebieg choroby i więcej hospitalizacji.

„Wiemy, że koronawirus mutuje. Nawet jeśli szczepionka nie będzie chronić przed kolejnymi odmianami tak skutecznie, jak przed obecnie znanymi, to zapewni lżejszy przebieg choroby, uchroni przed zgonem” – wskazuje pediatra.

„Jeśli chcemy powrotu do normalności – w tym dzieci chodzących do szkoły – to dzieci powinny być szczepione, bo to właśnie szkoły jako duże skupiska ludzi są miejscem, gdzie pojawiają się ogniska zakażeń. Opracowanie szczepionek w tak krótkim czasie to nasz sukces cywilizacyjny. Konieczne jest jednak osiągnięcie odporności populacyjnej. Musimy chronić się jako społeczeństwo, chronić tych najsłabszych” – podsumowała dr Elżbieta Berdej-Szczot.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-03 09:26:20
miniaturka

Zamknięto ośrodek aborcyjny w centrum Londynu

Pionierski ośrodek aborcyjny, który od prawie stu lat działał w centrum Londynu, został zamknięty. To tam w 2010 r. rozpoczęła się pierwsza w Wielkiej Brytanii kampania „40 dni dla Życia”, prowadzona w ponad 60 krajach. Nieopodal ośrodka odbywały się codzienne czuwania modlitewne o uratowanie życia dzieci.
2021-06-03 09:34:52
miniaturka

KGHM: wirtualna wyprawa do podziemnego miasta wyrusza w Polskę

Wirtualna wyprawa do podziemnej kopalni oraz hut miedzi, multimedia, gry, ciekawostki i inne atrakcje – KGHM Polska Miedź S.A świętuje 60-lecie, zapraszając na mobilną wystawę o przeszłości i przyszłości wydobycia i przeróbki miedzi.
2021-06-03 10:16:55
miniaturka

Dramatyczna sytuacja w Gomie. Ludzie uciekają przed wulkanem

Pogłębia się dramat mieszkańców Gomy w Demokratycznej Republice Konga. Od 22 maja trwa erupcja pobliskiego wulkanu Nyiragongo. Lawa trawi już północne dzielnice miasta. Erupcji towarzyszą trzęsienia ziemi. Niektóre budynki zostały zniszczone.
2021-06-03 11:40:07
miniaturka

Paszporty covidowe zaszkodzą lokalnej turystyce?

Globalna sytuacja związana z pandemią krótkoterminowo sprzyja obiektom hotelarskim w Polsce, jednak tzw. paszport covidowy umożliwiający podróże zagraniczne zadziała przeciw lokalnej turystyce – uważa Tatrzańska Izba Gospodarcza.
2021-06-03 12:43:57
miniaturka

Zbliżają się uroczystości odnowienia Aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu

Uroczystości odnowienia Aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu odbędą się 11 czerwca w bazylice Serca Jezusowego w Krakowie. Ojcowie jezuici, gospodarze świątyni, przygotowali liczne materiały duszpasterskie, które zostały rozesłane do parafii. Większość jest nadal do pobrania na stronie jezuici.pl.
2021-06-03 12:51:14
miniaturka

Prymas: czas ograniczeń zrodził tęsknotę za Eucharystią

Niosąc dziś Jezusa w Najświętszym Sakramencie, niesiemy Go również w sobie – mówił w homilii z okazji uroczystości Bożego Ciała prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak podkreślił, pandemia i czas związanych z nią ograniczeń zrodził tęsknotę za Eucharystią.