Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-23 12:12
S. Zielińska / KAI

Szczecin: zagraniczni wolontariusze pomagają w świetlicach Caritas

Czworo młodych ludzi - wolontariuszy z Niemiec, Węgier i Włoch pomaga w świetlicach środowiskowych Caritas w Szczecinie.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

W programie Erasmus Plus uczestniczą osoby w wieku od 17 do 31 lat, które mogą wyjechać na maksymalnie roczny wolontariat zagraniczny.

Francesco pochodzi z Lecce, z południa Włoch i chce zostać nauczycielem, stąd pomysł na udział w projekcie. Eszter przyjechała z Budapesztu, w Polsce była już dwukrotnie w Krakowie, m.in. na Światowych Dniach Młodzieży.

- Ich plany zależą od tego, co dzieje się w działalności Caritas i planach świetlic środowiskowych - tłumaczy Sylwia Michałowska, koordynatorka Centrum Wolontariatu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. - Biorą także udział we wszystkich akcjach okolicznościowych, w których Caritas uczestniczy, od zbiórki żywności czy m.in. przy Jarmarku Jakubowego, a także akcjach, które odbywają się w konkretnym terminie. W ferie pomagają też przy dzieciach, a w normalnym czasie funkcjonowania świetlic środowiskowych przychodzą wraz z otwarciem świetlicy i są do zamknięcia, pomagają w lekcjach, głównie z angielskiego lub plastyki, gdzie język nie jest tak potrzebny. Bawią się z dziećmi i organizują im czas.

- Bawimy się, odrabiamy lekcje, gramy na komputerze, jeździliśmy długo na wrotkach i rolkach - przyznają dzieci ze świetlicy środowiskowej przy ul. Królowej Korony Polskiej w Szczecinie, które podczas ferii mają tak zorganizowany czas, żeby codziennie być w innym miejscu np. w bawialni, we wrotkarni czy na laserach.

Wolontariusze uczą się też polskiego. - Jestem Eszter, jestem wolontariuszką, mieszkam w Szczecinie, lubię dzieci - powiedziała po polsku wolontariuszka z Węgier.

Wolontariusze zostaną w Szczecinie do lipca.

pl / Szczecin


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Caritas, młodzież, pomoc, dzieci, Szczecin, wolontariat, wolontariusze, Erasmus Plus, świetlica środowiskowa