Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-20 12:49
mk

Szatan – pierwszy humanofob

„Szatan chce zniszczyć człowieka, ale czyni to w sposób podstępny, kusząc człowieka do zajęcia miejsca Boga” – pisze ks. Dariusz Kowalczyk SJ. „Szatan, obiecuje człowiekowi wielkość i nieśmiertelność, aby doprowadzić go do samozniszczenia” – dodaje.

Autor/źródło: unsplash.com

W najnowszym numerze „Idziemy” przywołuje on zaczerpnięte od Małgorzaty Felickiej – inżyniera i filozofa – pojęcie „humanofobii”. „Jest ono podobne do pojęcia «antyhumanizm», ale – moim zdaniem – celniej oddaje problem, o którym mowa” – pisze ks. Kowalczyk.

„Niechęć do rodzaju ludzkiego może mieć różne przyczyny, ale często wiąże się ona z ateistyczną koncepcją człowieka jako jedynie przypadku ewolucji” – zauważa i dodaje, że w humanofobicznej wizji świata „człowiek nie ma żadnego wyjątkowego znaczenia ani niezbywalnej godności, nie jest wybrany przez Boga, bo żadnego osobowego Boga, który kochałby człowieka, nie ma”. „Co gorsza, patrząc z punktu widzenia przyrody, człowiek jest szkodnikiem, który mnoży się ponad miarę i zagraża całej planecie” – pisze jezuita.

Przytacza też refleksję prof. Jacka Koronackiego, który wskazał trzy tory, na których rozwija się humanofobia. Pierwszy to „swoiste czczenie przyrody, szczególnie świata zwierząt, z jednoczesnym wybrzydzaniem na człowieka”. Drugi tor to postulat ciągłego biotechnologicznego ulepszania natury człowieka – z manipulacjami genetycznymi i łączeniem człowieka z komputerami włącznie. „Skrajni wizjonerzy tego rodzaju humanofobii marzą o «człowieku» wyzwolonym z ciała, którego świadomość trwa wiecznie w nieśmiertelnych superkomputerach” – pisze ks. Kowalczyk. Trzeci tor to zanegowanie istnienia natury ludzkiej i uznanie, że „wszystko jest kwestią indywidualnego lub społecznego wyboru”.

„Z teologicznego punktu widzenia humanofobia jest efektem kuszenia złego ducha, który nienawidzi rodzaju ludzkiego” – pisze ks. Dariusz Kowalczyk. „Szatan chce zniszczyć człowieka, ale czyni to w sposób podstępny, kusząc człowieka do zajęcia miejsca Boga” – stwierdza jezuita, przypominając sceny z Księgi Rodzaju.

„Adam i Ewa nie poczuli się pełni wiedzy i mocy. Wręcz przeciwnie! Poczuli się nadzy... Tak! Pierwszy humanofob, Szatan, obiecuje człowiekowi wielkość i nieśmiertelność, aby doprowadzić go do samozniszczenia” – podsumowuje.

Źródło: „Idziemy”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-20 12:18:54
miniaturka

Prof. Kochański: szczepionki różnią się mechanizmem działania i aspektami etycznymi

W wywiadzie dla tygodnika „Idziemy” prof. Andrzej Kochański odpowiada na pytania związane z aspektami medycznymi i bioetycznymi poszczególnych szczepionek na COVID. Czym preparaty AstraZeneca i Johnson & Johnson różnią się od pozostałych szczepionek?
2021-04-20 12:35:39
miniaturka

„Nie wierzę w zegar bez zegarmistrza”. Andrea Bocelli o Bogu i życiu wiecznym

„Moja wiara wynika z ekstremalnie prostego rozumowania: nie nie wierzę w zegar bez zegarmistrza. Nie wierzę, że można coś zrobić bez kogoś, kto to zaprojektował. Dlatego wierzę, mam dużo wiary w tego, który stworzył świat” – mówi Andrea Bocelli.
2021-04-20 12:45:15
miniaturka

Rolnictwo regeneracyjne odpowiedzią PepsiCo na zagrożenia dla systemu żywnościowego

W ramach pakietu działań dla rozwoju upraw rolnych pod nazwą „Pozytywne Rolnictwo”, firma PepsiCo ogłosiła nowe cele, jakie zamierza zrealizować do roku 2030.
2021-04-20 12:58:45
miniaturka

Niemiecki biskup: wykładnią katolickości jest Magisterium Kościoła

Na podstawowe znaczenie, jakie dla katolika powinien mieć Urząd Nauczycielski Kościoła wskazał w artykule zamieszczonym na swej stronie internetowej biskup Pasawy w Bawarii, Stefan Oster SDB. Skrytykował on profesor dogmatyki z Tybingi, Johannę Rahner a także inne bezczelne ataki na katolików.
2021-04-20 14:15:28
miniaturka

Watykan ogłosił temat I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych

„Ja jestem z tobą przez wszystkie dni” (por. Mt 28, 20) to temat wybrany przez papieża Franciszka na I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będziemy obchodzić w niedzielę 25 lipca.
2021-04-20 14:23:49
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Głód to straszliwe doświadczenie. Oprócz głodu chleba jest w nas jednak głód, który nawet kiedy opływamy we wszelkie dobra ziemskie pozostaje nienasycony. To głód Boga, miłości, prawdy, sensu życia.