Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-26 08:20
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Sytuacja w Etiopii dramatyczna, biskupi apelują o otwarcie korytarza humanitarnego

80 dni od rozpoczęcia ofensywy wojsk rządowych przeciwko tigrajskim separatystom sytuacja humanitarna w Etiopii staje się coraz poważniejsza. Życie ponad 2,5 miliona mieszkańców północnego regionu Tigraj znajduje się w niebezpieczeństwie

Autor/źródło: vaticannews.va

80 dni od rozpoczęcia ofensywy wojsk rządowych przeciwko tigrajskim separatystom sytuacja humanitarna w Etiopii staje się coraz poważniejsza. Zdaniem przedstawicieli pięcioosobowej delegacji Konferencji Biskupów Katolickich Etiopii (CBCE), która w połowie stycznia odwiedziła region Tigraj, aby oszacować skalę katastrofy, liczba osób potrzebujących żywności, wody i leków trzykrotnie przekracza pierwotne szacunki.


Agencje humanitarne ONZ oraz organizacje pozarządowe szacują, że zagrożone jest życie ponad 2,5 mln mieszkańców tego regionu. Łącznie 4,5 mln z 6 mln mieszkańców Tigraj potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. Biskupi wzywają do natychmiastowego otwarcia korytarza humanitarnego.


Wybuch konfliktu 4 listopada zniszczył plony. Ludzie umierają setkami z powodu braku żywności i wody w odległych obszarach regionu, a dostawy są zatrzymane ze względów bezpieczeństwa. „Brakuje prywatnych firm transportowych, które zdecydowałyby się na przewiezienie niezbędnych artykułów do Tigraj. Nie ma funduszy na opłacenie magazynów i wynagrodzeń” - czytamy w raporcie delegacji.


W samym Adigrat, gdzie delegacja spotkała się z miejscowym ordynariuszem bp Tesfaselassie Medhinem, ponad 50 tys. przesiedleńców pilnie potrzebuje żywności, wody oraz podstawowych artykułów takich jak leki i namioty. Brakuje dostępu do elektryczności i usług bankowych, blokowane są połączenia telefoniczne i internetowe. Potrzebni są również nauczyciele oraz eksperci w dziedzinie administracji i wsparcia logistycznego.


Powraca widmo głodu, który w połowie lat 80. zdziesiątkował Etiopię (dla przeciwdziałania, któremu zorganizowano słynny koncert Live Aid, oglądany przez miliony ludzi na całym świecie). Wówczas klęska została sztucznie wywołana przez marksistowski reżim, który chciał w ten sposób pokonać buntowników. Również tym razem, według brytyjskiego magazynu The Economist, „głód wydaje się być używany jako broń do podporządkowania sobie regionu”.


Niepokoi również sytuacja Erytrejczyków przebywających w zniszczonych obozach dla uchodźców w Tigraj. Pojawia się coraz więcej doniesień o masakrach, gwałtach, porwaniach i grabieżach, a także niszczeniu wielowiekowych manuskryptów i historycznych artefaktów w całym regionie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-25 16:09:28
miniaturka

Walka o życie Polaka, leżącego w brytyjskim szpitalu to nie tylko „sprawa rodzinna”

Głos rodziny, choć ważny, nie przesądza o tym, czy choremu Polakowi można odmówić wody i pożywienia. Nawet gdyby wszyscy najbliżsi tego oczekiwali, nie wolno by było tego zrobić. Z fundamentalnego powodu: człowieka nie wolno głodzić i… zagłodzić.
2021-01-26 08:40:00
miniaturka

Papieska homilia na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

„Niech Duch Święty, rozlany w naszych sercach, daje nam odczuć, że jesteśmy dziećmi Ojca, braćmi i siostrami między sobą, braćmi i siostrami w jednej rodzinie ludzkiej” – te słowa znalazły się w papieskiej homilii na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
2021-01-26 08:44:32
miniaturka

Przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd 770 tys. osób, w tym 75 tys. dwoma dawkami

Przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd w Polsce 770 tys. osób, z których 75 tys. przyjęło dwie dawki. W poniedziałek ruszyły szczepienia populacyjne - po grupie zero, w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy.
2021-01-26 09:00:23
miniaturka

Trzeba pilnie ratować dziedzictwo chrześcijańskie w Turcji

W Turcji 5 tys. kościołów i 650 chrześcijańskich klasztorów wymaga pilnego ratunku. Wiele z nich jest świadectwem głoszenia Ewangelii jeszcze w czasach biblijnych, gdy tereny te były miejscem misji św. Pawła.
2021-01-26 09:41:03
miniaturka

„We wszystkim dawaj wzór dobrych uczynków”. Pięć cytatów z listów do Tymoteusza i Tytusa

Wspominamy dziś świętych biskupów – Tymoteusza i Tytusa, współpracowników św. Pawła. Skierował on do nich trzy listy, które weszły do kanonu Pisma Świętego. Co zalecał im Apostoł Narodów? Oto pięć inspirujących cytatów z listów do Tymoteusza i Tytusa.
2021-01-26 09:52:00
miniaturka

Pandemia nie zubożyła bogaczy, ale jeszcze bardziej pogłębiła nierówności społeczne

Covid-19 nie zaszkodził najbogatszym. Jak wynika z opublikowanych dziś danych największe fortuny na świecie nie ucierpiały na skutek pandemicznego kryzysu, a często jeszcze bardziej się umocniły.