Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-10-29 10:55
MG / Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Syria: zagrożona obecność chrześcijan

Duchowny pracujący w Syrii apeluje o pomoc dla tego kraju i zwraca uwagę na coraz gorszą sytuację chrześcijan

Autor/źródło: Pixabay, Linus_Picture, licencja: CC0

Potrzebujemy pomocy. Chrześcijanie są grupą, która najbardziej cierpi w tym niekończącym się konflikcie. Dwie trzecie wyznawców Chrystusa już uciekło, a pozostali ryzykują, że nie przeżyją wojny. W tym samym czasie Zachód dzieli nasz kraj, rzucony na kolana, także z powodu międzynarodowych sankcji. Tak o sytuacji chrześcijan w Syrii mówi ks. Nidal Thomas posługujący w diecezji Al-Hasake na północnym wschodzie kraju.

Syryjski duchowny w oświadczeniu dla Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wskazał na tragiczną sytuację panującą w tej części Syrii. „Niemal cały czas słyszymy o zabitych i zaginionych w oświadczeniach składanych przez Kurdów, Turków, Amerykanów i Rosjan. A my nie wiemy, jaka jest prawda. Jedno jest pewne, że bombardowania i masakry, dokonywane przede wszystkim przez Turków na chrześcijanach sprawiają, że coraz więcej ich ucieka”.


Zdaniem ks. Nidala Thomasa ucieczka chrześcijan do irackiego Kurdystanu jest wątpliwa, gdyż życie w tym regionie jest bardzo drogie, co staje się przeszkodą nie do przezwyciężenia dla biednych, syryjskich chrześcijan. Przypomniał także o wciąż aktualnej groźbie powrotu dżihadystów. „Śmierć ich przywódcy, Abu Bakr al Baghdadiego, nic tutaj nie zmienia” – uważa syryjski duchowny.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Syria, Bliski Wschód, Kurdystan, Turcja, prześladowanie chrześcijan