Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-15 11:23
AC / Radio Watykańskie

Syria: pomoc Kościoła w ponownym otwarciu trzech szpitali

Kościół katolicki w Syrii dąży do ponownego otwarcia trzech szpitali, dwóch w Damaszku i jednego w Aleppo. Jest to osobista inicjatywa nuncjusza apostolskiego w tym kraju.

Autor/źródło: photogenica.pl

Udało mu się zaangażować do tego projektu włoski episkopat, katolicką Fundację Avsi oraz dwa rzymskie szpitale.

Jak podkreśla kard. Mario Zenari, jest to sprawa bardzo pilna. Dziś bowiem więcej Syryjczyków umiera z powodu braku lekarstw niż w wyniku bezpośrednich działań wojennych. 80 proc. społeczeństwa żyje w warunkach skrajnej nędzy. 11,5 mln obywateli, w tym 40 proc. syryjskich dzieci, nie ma dostępu do opieki zdrowotnej.

„To, co wydarzyło się w Syrii określono mianem najpoważniejszego kryzysu humanitarnego od zakończenia II wojny światowej. Musieliśmy grzebać umarłych, co często wiązało się z poważnym zagrożeniem. Znam księży, którzy ryzykowali przy tym własnym życiem – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Zenari. – Teraz trzeba zacząć od opatrywania ran. A rannych jest ponad milion. Wśród nich wielu inwalidów wojennych. Niestety najwyższą cenę płaci na wojnie ludność cywilna, a w szczególności kobiety i dzieci. Ta wojna to rzeź niewiniątek”.

Jak zaznaczył kard. Zenari, poważnym problemem syryjskiej służby zdrowia jest brak personelu medycznego. Wielu lekarzy wyjechało bowiem z kraju. Stąd tak ważne jest nawiązanie współpracy z należącymi do Kościoła rzymskimi szpitalami.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-15 09:55:52
miniaturka

Kurs Tymoteusz

Ten biblijny kurs Szkoły Nowej Ewangelizacji ma na celu nauczyć zrozumienia Słowa Bożego, by natychmiast nieść je innym. Termin: 13-15.04.2018
2018-03-15 10:17:06
miniaturka

Papież w Estonii z przesłaniem pokoju i nadziei

„Wielu Estończyków z zaskoczeniem przyjęło wiadomość, że Papież odwiedzi nasz maleńki kraj, bo przecież nie był dotąd w o wiele ważniejszych miejscach, jak chociażby Francja czy Argentyna” – mówi bp Philippe Jourdan.
2018-03-15 10:42:30
miniaturka

Irak: chrześcijanie powracają do zburzonych domów, potrzebują pomocy

Chrześcijanie powoli powracają na Równinę Niniwy. Ostatnie dane mówią już o 7 tys. chrześcijańskich rodzin, które zdecydowały się na powrót.
2018-03-15 11:56:23
miniaturka

Biskup z Jemenu apeluje do sumień producentów broni

Kraje, które sprzedają broń stronom konfliktu w Jemenie, muszą by świadome swej odpowiedzialności za cierpienia mieszkańców tego kraju - uważa bp Paul Hinder, wikariusz apostolski dla Arabii Południowej, a zatem również dla Jemenu.
2018-03-15 12:21:55
miniaturka

Papież do Polaków o sakramencie pokuty

Do owocnego spotkania z Bogiem w sakramencie pokuty zachęcił Franciszek polskich pielgrzymów. Podkreślił, że w ten sposób z czystym sercem będą mogli przyjąć Komunię w czasie świąt wielkanocnych.
2018-03-15 12:42:32
miniaturka

„Duchowa rEwolucja” w Kętach: jak zombie może odzyskać prawdziwe życie?

O tym, że człowiek jest grzesznikiem, ale został zbawiony – przypomniał o. Michał Legan OSPPE, który spotkał się z młodzieżą szkół średnich w Kętach w ramach ewangelizacyjnej inicjatywy pt. „Duchowa rEwolucja”.