Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-18 11:00
nc / Łukasz Sośniak SJ/ VN

Syria: głód i powojenna trauma

Uchodźcy są w fatalnym stanie - mówią Lekarze Bez Granic - w większości nie zdążyli zabrać ze sobą potrzebnych rzeczy, są głodni, a wielu z nich cierpi z powodu traumy związanej z wojną i ucieczką przed turecką inwazją.

Autor/źródło: ErikaWittlieb/pixabay.com/Pixabay License

„Na razie uchodźcy uciekają do bardziej południowych regionów północno-wschodniej Syrii, ale mamy przygotowane plany awaryjne, gdyby miało się to zmienić” – zapewniają pracownicy Jezuickiej Służby Uchodźcom. „Przygotowujemy się do zaspokojenia podstawowych potrzeb tych, którzy przybędą i pomagamy tym, którzy już tu są. Stale też współpracujemy z Kurdami, aby jak najlepiej rozpoznawać ich rzeczywiste potrzeby” – czytamy w komunikacie wysłanym do redakcji magazynu „America”.

Kurdyjskie, chrześcijańskie i jazydzkie wspólnoty graniczne wyludniają się, w miarę jak Turcy przejmują kontrolę nad kolejnymi wsiami. Uchodźcy wędrują w głąb Syrii lub uciekają do sąsiedniego Iraku, gdzie jest już prawie 40 obozów dla uchodźców. Warunki aktualnego zawieszenia broni pozwalają prezydentowi Turcji, Recepowi Erdoganowi, osiągnąć to, co zamierzał, gdy zdecydował się na inwazję: kurdyjscy bojownicy wycofali się bowiem na odległość 30 kilometrów w głąb Syrii, a siły tureckie zajęły pozycje wzdłuż granicy i przejęły kontrolę nad opuszczonymi terenami.

Według urzędników ONZ, ponad 180 tys. osób zostało dotychczas przesiedlonych w wyniku konfliktu w strefie przygranicznej Syrii z Turcją.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-18 09:53:34
miniaturka

Okazja, aby bliżej poznać kard. Stefana Wyszyńskiego

Archidiecezja Warszawska zaprasza na duchowe przygotowanie do beatyfikacji: w programie modlitwa i prelekcja. Start cyklu w tym miesiącu. Dostępna będzie również transmisja wydarzenia.
2019-11-18 09:59:54
miniaturka

Tasmania: Srebrny Jubileusz Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla

W niedzielę 17 listopada Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej posługujące w Australii świętowały jubileusz 25- lecia pracy na Tasmanii. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza święta, której przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. W Jubileuszu Sióstr wziął udział min. ks Tadeusz Przybylak, prowincjał Towarzystwa Chrystusowego, licznie zgromadzona miejscowa Polonia oraz przedstawiciele innych grup narodowościowych. Obecnie mieszka na Tasmanii ok. 2,5 tys. Polaków.
2019-11-18 10:05:14
miniaturka

Papież: uczniowie Jezusa nie mogą być niewolnikami lęków i obaw

Franciszek podkreślił, że chrześcijanie nie mogą być niewolnikami lęków i obaw, powinni być świadkami nadziei w przyszłość zbawienia i zmartwychwstania. Ojciec Święty wskazał na to komentując na „Anioł Pański” mowę Jezusa o końcu czasów.
2019-11-18 11:33:22
miniaturka

Kard. Krajewski: ubodzy są dla nas

Jezus spożywał z ubogimi posiłek i my robimy to samo, naśladujemy Jezusa - powiedział kard. Konrad Krajewski. Wczoraj w Kościele obchodziliśmy III Światowy Dzień Ubogich. Tego dnia w Watykanie odbył się posiłek papieża z ubogimi.
2019-11-18 11:45:16
miniaturka

Ukraina: Kościół niesie pomoc ubogim

Rozwarstwienie społeczeństwa, a także niestabilność ekonomiczna, powodowana m.in. konfliktem zbrojnym na wschodzie kraju, to najczęstsze przyczyny ubóstwa na Ukrainie. W Światowy Dzień Ubogich Kościół katolicki w tym kraju przypomina o potrzebie troski o ubogich.
2019-11-18 12:12:07
miniaturka

Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza

Miejscem pochówku abp. Juliusza Paetza będzie cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce – poinformował 18 listopada abp Stanisław Gądecki.