Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-23 08:52
AC / Krzysztof Bronk/ vaticannews.va

Syria: 7. rocznica porwania prawosławnych arcybiskupów

Chrześcijanie w Syrii wspominali porwanych przed 7 laty dwóch prawosławnych arcybiskupów Boulosa Yaziji i Yohanna Ibrahima. W grecko-prawosławnej katedrze w Aleppo odbyło się ekumeniczne nabożeństwo, w którym modlono się za wszystkich syryjskich chrześcijan, którzy podobnie jak ci biskupi zaginęli bez śladu.

Autor/źródło: pixabay, bykst/ab

Jak podkreśla bp Georges Abou Khazen, wikariusz apostolski dla katolików obrządku łacińskiego w Aleppo, chrześcijanie wciąż mają nadzieję na ich uwolnienie, choć dobrze wiedzą, że jest to nadzieja biblijna, wbrew wszelkiej nadziei. Od 7 lat nie było bowiem o nich żadnej wiadomości, nikt nie przyznał się do ich porwania ani nie żądał za nich okupu.

Wiadomo jedynie, że zostali zatrzymani 10 km pod Aleppo przez zagranicznych dżihadystów walczących z prezydentem Baszszarem Hafizem al-Assadem. Diakona-kierowcę zabito na miejscu, a biskupów uprowadzono. Faktem jest również, że porwanie to stanowi przełom w najnowszej historii chrześcijan w Syrii. Dało ono początek wielkiej emigracji wyznawców Chrystusa, których przed wojną było w tym kraju 2,5 mln.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-22 15:31:08
miniaturka

Książka Kard. Saraha i Benedykta XVI o celibacie dostępna po polsku

"Z głębi naszych serc" - taki tytuł nosi dwugłos kard. Roberta Saraha i Benedykta XVI. Pozycja ukazała się właśnie na polskim rynku. Traktuje o podstawach i teologii celibatu oraz kapłaństwa.
2020-04-22 20:42:24
miniaturka

Czy koronawirus sprowadzi na świat głód „biblijnych rozmiarów”?

Dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley ostrzegł, że oprócz zagrożenia ze strony COVID-19, świat stoi w obliczu „głodu biblijnych rozmiarów”. W następstwie tej klęski może umierać nawet 300 000 osób dziennie. To będzie dopiero pandemia – „pandemia głodu”.
2020-04-23 08:19:46
miniaturka

Na granicy Peru i Ekwadoru 100 tys. ludzi bez wody pitnej

Katolicka organizacja pozarządowa Manos Unidas zaprotestowała przeciwko działalności firm naftowych na granicy Peru i Ekwadoru. W wyniku uszkodzenia dwóch rurociągów blisko 100 tys. osób znalazło się tam bez dostępu do wody pitnej.
2020-04-23 09:31:27
miniaturka

Błogosławiony kryzys? Jak wykorzystać czas pandemii

Pandemia koronawirusa okazją do osobistego rozwoju? Prof. Tyler VanderWeele, epidemiolog z Uniwersytetu Harvarda uważa, że obecny kryzys możemy wykorzystać na naszą korzyść.
2020-04-23 09:41:21
miniaturka

Koronawirus w fawelach, gdzie woda i mydło są luksusem

Episkopat Brazylii prowadzi zakrojoną na szeroką skalę akcję pomocy najuboższym ofiarom koronawirusa w tym kraju. Jest to konieczne, ponieważ miliony ludzi na co dzień są tam wykluczone z opieki medycznej.
2020-04-23 10:21:41
miniaturka

Prymas Polski zaprasza do modlitwy za wstawiennictwem św. Wojciecha

Prymas Polski zaprasza do duchowej jedności i modlitwy za wstawiennictwem św. Wojciecha, głównego patrona Polski. W tym roku prosimy szczególnie o ustanie epidemii, o dar deszczu dla spragnionej ziemi, a także za Ojczyznę, Kościół, wszystkich chorych i tych, którzy im służą.