Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-08 15:00
Szymon Wilk

Sympozjum naukowe o Przeworskiej Matce Bożej Pocieszenia

25 maja 2019 r. w Przeworsku odbędzie się sympozjum naukowe poświęcone dziejom kultu Matki Bożej Pocieszenia z miejscowego kościoła OO. Bernardynów.

Autor/źródło: Wojciech Kapusta

Klasztor OO. Bernardynów w Przeworsku, Miasto Przeworsk, Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza w Przeworsku i Akcja Katolicka pw. św. Barbary w Przeworsku zapraszają na historyczno-mariologiczne sympozjum naukowe pod nazwą „Consolatio Populi Prevorscensis. Z dziejów kultu Matki Bożej Pocieszenia w kościele OO. Bernardynów w Przeworsku”, które odbędzie się w sobotę 25 maja 2019 r.

Wydarzenie poprzedzi uroczysta Msza Święta sprawowana o godz. 9:00 w kościele pw. Świętej Barbary (OO. Bernardynów) w Przeworsku (ul. Bernardyńska 22), transmitowana przez Archidiecezjalne Radio FARA. Następnie, o godz. 10:30 gwardian klasztoru o. Izajasz Styczyński powita zebranych w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury (ul. Jagiellońska 10a) i oficjalnie rozpocznie sympozjum. Wygłoszonych zostanie dziewięć referatów prezentujących wyniki badań nad kultem Przeworskiej Matki Bożej Pocieszenia w różnych aspektach (ikonografia, historia, homiletyka, geografia). Wśród prelegentów są osoby duchowne i świeckie, profesjonalni teologowie i historycy z różnych ośrodków naukowych.

Udział w sympozjum jest bezpłatny, nie trzeba się rejestrować, organizatorzy kierują swe zaproszenie do wszystkich miłośników historii i czcicieli Matki Bożej.

Przeworski kościół OO. Bernardynów, gdzie znajduje się ten wyjątkowy obraz Maryi, jest jednym z najcenniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego w południowej Polsce. Wizerunek czczony od 1613 r. przyciągał w okresie staropolskim licznych pielgrzymów. W XVIII w. do obrazu przylgnął tytuł Matki Bożej Pocieszenia. Zwalczany przez zaborców kult Przeworskiej Madonny odnowiono u schyłku XIX w., a od 1962 r. obraz odbiera cześć w głównym ołtarzu klasztornej świątyni.

Sympozjum organizowane jest w ramach przygotowań do koronacji Cudownego Wizerunku Przeworskiej Matki Pocieszenia, która odbędzie się 8 września 2019 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-07 09:56:50
miniaturka

Jean Vanier nie żyje

Dziś w nocy zmarł w Paryżu Jean Vanier, twórca wspólnot l’ Arche i Wiara i Światło, znany filozof, pisarz, przyjaciel osób niepełnosprawnych, jeden z najbardziej znanych współczesnych świadków Chrystusa.
2019-05-07 10:50:44
miniaturka

Franciszek w Macedonii Płn: Dbajcie o pokojowe współistnienie różnych grup ludności

Do rozwoju pokojowego współistnienia różnych grup religijnych i etnicznych tworzących Macedonię Północną zachęcił Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i z korpusem dyplomatycznym w Skopje.
2019-05-07 11:28:21
miniaturka

Abp Jędraszewski: Kościół jest przestrzenią dobra

- Kiedy przeżywamy wspaniałą uroczystość dwóch wieków życia i istnienia tej parafii(...), tym bardziej musimy prosić Boga, abyśmy rozumieli, że jedynie Jezus jest prawdziwą drogą prowadzącą do Ojca.- mówił metropolita krakowski w Zawoi z okazji 200-lecia parafii.
2019-05-07 11:33:23
miniaturka

XIX Europejskie Forum Nauczania Religii w Szkołach (EuFRES) – Wiedeń 2020

Zgodnie z wieloletnią tradycją, spotkania EuFRES odbywają się w cyklu dwuletnim w poszczególnych miastach europejskich. Tym razem – po Pradze, Katowicach i Monachium – miejscem spotkania zaplanowanego w dniach od 15 – 19 kwietnia 2020 r. będzie Wiedeń.
2019-05-07 11:45:13
miniaturka

Solidarni z Indiami. Dyrektor organizacji wspierającej edukację Hindusów w Polsce

Spotkanie w Caritas Polska w Warszawie stwarza unikalną okazję do nawiązania stałej współpracy z Jana Vikas dla systematycznego wsparcia projektów edukacyjnych, a także do przekazania informacji o codziennym życiu chrześcijan w rejonie Kandhamal.
2019-05-07 12:11:47
miniaturka

Rzecznik KEP: prosimy o modlitwę po kolejnej profanacji obrazu Matki Bożej! [komunikat]

Prosimy o modlitwę wynagradzającą Matce Bożej za profanację – napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie po profanacji obrazu Matki Bożej, która miała miejsce w nocy z 6 na 7 maja przy ul. Żytniej w Warszawie.