Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-02 11:15
MG / Krzysztof Bronk - vaticannews.va

Sycylia: parafią pokierują rodziny

Borykający się z kryzysem powołań Kościół we Włoszech szuka nowych rozwiązań w celu zapewnienia posługi duszpasterskiej również w tych regionach, gdzie brakuje kapłanów.

Autor/źródło: vaticannews.va

Ordynariusz sycylijskiej diecezji Cefalù postanowił powierzyć jedną z parafii grupie rodzin, z zastrzeżeniem jednak, że moderatorem życia sakramentalnego nadal pozostanie dojeżdżający do parafii kapłan.


W tym przypadku nie chodzi jednak o zwyczajną wspólnotę parafialną, lecz o parafię położoną w górach Madonie, gdzie główny trzon wiernych stanowią nie stali mieszkańcy, lecz miłośnicy turystyki górskiej, rodziny, które przybywają tam na wypoczynek. Grupa rodzin, której powierzono parafię, ma zapewnić dostęp do kościoła, stałą modlitwę, a także możliwość rozmowy o wierze i życiu rodzinnym. Traktujemy to jako swoistą stację misyjną – mówi bp Giuseppe Marciante. Przyznaje jednak, że w ten sposób Kościół szuka też nowych rozwiązań na przyszłość.


    „Ta parafia ma być ośrodkiem, gdzie ludzie zostaną przyjęci i wysłuchani, gdzie rodziny będą mogły się modlić. O to właśnie nas proszą. Ta obecność ma być znakiem postawy misyjnej. Innymi słowy rodziny z pomocą kapłana mają służyć innym rodzinom. A zatem to swoista stacja misyjna, która będzie odpowiedzią na potrzeby rodzin, również tych najbardziej kruchych. Wiemy, że dziś mówi się wręcz o społeczeństwo postrodzinnym. Rodziny cierpią na skutek rozbicia, niesprzyjających warunków społecznych. Sam fakt, że to właśnie rodziny będą zaangażowane w animację parafii, może ukazać piękno życia rodzinnego oraz piękno przesłania Ewangelii. Wiem, że jest to pierwszy krok. Przypuszczam, że z czasem w Kościele będzie więcej takich stacji misyjnych, w których świeccy będą odpowiedzialni za niektóre aspekty życia wspólnoty, ale za życie sakramentalne zawsze będzie odpowiadał kapłan.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-02 07:56:39
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Panie, dlaczego ja?

Zawsze coś się zostawia i rozumiemy to lepiej niekoniecznie na początku drogi. To bywa strasznie trudne. Ale chodzi o wierność Komuś. A Jego widać wyraźnie tylko z tyłu, czyli wtedy, kiedy się idzie za Nim, naśladuje.
2020-09-02 07:58:59
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Nauczyciel

Pan Jezus był jednym z wielu wędrownych nauczycieli, mających swoją, również wędrowną, szkołę. Wiemy, że Nauczyciel był wyjątkowy i ludzie widzieli to od początku. Ale i Jego uczniowie też odróżniali się od innych. Nie praktykują postu, co budzi zgorszenie faryzeuszów. Tymczasem Pan Jezus usprawiedliwia uczniów, choć nie neguje sensu poszczenia.
2020-09-02 07:59:52
miniaturka

Westerplatte: rocznica wybuchu II wojny światowej

Z udziałem najwyższych władz państwowych pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku odbyły się uroczystości 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
2020-09-02 08:52:19
miniaturka

Pienińskie sacrum - kultura w sieci

Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE wraz z Parafią Wszystkich Świętych, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem jako Partnerem oraz Ars Sonora Studio jako Producentem zrealizowała cykl pięciu filmów cyklu „Pienińskie Sacrum” dofinansowanych ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
2020-09-02 09:01:26
miniaturka

Oświadczenie Metropolity Łódzkiego ws. publikacji OKO.press

- Interpretację mojego działania dokonaną przez dziennikarzy OKO.press (...) uważam za stronniczą, świadomie krzywdzącą i godzącą w moje dobre imię - pisze abp Grzegorz Ryś w oświadczeniu na temat publikacji tego portalu, oskarżającej go o rzekomy brak reakcji ws. księdza z diecezji łowickiej, co w świetle faktów nie jest zgodne z prawdą.
2020-09-02 09:09:33
miniaturka

Bydgoszcz: ks. Kneblewski ostatecznie odwołany z funkcji proboszcza

Bydgoski proboszcz ks. Roman Kneblewski, zwany w internecie „Kapelanem narodowców” ostatecznie utracił probostwo w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Stolica Apostolska powołała się na względy formalne.