Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-13 18:15
nc / Łukasz Sośniak SJ / RV

Syberia: pamiętają o przodkach

W Krasnojarsku odbyła się konferencja na temat korzeni katolicyzmu na Syberii. Wydarzenie zorganizowali pracujący tam misjonarze - klaretyni wraz z miejscowymi historykami i wiernymi.

Autor/źródło: Станислав Соломахин/commons.wikimedia.org/CC BY 3.0

W powszechnym mniemaniu Syberia, to ziemia grozy i cierpienia polskich zesłańców. Jednak w jej krajobraz wrosły pokolenia katolików, którzy tutaj żyli i posiadali swoje świątynie. „To ze względu na pamięć o nich zorganizowaliśmy tę konferencję” – mówi jeden z organizatorów spotkania, polski klaretyn, ks. Dariusz Białek, proboszcz krasnojarskiej parafii Przemieniania Pańskiego.

Historia pisana krwią naszych przodków

"W czasie wykładów i dyskusji prelegenci przywołali wiele historycznych faktów i świadectw. Potwierdzają one dawne i głębokie korzenie wiary katolickiej wśród społeczności Sybiraków w Krasnojarsku i przyległych regionach. Sceptycy twierdzą, że historia uczy nas jedynie tego, że nikogo i nigdy niczego nie nauczyła... Jednak, kiedy spoglądamy wstecz, na swoją własną historię w tym miejscu, to zaczynamy rozumieć, kim jesteśmy dzisiaj i co może stać się z nami w przyszłości. Niektóre świadectwa były dla nas wyjątkowo poruszające – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Białek. – Wzruszały nas, ponieważ nie słyszeliśmy w nich jedynie suchych danych historycznych, ale historię pisaną krwią naszych przodków. Słuchaliśmy opowieści o ludziach, dzięki którym jesteśmy dziś tacy, jacy jesteśmy. Nie można oderwać się od własnych korzeni. Jedyne co możemy zrobić, to przyjąć nasze dziedzictwo, przemyśleć je i odpowiedzieć na wyzwania, które przed nami stawia."

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-13 17:05:19
miniaturka

Wrocław-Trzebnica: kilkanaście tysięcy pątników

Wczoraj spod wrocławskiej katedry wyruszyła 40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska do św. Jadwigi w Trzebnicy - "Św. Jadwiga w mocy Bożego Ducha". Do sanktuarium Śląskiej Pani pielgrzymowało kilkanaście tysięcy osób.
2019-10-13 17:35:39
miniaturka

Japonia poznaje papieża

Przed papieską wizytą w Japonii mieszkańcy tego kraju poznają Franciszka i Kościół katolicki. Mają miejsce wykłady i inne wydarzenia. Również Kościół włączył się w promocję podróży apostolskiej, która odbędzie się w listopadzie.
2019-10-13 17:49:04
miniaturka

Synod: zbyt dużo o święceniach

Ks. Fernando Roca, misjonarz w Amazonii, skomentował atmosferę wokół Synodu dla Amazonii. Dyskusja medialna wokół święceń jest przebrzmiała, zaś uwaga przekierowywana na rzeczy nieistotne. Ks. Roca podzielił się także uwagami o misji w Amazonii.
2019-10-13 18:46:19
miniaturka
play

Agata i Mariusz Stańczukowie: otworzyli się na Jezusa - otrzymali dziecko

Małżonkowie wspólnie podkreślają, że Boża matematyka znacząco różni się od ludzkich obliczeń, a Pan Bóg przychodzi do człowieka subtelnie, delikatnie i daje mu dużo więcej niż prosi.
2019-10-14 08:12:34
miniaturka
play

Abp Ryś do studentów: wiara nie jest procesem świętego spokoju i stabilizacji!

W Łodzi uroczyście zainaugurowano rok akademicki. Mszę świętą w archikatedrze sprawował abp Grzegorz Ryś. Wygłosił także homilie, w której odnosił się do niedzielnych czytań mszalnych.
2019-10-14 08:25:39
miniaturka

Ostrzeżenie maronickiego kardynała wobec polityków

Kard. Béchara Boutros Raï odniósł się do działań libańskich polityków. Oskarżył ich o destabilizację kraju i działania przeciw konstytucji, która zabezpiecza ład religijny. Liban jest blisko kryzysu religijnego na skutek migracji, szczególnie związanych z wojną w Syrii.