Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-10 22:03
Ks. Robert Capała

Świety Krzyż - jubileusze małżeńske w najstarszym polskim sanktuarium

Stało się już tradycją w dekanacie świętokrzyskim, że małżonkowie przeżywający swe jubileusze małżeńskie spotykają się na Świętym Krzyżu.

Bazylika na Świętym Krzyżu - najstarsze polskie sanktuarium
Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

W tym roku spotkanie to wypadło w dniu wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Na godz. 10:00, do najstarszego polskiego sanktuarium, które znajduje się na terenie dekanatu świętokrzyskiego Diecezji Sandomierskiej. przybyło ok 50 par małżeńskich z para. Łagów, Baćkowice i Rudki. W kaplicy relikwii św. Krzyża zgromadzonych powitał  dekanalny duszpasterz rodzin, a zarazem wicedziekan dekanatu świętokrzyskiego i proboszcz par. św. Mikołaja w Baćkowicach, ks. Jerzy Kubik. następnie przemówił rektor bazyliki - o. Dariusz Malajka OMI, który opowiedział zebranym o roli, jaką pełni to sanktuarium.

Następnie w tejże kaplicy była sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem ks. dziekana, proboszcza par. św. Michała Archanioła w Łagowie, ks. Krzysztofa Kozieła. Koncelebrował i homilię wygłosił ks. Jerzy. Zwrócił uwagę na to, że serce Maryi było nieskazitelnie czyste, wolne od wszelkiego grzechu. Zachęcał małżonków by praktykowali cnotę czystości małżeńskiej, jak sam zauważył, małżeństwo jest rajem, dopóki nie wkradnie się do niego grzech.

Po homilii małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Na zakończenie Mszy Świętej pary małżeńskie otrzymały pamiątkowe obrazki.

Następnie, po przerwie na ciastko i kawę miała miejsce prelekcja p. Krystyny Zając, która przybliżyła małżonkom postać sw. Joanny Beretty Molli. Św. Joanna jest m. in. patronką lekarzy, małżeństw, rodzin, dzieci poczętych i matek w stanie błogosławionym.

Po prelekcji niektórzy chętni nabyli różne pamiątki związane z tą świętą. Zakończeniem obchodu jubileuszy małżeńskich był wspólny obiad w podwórzu ojców oblatów.

W przygotowaniach tego dnia w sposób szczególny zaangażowały się panie z doradztwa rodzinnego i Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie Dekanatu Świętokrzyskiego

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-10 17:17:25
miniaturka

"Śląsk" w Krzeszowie

Zespół pieśni i tańca "Śląsk" odwiedził sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
2018-06-10 20:37:18
miniaturka

Bp Janiak: rzeczą szatańską jest trwać w grzechu

- Rzeczą ludzką jest upaść, ponieważ każdy jest słaby i dotknięty grzechem pierworodnym, ale rzeczą szatańską jest trwać w grzechu - mówił bp Edward Janiak w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Szczodrowie.
2018-06-10 21:32:17
miniaturka

Kalisz: procesja ku czci Najświętszego Serca Jezusowego

Mieszkańcy Kalisza licznie uczestniczyli w niedzielę w procesji ku czci Najświętszego Serca Jezusowego, której przewodniczył bp senior Stanisław Napierała.
2018-06-11 08:15:11
miniaturka

Papież: apel o pozytywny wynik rozmów w Singapurze

Po odmówieniu wczoraj z wiernymi obecnymi na Placu św. Piotra modlitwy „Anioł Pański” Papież zwrócił się w duchu przyjaźni i modlitwy do narodu koreańskiego.
2018-06-11 08:40:58
miniaturka

Brazylia: debata parlamentarna o aborcji

W brazylijskim Najwyższym Trybunale Federalnym (STF) nadal odżywa pragnienie wejścia w kompetencje władzy ustawodawczej. Pod pretekstem wyjaśnienia kwestii prawnej ma on zamiar przyczynić się do liberalizacji aborcji w tym kraju.
2018-06-11 09:20:50
miniaturka

Tysiące osób na Marszach dla Życia i Rodziny w całej Polsce

Warszawa, Ełk, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Zielona Góra – to tylko kilka z ponad 60 miast, przez które 10 czerwca przeszły Marsze dla Życia i Rodziny organizowane we współpracy z Centrum Życia i Rodziny.