Święto patronalne KUL - najbliższy piątek

W piątek, 28 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, KUL będzie obchodził swoje Święto Patronalne.

W piątek, 28 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, KUL będzie obchodził swoje Święto Patronalne. Uczelnia została powierzona opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora uniwersytetu - ks. Idziego Radziszewskiego. W sposób uroczysty społeczność akademicka obchodzi to święto od 1920 roku. Symbol Najświętszego Serca Jezusa, od którego rozchodzą się ciemnozłote promienie widnieje na uniwersyteckim sztandarze, nawiązuje do niego również ornamentyka insygniów rektorskich.

Obchody Święta Patronalnego rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą św. w Kościele Akademickim, której przewodniczyć będzie Metropolita Białostocki abp Tadeusz Wojda. O godz.11.00 w Auli kard. Wyszyńskiego będzie miała miejsce część oficjalna, podczas której m.in. wręczone zostaną Medale Jubileuszowe 100-lecia KUL oraz dyplomy ukończenia studiów licencjackich oraz magisterskich.

Bezpośrednio po uroczystości w auli, na dziedzińcu gmachu głównego, nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność na KUL organizacji opozycyjnych. W 1976 r. związane z KUL środowisko „Spotkań” jako pierwsze w Polsce rozpoczęło nieocenzurowaną, niezależną od komunistycznych władz działalność poligraficzno-wydawniczą, a w latach 1977-1988 wydawało m.in. kwartalnik „Spotkania. Niezależne pismo Młodych Katolików” oraz serię książek Biblioteki „Spotkań”.

W programie święta znalazły się również: promocja książki „Spotkania. Niezależne Pismo Młodych Katolików” (godz. 13.00 sala 113 Centrum Transferu Wiedzy), poświęcenie i otwarcie nowej pasieki (godz. 14.15, taras nad stołówka akademicką, wejście za Kościołem Akademickim), a także pierwszy w historii występ Zespołu Pieśni i Tańca KUL (godz. 14.30, sala 02 Centrum Transferu Wiedzy). Zespół został powołany na początku lutego, tworzą go 52 osoby, które należą do 4 sekcji (dwie baletowe, wokalna i orkiestra). Koncert inauguracyjny, zatytułowany „Noc Juna”, nawiązuje do nocy świętojańskiej oraz słowiańskich obrzędów związanych z przesileniem letnim.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama