Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-24 09:15
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Święta w Betlejem: bez pielgrzymów miejsce narodzenia Jezusa jest jak bez życia

Mieszkańcy Betlejem coraz częściej pukają do drzwi kościołów prosząc o konkretne wsparcie. Ograniczenia wywołane pandemią sprawiły, że wiele rodzin jest bez pracy i doświadcza coraz większej biedy.

Autor/źródło: vaticannews.va, Siostra Lucia Corradin

„Miejsce narodzenia Jezusa bez pielgrzymów zaczyna umierać. Potrzebujemy wsparcia chrześcijan z całego świata” – mówi pracująca w tym mieście siostra Lucia Corradin.


Włoska misjonarka posługująca w jedynym szpitalu pediatrycznym w całej Palestynie zauważa, że nadchodzące Boże Narodzenie będzie jednym z najtrudniejszych w historii Betlejem. „Ludzi nie stać na podstawowe produkty żywnościowe, wprowadzone są ograniczenia co do sprawowania liturgii, obowiązuje godzina policyjna” – mówi papieskiej rozgłośni siostra Corradin.


    „Przed Bożym Narodzeniem obowiązują ograniczenia co do udziału liczby wiernych w liturgiach. Dla ludzi niemogących uczestniczyć w Eucharystii oznacza to wielki ból. Z punktu widzenia społeczno-ekonomicznego pozbawione od miesięcy pielgrzymów Betlejem przypomina pustynię. Pogłębiają się bolesne skutki utraty pracy szczególnie wśród małych rzemieślników, sprzedawców pamiątek, ludzi pracujących w turystyce – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Corradin. – Cechą charakterystyczną świata arabskiego jest jednak niepoddawanie się i walczenie o to, by wygrać kolejną batalię, która doświadcza tę ziemię. Wzruszają mnie wypowiadane przez nich w tej trudnej sytuacji słowa błogosławieństwa: «Składamy dzięki Bogu», w które wpisuje się przekonanie, że jeśli sami się postaramy, to Bóg nas wspomoże i ograniczy zagrożenia.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-23 15:52:07
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Niepowtarzalny urok Bożego Narodzenia kumuluje się w wigilijny wieczór. Zasiadamy w naszych domach do wieczerzy. Święta Bożego Narodzenia zaczynają się właściwie w domach, wśród najbliższych, przy stole naszej codzienności.
2020-12-23 21:24:06
miniaturka

Korea: dać ludziom w Boże Narodzenie poczuć, że są kochani

W Korei Południowej, na obrzeżach stolicy, włoski misjonarz o.Vincenzo Bordo i 600 wolontariuszy przyjmują każdego wieczoru na posiłku ponad 700 ubogich, którzy żyją na ulicy lub pozostają bez pracy z powodu pandemii.
2020-12-23 21:28:10
miniaturka

W czasie Świąt kościoły w Niemczech będą otwarte

Pomimo bardzo surowych ograniczeń związanych z pandemią, kościoły w Niemczech pozostaną otwarte. We wszystkich diecezjach będą też odprawiane świąteczne Msze, choć w każdej będą one wyglądać inaczej
2020-12-23 23:41:02
miniaturka
play

Co robi abp Ryś w góralskim ubraniu? Śpiewa kolędę!

Łódzki metropolita wystąpił w youtubowym klipie wideo, śpiewając kolędę i grając na gitarze. Ubrany był w nietypowy dla arcybiskupa sposób – miał na sobie góralski strój ludowy.
2020-12-24 09:09:55
miniaturka

Niech pandemia nie zabierze nam świąt. Spotkajmy się z bliskimi!

Święta Bożego Narodzenia nie bez powodu mają szczególny charakter rodzinny. Nie pozwólmy, aby tegoroczne obostrzenia związane z pandemią „ukradły” nam święta. Spotkajmy się z bliskimi!
2020-12-24 09:32:43
miniaturka
play

Sekretarz Generalny Episkopatu: miłość Boga do człowieka jest niezmienna

Składając świąteczne życzenia za pośrednictwem serwisu YouTube, bp Artur Miziński zwrócił uwagę na niezmienność i bezwarunkowość Bożej miłości do nas. To jest podstawa naszej nadziei, która daje siłę do przezwyciężania wszelkich trudności