Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-23 18:30
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Święta w Aleppo w oczekiwaniu na pokój i pojednanie

„Nasze życie jest oczekiwaniem. Święta Paschalne są wypełnione oczekiwaniem na pokój, który nie wiadomo, kiedy nadejdzie” – to słowa chaldejskiego biskupa Aleppo.

Autor/źródło: jeyeonwon/Pixabay/licencja CC0

Miasto od ośmiu lat cierpi z powodu wojny, która dotkliwie zniszczyła Syrię.

Bp Antoine Audo wskazał, że w sprawie syryjskiej w grę wchodzi wiele sprzecznych ze sobą interesów międzynarodowych, które ciągle destabilizują ten kraj. Brakuje pracy, pożywienia, lekarstw, prawie wszystkiego. Jednak pomimo wszystko życie idzie naprzód i jest nadzieja.

Syryjski duchowny zapewnił, że życie tamtejszych chrześcijan jest konkretnym świadectwem pomocy udzielanej wszystkim, bez rozróżniania na wyznawaną religię. Ta solidarna pomoc dla muzułmanów jest czymś nowym, dlatego niejednokrotnie wydają się tym mocno zadziwieni. Jako chrześcijanie arabscy staramy się dawać świadectwo tworzenia społeczeństwa, w którym możemy wspólnie żyć w harmonii – podkreśla bp Audo.

Chaldejski biskup Aleppo stwierdził, że od dwóch lat nie ma bombardowań oraz wielkich zniszczeń, chociaż dochodzi jeszcze do częstej wymiany ognia zarówno w mieście, jak i poza nim. Życie po ośmiu latach wojny jest bardzo trudne. Kosztowała ona bardzo wiele zarówno na poziomie społecznym, jak i ekonomicznym. Ceny żywności są wysokie, przemysł został zniszczony, brakuje domów. To wszystko tworzy trudną sytuację. Ale pomimo tego – zapewnił bp Audo - życie idzie naprzód, nadzieja jest żywa. Swoją postawą chrześcijanie w Syrii ukazują ducha modlitwy oraz świadczą o tym, że są zdolni do życia w nowoczesnym społeczeństwie, pluralistycznym oraz pełnym wzajemnego szacunku.

 Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-23 14:56:52
miniaturka
play

Gniezno uczciło 1022. rocznicę śmierci swojego patrona św. Wojciecha

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka celebrowana była 23 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej Msza św. z okazji 1022. rocznicy śmierci św. Wojciecha.
2019-04-23 15:04:37
miniaturka

Hiszpania: obchody św. Jerzego

W Hiszpanii św. Jerzy jest patronem Aragonii i Katalonii. Zgodnie z tradycją dzisiaj należy podarować czerwoną różę i książkę. 23 kwietnia obchodzi się bowiem dzień śmierci Miguela Cervantesa i Williama Shakespeare’a.
2019-04-23 15:42:34
miniaturka

Mosul: trudna sytuacja chrześcijan, mało powrotów

"Nie liczy się ilość wiernych, ale jakość wiary. Nasza obecność tutaj jest znakiem powtórnych narodzin, rozpoczynamy nową drogę z tą małą trzódką."
2019-04-23 16:38:47
miniaturka

V Otwarcie Sezonu Motocyklowego w Lutogniewie

„Silnik, dwa koła i mina wesoła” Na taką dużą dawkę radości w najbliższą sobotę 27 kwietnia 2019 roku o godzinie 14:00, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie
2019-04-24 07:48:09
miniaturka

Sri Lanka: międzyreligijne inicjatywy na rzecz ofiar zamachów

Do 310 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance. Wtorek jest w całym kraju dniem żałoby narodowej. Odbywają się pierwsze pogrzeby ofiar.
2019-04-24 08:26:06
miniaturka

Zjednoczone Emiraty Arabskie: obchody Świąt Wielkanocnych

Tysiące wiernych wzięło udział w nabożeństwach wielkanocnych w Abu Zabi. Wikariusz apostolski Arabii Południowej udzielił sakramentów inicjacji chrześcijańskiej czterem osobom: jednej z Republiki Południowej Afryki i trzem z Filipin.