Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-20 17:05
AC / Joanna Folfasińska

Święcenie pokarmów wielkanocnych w Krakowie

- Te Święta trzeba uczcić zwycięstwem prawdy, bo Chrystus przyniósł ludziom wyzwolenie! – mówił metropolita krakowski podczas tradycyjnego poświęcenia pokarmów na Starym i Nowym Kleparzu, a także na Rynku Głównym przed Bazyliką Mariacką.

Autor/źródło: Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska

Na Kleparzu arcybiskupa przywitali przedstawiciele cechów kupieckich i proboszcz parafii, którzy z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowali dary dla najuboższych.

– Święta Wielkanocne mówią o zwycięstwie nad złem, grzechem, kłamstwem i śmiercią. Są okazją do rachunku sumienia i zrozumienia, z czego należy powstać, aby być jeszcze lepszym (…) Życzę wszystkim, by te Święta były pełne życzliwości, słońca, zieleni i nadziei, bo rodzi się nowe życie. Niech będą pełne, pokoju, dobroci i wzajemnego przebaczenia. Wszystko to jest wpisane w historię przechodzenia z tego, co złe, w to, co lepsze! – podkreślił metropolita na Starym Kleparzu.

Arcybiskup życzył krakowianom zgromadzonym na Nowym Kleparzu, aby Wielkanoc była dla każdego czasem pokoju i radości, a także zbliżania się do nieba.

– Przeżywamy tajemnicę zwycięstwa Pana Jezusa nad śmiercią, grzechem i szatanem. Jesteśmy pełni nadziei, że wszyscy którzy łączą życie z Chrystusem i podążają za Jego Ewangelią, przez swoją dobroć serca i wrażliwość na drugiego człowieka, znajdą pokój i radość już tutaj na ziemi.

Metropolita zaprosił wszystkich na obchody Wigilii Paschalnej w Katedrze na Wawelu, podczas których grupa katechumenów przystąpi do pierwszych sakramentów.

– To wielki znak tego, że Kościół pomimo trudnych momentów, jest żywy, młody i budzący nadzieję na przyszłość. Tak było kiedyś – podczas prześladowania pierwszych chrześcijan, tak jest i teraz. Kościół żyje krwią męczenników i świadectwem wszystkich wiernych. To jest wpisane w tajemnicę chrztu!

Podczas święcenia pokarmów na Rynku Głównym, gdzie zgromadziły się tłumny krakowian, turystów, wiernych, arcybiskup przypomniał, że ostatecznym celem chrześcijanina jest niebo. Na placu przed Bazyliką Mariacką obecny był również kardynał Stanisław Dziwisz.

– Chrystus zmartwychwstał, zwyciężając grzech, śmierć i szatana. Stąd nasza nadzieja: ostateczne zwycięstwo należy do Chrystusa i wszystkich którzy idą za Nim, niosąc swój krzyż, bo jest on wpisany w prawdę o naszym życiu. Nie jest to ciężar beznadziejny, bo prowadzi do zwycięstwa! – mówił metropolita.

Tradycja święcenia pokarmów sięga VIII wieku, a w Polsce XIV. Początkowo święcono chlebową figurkę w kształcie baranka, potem do wielkanocnego koszyka dodano: mięso, ser, masło, ryby, olej, ciasto, wino i wreszcie jajko.

Joanna Folfasińska, Archidiecezja Krakowska

źródło: Joanna Adamik, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-20 11:19:52
miniaturka

Papież przewodniczył Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum

W rzymskim Koloseum zostało odprawione w Wielki Piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem Papieża Franciszka.
2019-04-20 11:54:31
miniaturka

294 chrzty w noc paschalną w Kambodży

Podczas nocy paschalnej, wspólnota katolicka w Kambodży wzbogaci się o 294 wiernych. Kościół katolicki w tym kraju, liczy obecnie ok. 23 tys. wiernych.
2019-04-20 12:22:42
miniaturka
play

Życzenia abp. Marka Jędraszewskiego na Wielkanoc 2019

Publikujemy życzenia Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego dla wiernych archidiecezji krakowskiej z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego 2019 r.
2019-04-20 17:26:36
miniaturka
play

To święta naszej przyszłości – życzenia Prymasa Polski na Wielkanoc

Święta wielkanocne są świętami życia i nadziei, świętami naszej przyszłości. Dzielmy się ich radością w naszych domach, przy rodzinnych stołach, we wspólnotach, w których żyjemy – mówi abp Polak w krótkich życzeniach opublikowanych na YT archidiecezji gnieźnieńskiej.
2019-04-20 17:58:05
miniaturka

Wielki Piątek w Licheniu. Relacja z Liturgii Męki Pańskiej

W ciszy i modlitewnym skupieniu rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Wielki Piątek.
2019-04-20 18:08:50
miniaturka

Przeżywają paschalne tajemnice na ile mogą! Wielki Tydzień w Jemenie bez kapłanów

W Jemenie na chwilę obecną nie ma ani jednego kapłana. Niewielka wspólnota katolicka w tym kraju sama organizuje obchody Wielkiego Tygodnia.