Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-12 11:59
AC / ts /KAI

Światowa Rada Kościołów przyłącza się do dnia modlitw o zakończenie pandemii

Światowa Rada Kościołów (SRK) postanowiła przyłączyć się do światowego dnia modlitw o ustanie pandemii koronawirusa. Do wspólnych modlitw 14 maja włączą się także członkowie 350 Kościołów członkowskich ŚRK: protestanckich, anglikańskich i prawosławnych, głosi deklaracja opublikowana w Genewie.

Autor/źródło: Pixabay, Couleur, licencja: CC0

„Wielu z nas przeżywa strach i niepewność, rozdzielenie oraz izolację, często też przypadki śmierci bliskich z ich rodzin lub wspólnot kościelnych”, stwierdził tymczasowy sekretarz generalny ŚRK, Ioan Sauca i zaapelował: "Ponieważ musimy w dalszym ciągu wspólnie szukać drogi wyjścia z tego globalnego kryzysu zdrowotnego, o wspólnej woli wzajemnej troski świadczy ogarniająca świat jedność w modlitwie".

O wspólną modlitwę 14 maja zaapelował międzyreligijny Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa. W apelu podkreślono, że w aktualnym, kryzysie „nie można zapomnieć zwrócić się do Boga Stwórcy”. W modlitwie może uczestniczyć każdy człowiek – bez względu na kraj pochodzenia oraz wyznawaną religię. Inicjatywę wsparł także papież Franciszek zachęcając, by 14 maja wierni wszystkich religii połączyli się duchowo w dniu modlitwy i postu oraz uczynków miłosierdzia, błagając Boga o pomoc ludzkości w przezwyciężeniu pandemii koronawirusa. Papież przypomniał, że religia ma „wartość uniwersalną”.

Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa został powołany w ubiegłym roku. Jego zadaniem jest wcielanie w życie Dokumentu o Braterstwie Ludzkim na rzecz Pokoju Światowego i Wspólnego Współżycia podpisanego 4 lutego 2019 w Abu Zabi przez papieża Franciszka i wielkiego imama uniwersytetu al-Azhar w Kairze Ahmeda at-Tajjeba.

ts (KAI) / Genewa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-12 10:11:01
miniaturka

"Księża na Księżyc. Tylko co dalej" - pyta ksiądz Pawlukiewicz

Naprawdę! Dziś ludzie, zwłaszcza młodzi, nie potrzebują, by ksiądz znał Tomasza z Akwinu, nie potrzebują księdza z gitarą, oni chcą, by ksiądz był świadkiem. Prosto z serca o Kościele i kapłaństwie w książce niedawno zmarłego ks. Piotra Pawlukiewicza „Księża na Księżyc. Tylko co dalej”. Poniżej fragment rozdziału „To Jezus był największym klerykałem".
2020-05-12 10:33:19
miniaturka

Wolontariat w kryzysie: niepełnosprawni uczą wartości życia

Epidemia koronawirusa spycha Liban, od miesięcy przeżywający ogromny kryzys gospodarczy, na skraj doskwierającego ubóstwa. Szacuje się, że ponad 45 proc. mieszkańców tego kraju żyje w biedzie.
2020-05-12 11:18:18
miniaturka

Kielce: z zaoszczędzonych funduszy – ponad 35 tys. maseczek dla służb i DPS-ów

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego rezygnując z realizacji części działań projektowych na 2020 rok, przeznaczył zaoszczędzone środki na produkcję ponad 35. tysięcy maseczek ochronnych wielokrotnego użytku.
2020-05-12 12:42:42
miniaturka

Włochy: epidemia dziesiątkuje szkoły katolickie, rząd odmawia pomocy!

Populistyczno-lewicowy rząd Giuseppe Contego odmawia uruchomienia działań osłonowych dla szkół katolickich we Włoszech. W konsekwencji do września przynajmniej co czwarta, jeśli nie co druga szkoła kościelna zostanie zamknięta.
2020-05-12 13:24:23
miniaturka

Mediolan: zmarł kard. Renato Corti

W wieku 84 lat zmarł w klasztorze misjonarzy oblatów w Rho w pobliżu Mediolanu emerytowany biskup Novary, kard. Renato Corti – podał włoski katolicki dziennik „L’Avvenire”.
2020-05-12 13:40:20
miniaturka

14 maja – dzień modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii

Z inicjatywy Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała do Przewodniczących Episkopatów całego świata prośbę, aby 14 maja był dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaapelował o przyłączenie się do modlitwy.