Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-17 11:33
AC / Justyna Walicka

Światło z Betlejem w Krakowie

- Najważniejsze jest to (…), że z tego światła, którym jest Jezus Chrystus chcemy zaczerpnąć światło dla siebie samych - dla każdej i każdego z nas - mówił abp Marek Jędraszewski w Katedrze Wawelskiej podczas Mszy św. z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju.

Autor/źródło: Joanna Adamik, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Na początku Eucharystii metropolita krakowski szczególnie przywitał harcerzy razem z przedstawicielami Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego oraz Komendy Chorągwi Krakowskiej ZHP, którzy podczas Mszy św. przekazali przywieziony przez nich płomyk – Światło Pokoju z Betlejem.

– Dziękujemy wam za waszą obecność i za ten szczególny symboliczny dar, który płynie do nas z Betlejem.

W homilii abp Marek Jędraszewski podkreślił, że ta niedziela jest niedzielą radości. Dlaczego mamy się radować?

– Właśnie dlatego, że Adwent się już kończy. Czas oczekiwania na przyjście Pana powoli dobiega końca. I nawet fiolet szat liturgicznych, który przywdziewa się w pierwszą niedzielę Adwentu właśnie w tę niedzielę słabnie, przyjmując odcień różu. A wszystko dlatego, że ponad czas tęsknoty pojawia się promyk nadziei – to już niewiele dni, by radować się tym, iż zaczną się święta Bożego Narodzenia.

Metropolita wyjaśnił, że kiedy zapalamy świecę od świecy, to pierwsza z nich nic nie traci ze swojego blasku, wręcz przeciwnie – poszerza się krąg światła.

– Najważniejsze jest to (…), że z tego światła, którym jest Jezus Chrystus chcemy zaczerpnąć światło dla siebie samych – dla każdej i każdego z nas. Więcej, pragniemy, by to światło, które już mamy, przekazać dalej. Aby coraz więcej ludzi było ogarniętych tą światłością, która po raz pierwszy zaistniała na ziemi w cudowną noc Bożego Narodzenia.

Arcybiskup zaznaczył, że ten maleńki Jezus, który jest Światłem obdarza nas pokojem, którego świat dać nie może: pokojem serca, pokojem czystego sumienia.

– Ten pokój jest symbolizowany przez światło zapalone w Betlejem w miejscu, gdzie narodził się Pan Jezus. Dlatego wy, drodzy harcerze, ponieważ przynosicie Światełko Betlejemskie w pełni zasługujecie na to, by nazwać was „zwiastunami pokoju” i „głosicielami Bożej radości”. Zasługujecie na to, by uznać w was „ludzi dobrej woli”, w których Pan Bóg ma swoje upodobanie.

Podkreślił, że ten Boży pokój będzie strzegł ich serc, by nie dały się złamać gniewem czy nienawiścią, a ich myśli zawsze były pełne dobroci.

– Ponieważ zwiastujecie samego Chrystusa, który przyszedł po to, aby nas wszystkich pokojem obdarzyć.

Po Mszy św. metropolita krakowski złożył świąteczne życzenia harcerzom.

– Życzę wam, abyście byli zawsze blisko Pana Jezusa i żeby On was oświetlał swoją prawdą i swoją dobrocią. I abyście ogarnięci jego światłością nieśli światu orędzie pokoju i dobroci.

Betlejemskie Światło Pokoju dociera do Polski od 1991 roku za sprawą Związku Harcerstwa Polskiego. Odbieramy je od skautów słowackich, a od nas wędruje ono dalej na wschód – do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec i na północ do Szwecji. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii. Przez kolejne lata idea ta rozszerzała się na kolejne kraje i nieprzerwanie trwa do dnia dzisiejszego.

Justyna Walicka, Archidiecezja Krakowska

źródło: Joanna Adamik, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, www.diecezja.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy