Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-09 14:20
nc / Łukasz Sośniak SJ

Świat usłyszał o konflikcie na Ukrainie

W Paryżu trwa szczyt w sprawie wojny na Ukrainie z udziałem liderów Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Wczoraj na Anioł Pański papież apelował do całego Kościoła o modlitewne wsparcie, aby to spotkanie zaowocowało pokojem w sprawiedliwości.

abp Claudio Gugerotti - Nuncjusz Apostolski na Ukrainie
Autor/źródło: UKastiole/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0

Zdaniem nuncjusza apostolskiego w Kijowie słowa Franciszka są bardzo ważne dla Ukraińców, ponieważ na co dzień czują się oni opuszczeni przez społeczność międzynarodową i zepchnięci do narożnika. Gest Papieża sprawił, że cały świat usłyszał o ich problemach. „W czasie wojny najbardziej cierpią ludzie prości i ubodzy. Ostatnio, ilekroć ich odwiedzam, czuję że zaczynają wierzyć, że te cierpienia się kończą” – mówi abp Claudio Gugerotti.

Nie wszystko zależy od polityków, wiele od modlitwy

„Słowa Papieża, które usłyszeliśmy są źródłem wielkiego pocieszenia dla ludności Ukrainy. Spotkanie prezydentów Ukrainy, Rosji i Francji oraz kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, znane jako „format normandzki”, jest fundamentalne dla przyszłości tego kraju. Pokój jest marzeniem każdego. Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni, że Ojciec Święty zabrał w tej sprawie głos, a tym samym ogłosił ją całemu światu i wsparł inicjatywę pokojową. Ludzie muszą zrozumieć, że nie wszystko zależy od słów i decyzji politycznych, ale również bardzo wiele zależy od modlitwy i posłuszeństwa woli Bożej, bo pokój jest Bożym darem. Spodziewamy się oczywiście wiele po tym spotkaniu, mamy nadzieję, że wojna się skończy, ponieważ wszyscy są już nią wyczerpani. Wielu ludzi cierpi w niewyobrażalny sposób przez ten przedłużający się konflikt.”

W podobnych duchu wypowiedział się zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Życzył prezydentowi Ukrainy odwagi na wzór Mojżesza, który wyprowadził lud z Egiptu, nie lękając się gniewu Faraona. „Na pokoju najbardziej zależy Ukraińcom. Nie możemy porzucić naszego pragnienia bycia wolnym, niezależnym państwem, które wybrało własną drogę rozwoju” – zaznaczył abp Światosław Szewczuk. Zauważył, że dziś istnieją dwa możliwe sposoby rozwoju Ukrainy: powrót do radzieckiej przeszłości lub pójście w stronę Europy. Abp Szewczuk wyjaśnił, że Kościół greckokatolicki jest przeciwny powrotowi do przeszłości, ponieważ za rządów reżimu sowieckiego wspólnota ta została zepchnięta do podziemia.

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-09 12:27:12
miniaturka

Bp Milewski: kryzys Kościoła dotyczy także nas

Obecny kryzys Kościoła jest przede wszystkim kryzysem duchowieństwa - powiedział bp Mirosław Milewski do alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, którzy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny złożyli kandydaturę do święceń.
2019-12-09 12:39:18
miniaturka
play

Światło | ks. Piotr Pawlukiewicz

Jedyne filmy z udziałem ks. Pawlukiewicza w tym adwencie to rekolekcje "Adwentowe Tęsknoty". Dziś ukazał się ich drugi odcinek.
2019-12-09 13:39:30
miniaturka

Kościół greckokatolicki w rozwoju

W Sofii, stolicy Bułgarii, została utworzona eparchia greckokatolicka (odpowiednik diecezji w obrządku łacińskim). Bullę papieską o utworzeniu Eparchii Św. Jana XXIII odczytał podczas Boskiej Liturgii 7 grudnia prefekt watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich.
2019-12-09 15:09:13
miniaturka

Osiem kobiet oddało swą czystość Jezusowi

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny biskup Jan Szkodoń przewodniczył w katedrze na Wawelu obrzędowi konsekracji dziewic. Podczas liturgii 8 kobiet z Archidiecezji Krakowskiej powiedziało: „chcę” i przyjęło ofiarowany im dar konsekracji.
2019-12-09 15:24:41
miniaturka
play

Trwale przywraca płodność - naprotechnologia

Drugi odcinek projektu LIFE poświęcony jest metodzie leczenia niepłodności - naprotechnologii: na czym polega, jak przebiega proces leczenia i jaka jest skuteczność.
2019-12-09 15:38:28
miniaturka

Kiedy najlepiej mieć dzieci?

Niemal każdy z nas prędzej czy później stawia sobie pytanie o to, czy i kiedy zakładać rodzinę, czy i kiedy mieć dzieci.