Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-12 15:38
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Świadectwo chrześcijanina nie zna kompromisów

Świadectwo chrześcijanina nie zna kompromisów. Zna cierpliwość w towarzyszeniu osobom, które nie podzielają naszego sposobu myślenia, naszej wiary, toleruje, towarzyszy, ale nigdy nie sprzedaje prawdy. – mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Flickr/Wikimedia Commons, Gabriel Andrés Trujillo Escobedo, CC BY-SA 2.0

Franciszek przypomniał, że 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa było dla Apostołów czasem radości. Była to radość prawdziwa, ale jeszcze trochę wątpiąca, lękliwa, która zastanawia się, jaka będzie przyszłość. Jednakże po zesłaniu Ducha Świętego ta radość staje się odważna. Dzięki Niemu zrozumieli wszystko, co dotyczyło Jezusa. 

Odnosząc się do fragmentu z Dziejów Apostolskich (5, 27-33), Papież wskazał, że mimo zakazu, jaki otrzymali od arcykapłana i jego zwolenników, Apostołowie nauczali o Jezusie. Pytani, dlaczego tak postępują, odpowiedzieli, że trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. Ich życie było więc życiem w posłuszeństwie, na wzór samego Jezusa, posłusznego aż do śmierci krzyżowej. To posłuszeństwo wyraża się także w pełnieniu woli Boga.

Franciszek stwierdził, że życie Apostołów było także świadectwem dawanym Jezusowi. To świadectwo czasem jest trudne, więc szuka się dróg kompromisu między światem, a człowiekiem. Ale świadectwo chrześcijanina nie zna kompromisów.

“Pierwsze posłuszeństwo. Drugie to świadectwo, które dużo kosztuje. Wszystkie prześladowania, od tamtego czasu, aż do dziś... Pomyślcie o chrześcijanach prześladowanych w Afryce, na Bliskim Wschodzie... – mówił Ojciec Święty. Jest ich więcej niż w pierwszych wiekach, w więzieniach, obcinana się im głowy, wiesza za wyznawanie wiary w Jezusa. Świadectwo aż do samego końca.”

Papież zwrócił także uwagę, że życie Apostołów było bardzo konkretne, nie opowiadali bajek. Oni widzieli i dotykali Jezusa. To samo możemy powiedzieć i my: dotykaliśmy Jezusa w naszym życiu.

“Zdarza się wiele razy, że grzechy, kompromisy życiowe, strach sprawiają, że zapominamy o pierwszym spotkaniu [z Jezusem], spotkaniu, które zmieniło nasze życie – kontynuował Franciszek. Tak, nosimy czasem wspomnienie, ale takie zamglone: ono czyni nas chrześcijanami, ale letnimi. Chwiejni, sztuczni. Prośmy zawsze Ducha Świętego o łaskę bycia ludźmi konkretnymi. Jezus przeszedł przez moje życie, moje serce. Duch w nie wszedł. Potem, być może, o tym zapomniałem, ale pozostaje łaska pamięci o pierwszym spotkaniu.”

Na zakończenie Papież zachęcił, aby prosić o łaskę radości paschalnej.

“Prośmy o nią jedni dla drugich, ale o tę radość, która pochodzi od Ducha Świętego – mówił Ojciec Święty - którą On daje; radość z posłuszeństwa paschalnego, ze świadectwa i z paschalnego, autentycznego życia.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-12 14:14:20
miniaturka

Komunikat ws. ochrony prawa do życia bez względu na stan zdrowia

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, w komunikacie ws. ochrony prawa do życia bez względu na stan zdrowia, zachęca, aby nie ustawać w modlitwie o ochronę prawa do życia każdej osoby ludzkiej.
2018-04-12 14:33:28
miniaturka
play

Lekarze nie dawali szans. Zaufali Bogu i stało się to

- To nie jest milutki poradnik w stylu "jak zostać perfekcyjną panią domu" - mówi Anna Wardak o książce Rosy Pich, matki 18-ściorga dzieci, córki legendarnego założyciela Akademii Familijnej.
2018-04-12 15:07:47
miniaturka
play

Debaty Stacji7 na Targach Wydawców Katolickich [transmisja]

Rozpoczęły się Targi Wydawców Katolickich - Święto dobrej książki. Stacja7 serdecznie zaprasza na debaty. Dzisiaj o godz. 15:30 "Niepodległa. Sto lat później" oraz o godz. 17:00 "Wolność jest w nas".
2018-04-12 15:56:49
miniaturka

Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2018

W ramach otwartych dziś w Warszawie XXIV Targów Wydawców Katolickich ogłoszono laureatów nagrody FENIKS dla autorów, instytucji i mediów popularyzujących książkę religijną.
2018-04-12 16:08:51
miniaturka

Droga Wojownika

Coroczny cykl konferencji tylko dla mężczyzn organizowany przez Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo startuje już w przyszłym tygodniu!
2018-04-12 18:23:26
miniaturka

Gra planszowa „Herbatka u Prymasa” najlepsza w konkursie na 600-lecie prymasostwa

W Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie rozwiązano archidiecezjalny konkurs dla uczniów ogłoszony z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce. Laureatom gratulował i nagrody wręczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.