Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-05 18:48
S. Zielińska / KAI

Św. Krzyż, Kielce: dobiega końca festiwal Anima Mundi

To już ostatni weekend trwającego od marca w Kielcach i okolicach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi.

Autor/źródło: Grzegorz Łańcucki, licencja: CC BY

Dziś w klasztorze na Świętym Krzyżu zabrzmi oratorium „Stworzenie świata” Josepha Haydna w wykonaniu orkiestry Polish Camerata. Jutro w kościele św. Karola Boromeusza na Karczówce w Kielcach zaprezentuje się zespół wokalny Flores Rosarum z repertuarem zatytułowanym „Muzyka Panien Benedyktynek”.

Orkiestra Kameralna Polish Camerata powstała w 1990 r. w środowisku łódzkich uczelni artystycznych, kieruje nią Marek Głowacki. Orkiestrze towarzyszy zespół wokalny All’Antico oraz soliści. - Zespół wokalny Flores Rosarium, który usłyszymy jutro na Karczówce jest absolutnie wyjątkowy. Powstał w 2006 r. z umiłowania niezwykłego dzieła muzycznego średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Założycielką zespołu jest s. Susi Ferfoglia – zaprasza dyrektor Festiwalu, Magdalena Kusztal.

Wstęp na oba koncerty jest bezpłatny. Osoby, które wybierają się dzisiejszy sobotni koncert na Świętym Krzyżu będą mieć zapewniony darmowy transport w obydwie strony. Wyjazd z parkingu przed Kieleckim Centrum Kultury o godzinie 17.30. Powrót, po zakończeniu koncertu, około godziny 20.45

Na tegoroczne Anima Mundi złożyło się siedem muzycznych wydarzeń artystycznych, bardzo różnorodnych w swoich formach. Po raz pierwszy w historii festiwalu pojawił się spektakl lalkarski - „Pasja, misterium męki naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Jest to sceniczne dzieło belgijskiego dramaturga Michela de Ghelderode napisane w 1934 roku. Spektakl zaprezentowali artyści Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Na widowisko złożył się pokaz 50 drewnianych lalek animowanych przez grupę aktorów oraz bogata scenografia autorstwa Przemysława Karwowskiego.

Ponadto w programie tegorocznego festiwalu Anima Mundi znalazły się m.in. koncert belgijskiej organistki Els Biesemans, współczesna kantata „Siedem Ostatnich Słów Jezusa na Krzyżu” i chóralne dzieło Siergieja Rachmaninowa "Całonocne czuwanie”. Koncerty odbywały się w świątyniach kieleckich, m.in. w kościele Trójcy Świętej, św. Jadwigi Królowej, w bazylice katedralnej, na Karczówce i na św. Krzyżu. Wstęp na koncerty festiwalu „Anima Mundi” jest bezpłatny.

Festiwal powstał w Kielcach z inicjatywy prof. Jerzego Rosińskiego (1927-2008) – wieloletniego organisty katedralnego, kompozytora i animatora kultury. Za całokształt swej twórczości otrzymał on w 2005 roku medal papieski Pro Ecclesia et Pontifice.

dziar / Kielce

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy