Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-14 12:26
ek / Michał Król SJ

Św. Grzegorz Peradze – symbol przyjaźni polsko-gruzińskiej

Grzegorz Peradze: męczennik, teolog, pisarz i ekumenista – to temat konferencji, jaka odbyła się w środę 12 września w Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie.

Autor/źródło: pl.wikipedia.org/Domena Publiczna

Wspólna inicjatywa ambasad gruzińskiej i polskiej przy Stolicy Apostolskiej miała za zadanie przybliżyć postać tego prawosławnego świętego.

Św. Grzegorz urodził się w Gruzji, ale większość swojego życia spędził na pracy naukowej głównie w Niemczech i Polsce. Spod jego ręki wyszło 70 publikacji przekładanych na różne języki. W 1931 r. złożył śluby mnisze i otrzymał święcenia w Kościele prawosławnym. Od 1933 r. przebywał w Polsce na zaproszenie metropolity warszawskiego i całej Polski Dionizego Waledyńskiego, podejmując pracę w Studnium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszwskiego. Zginął w obozie zagłady Auschwitz w 1942 r.

Postać św. Grzegorza Peradze, zasługuje na szczególną uwagę z kilku powodów, przede wszystkim, że jest to męczennik święty, który oddał swoje życie w obozie koncentracyjnym Auschwitz – mówi ks. Henryk Paprocki, teolog prawosławny. – Pozostawił po sobie, to jest drugi aspekt, jak na młodego naukowca dorobek 5 tomów, to jak na 42 letniego człowieka, to jest naprawdę ogromna spuścizna. Są to niejednokrotnie bezcenne wręcz źródła do dziejów chrześcijaństwa w pierwszych wiekach. Także z tego względu jest rzeczą bardzo dobrą, że ta konferencja się odbywa, żeby przybliżyć postać tak zasłużonego człowieka, a poza tym, będącego w pewnym sensie symbolem przyjaźni polsko-gruzińskiej.” 

Peradze oddał życie za drugiego więźnia w Auschwitz i znamy dokładną datę jego śmierci, to jest 6 grudnia 1942 r. Godzina 16.45 – powiedział dr David Kolbaia, polski i gruziński historyk, pracownik Studium Europy Wschodniej Uniwerystetu Warszawskiego. – Oddając życie za drugiego więźnia dał świadectwo miłości do Chrystusa i do człowieka, w taki sposób jak powinien postępować duchowny. Oddając życie za współwięźnia stał się pomostem dwóch narodów gruzińskiego i polskiego.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-14 11:51:33
miniaturka
play

Jak przerwać krąg pretensji w małżeństwie?

Czym są pozytywne, a czym negatywne emocje? Jak przerwać zaklęty krąg pretensji w małżeństwie?
2018-09-14 11:58:15
miniaturka

Olsztyn: o solidarności społecznej i zrównoważonym rozwoju w ramach Polonia Restituta

Ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój - te zagadnienia będą przedmiotem dyskusji podczas konferencji zaplanowanej 24 września na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
2018-09-14 12:17:52
miniaturka

Papież modli się za Nikaraguę

Papież modli się o pojednanie i pokojowe, solidarne współistnienie dla Nikaragui. Zapewnił o tym w krótkim przesłaniu do prezydenta Daniela Ortegi z okazji przypadającego w najbliższą sobotę święta niepodległości.
2018-09-14 13:21:13
miniaturka

Franciszek: Krzyż uczy nas, byśmy nie bali się porażek, bo po nich przychodzi zwycięstwo

O znaczeniu tajemnicy krzyża, klęski ale także wywyższenia Pana Jezusa, który wziął na siebie wszystkie grzechy świata mówił Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
2018-09-14 13:57:08
miniaturka

Homilia kard. Angelo Bagnasco podczas Mszy św. w pierwszym dniu obrad CCEE

"Wokół ołtarza obejmujemy Chrystusa, naszą nadzieję i nasze życie, aby wszystko, co będziemy mówić na tym zgromadzeniu plenarnym, było powiedziane dla Niego i z Nim” – powiedział przewodniczący CCEE w homilii wygłoszonej w poznańskiej Farze 13 września, podczas Mszy św. otwierającej obrady biskupów Europy.
2018-09-14 14:00:47
miniaturka

Zakończyły się rekolekcje odpustowe w parafii rzymskokatolickiej w Kotłowie

„Niechaj Matka Najświętsza czuwa nad waszym życiem, nad waszymi domami, nad waszymi rodzinami wraz ze św. Józefem” - życzył wiernym zebranym w sanktuarium w ostatnim dniu rekolekcji odpustowych ks. Piotr Karasek.