Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-24 12:09
AC

Św. Bartłomiej Apostoł na zawsze pozostał przy Chrystusie

24 sierpnia obchodzone jest w Kościele katolickim święto św. Bartłomieja Apostoła. Co o nim wiemy? Komu patronuje? Dziś szczególnie mocno mogą prosić o jego wstawiennictwo mieszkańcy utrudzonych Indii oraz Armenii, w której poniósł męczeńską śmierć.

Autor/źródło: Wikimedia Commons, licencja: jak album

Św. Bartłomiej należał do grona dwunastu Apostołów, których wybrał Jezus. W Ewangeliach jest nazywany zarówno Bartłomiejem, jak i Natanaelem. Marek, Mateusz i Łukasz używają pierwszego imienia, natomiast Jan tego drugiego. O św. Bartłomieju możemy przeczytać więcej na kartach Nowego Testamentu właśnie dzięki św. Janowi. To on podaje, że Natanael pochodził z Kany Galilejskiej i opisuje dość szczegółowo jego pierwsze spotkanie z Jezusem Chrystusem. Św. Jan był naocznym świadkiem tego, jak Filip przyprowadził Natanaela do Chrystusa. Przyszły Apostoł Jezusa nie był zbytnio dobrze nastawiony do mieszkańców Nazaretu. Jednak po spotkaniu Pana, uwierzył w Niego szczerze i głęboko. Benedykt XVI w czasie audiencji generalnej 4 października 2006 r. tak oto mówił o spotkaniu św. Bartłomieja z Jezusem: „Nie wiemy, co wydarzyło się pod tą figą. Jest oczywiste, że chodzi o decydujący moment w życiu Natanaela. Poczuł się dotknięty w głębi serca przez te słowa Jezusa i zrozumiał: ten Człowiek wie o mnie wszystko. On wie i zna drogi mojego życia, temu Człowiekowi mogę rzeczywiście zaufać. I odpowiada jasnym i pięknym wyznaniem wiary, mówiąc: „Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!” (J 1,49)”.

I tak, zaufanie św. Bartłomieja, jakim obdarzył Jezusa, było bezgraniczne. Pozostał Chrystusowi wierny na zawsze i poniósł śmierć w obronie wiary, kiedy głosił Ewangelię w Armenii.

Św. Bartłomieja uważa się za  patrona wielu rzemieślników: rzeźników, garbarzy, introligatorów, siodlarzy, szewców, tynkarzy, górników, krawców, piekarzy, sztukatorów, a we Florencji – sprzedawców oliwy, serów i soli. Wzywany jest w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry. Ponadto jest uważany za patrona bartników, pasterzy, właścicieli winnic, grzybiarzy i rolników. O szczególną opiekę mogą go także prosić mieszkańcy utrudzonych Indii oraz Armenii, którym tak bardzo chciał przekazać Dobrą Nowinę o Chrystusie.

źródło: na podstawie brewiarz.pl / Ewangelia św. Jana / Benedykt XVI - audiencja generalna 4.10.2006

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-24 11:19:55
miniaturka

Włochy: trwa kampania na rzecz eutanazji. Biskupi: „wybór śmierci jest klęską człowieka”

Działacze pokonali pierwszą przeszkodę w drodze do zalegalizowania wspomaganego samobójstwo i eutanazji. W zeszłym tygodniu poinformowali, że ich petycję podpisało już ponad pół miliona osób – to minimum konieczne do podjęcia przez parlament decyzji o referendum.
2021-08-24 11:26:07
miniaturka

W Kalifornii po raz pierwszy przejdzie Marsz dla Życia

25 sierpnia po raz pierwszy w Kalifornii przejdzie Marsz dla Życia. „Zapraszamy wszystkich ludzi do przyłączenia się do nas w celebrowaniu Boskiego daru życia od poczęcia do jego naturalnego końca” – powiedział Jonathan Keller, przewodniczący Kalifornijskiej Rady Rodzin.
2021-08-24 11:54:29
miniaturka

Biskupi całego świata wzywają do udzielania pomocy i schronienia Afgańczykom

Biskupi z całego świata wzywają do otwarcia granic dla uchodźców z Afganistanu i pomocy Afgańczykom, którzy pozostali na miejscu. W kraju pogłębia się kryzys humanitarny po przejęciu władzy przez talibów.
2021-08-24 12:30:24
miniaturka

Luis Badilla: kwestia papieży-emerytów zostanie uregulowana konstytucją apostolską

Jak twierdzi szef włoskiego portalu Il Sismografo, Luis Badilla, kwestia statusu papieży-emerytów wkrótce zostanie unormowana stosowną konstytucją apostolską. Portal ten uważany jest we Włoszech za dobre źródło informacji o tym, co dzieje się w Watykanie
2021-08-24 13:03:30
miniaturka

Kolejny rok PUNCS: chrześcijańska myśl społeczna w praktyce

Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko Społecznego (PUNCS) rozpoczyna kolejny rok swojej działalności. Jego misją jest wdrażanie zasad chrześcijańskiej myśli społecznej w życie gospodarcze i społeczne oraz formowanie i budowanie środowiska animatorów takich zmian w Polsce i za granicą.
2021-08-24 13:24:15
miniaturka

„Pamiętaj o nienarodzonych”. Przesłanie ze szczytu Klimandżaro

Grupa działaczy pro-life weszła na szczyt Klimandżaro z banerem przypominającym o trosce o nienarodzone dzieci. W drodze przeżyli zamieć śnieżną. „Nasz przewodnik powiedział nam później, że ludzie umierają tutaj w takich warunkach” – wspomina Pat Castle, założyciel organizacji Life Runners.