Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-30 14:42
JR

Sukces polskiej dyplomacji w obronie prawdy historycznej

Po reakcji polskiej ambasady w tekście opublikowanym przez „New Yorkera” sugerującym odpowiedzialność Polaków za Holokaust wprowadzono zmiany. Placówka będzie jednak domagać się usunięcia tekstu, bo mimo korekty zawiera on wiele błędów dotyczących polskiej historii i polityki historycznej.

Autor/źródło: Pixabay.com

W „New Yorkerze” ukazał się tekst w obronie Jana Grabowskiego i Barbarę Engelking. Publikacja zawierała sformułowania o tym, że Polacy są winni Holokaustu i była atakiem na polskie władze.

Tytuł artykułu brzmiał: „Historycy atakowani za badanie roli Polski w Holokauście. Aby oczyścić naród z morderstw trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania uczonych za zniesławienie”.

Jak napisano: „Kłopoty prawne dwóch historyków wynikają z ciągłych wysiłków polskiego rządu, aby oczyścić Polskę – zarówno etnicznych Polaków, jak i państwo polskie – ze śmierci trzech milionów Żydów w Polsce podczas okupacji hitlerowskiej. Kiedy fakty staną na przeszkodzie temu rewizjonistycznemu wysiłkowi, historycy płacą cenę”.

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ, zapowiedział w mediach społecznościowych, że ta „manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji”. Jak poinformowano, w artykule wprowadzono zmiany.

Po tekstem zamieszczono dopisek: „Ten artykuł został zaktualizowany, by doprecyzować śledztwo wobec Jana Tomasza Grossa. Podtytuł został zaktualizowany, by uwzględnić odniesienie do nazistowskiej okupacji Polski i dokładniejszy opis potencjalnych zagrożeń prawnych dla naukowców”.

Zaktualizowany podtytuł brzmi: „Naukowcy mierzą się z pozwami o zniesławienie oraz potencjalnymi zarzutami karnymi w ramach wysiłków polskiego rządu, by oczyścić naród z zarzutów jakiejkolwiek roli w zamordowaniu trzech milionów Żydów podczas okupacji hitlerowskiej”.

Rzecznik ambasady Nikodem Rachoń podkreślił, że w publikacji nadal jest wiele błędów. W związku z tym placówka będzie namawiać do usunięcia artykułu.

Głos w sprawie zabrało też Forum Żydów Polskich, pisząc, że w tekście dopuszczono się monstrualnego kłamstwa i potępiając publikację.

Komitet Żydów Amerykańskich na Europę Środkową także wydał oświadczenie, w którym napisał: „Twierdzenie, że Polska rozumiana jako wspólnota etnicznych Polaków i państwo polskie są winne śmierci 3 milionów Żydów, jest wypaczeniem Holokaustu”.

Źródło: wPolityce, PAP, niezalezna.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-30 13:00:43
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników”. Wciąż jest aktualna pokusa sprzedania prawdy za współczesne srebrniki – pokusa, aby wyznaczać cenę za Boga i wierność powołaniu jakim nas obdarzył.
2021-03-30 13:28:39
miniaturka

Zmarł Gianluigi Colalucci, autor najważniejszej renowacji Kaplicy Sykstyńskiej

W wieku 92-lat zmarł w Rzymie Gianluigi Colalucci. Na kilka dni przed śmiercią po raz ostatni odwiedził Muzea Watykańskie, którym poświęcił całe swoje zawodowe życie. „Był nie tylko wspaniałym człowiekiem, ale jednym z największych restauratorów minionego wieku” – podkreśla dyrektor papieskiej galerii.
2021-03-30 14:20:44
miniaturka

Na Triduum Paschalne tylko z zaproszeniami

Pandemia zmusza duszpasterzy do ograniczania liczby osób, które mogą wejść do kościoła – i do szukania sposobów, by tych limitów pilnować. W niektórych świątyniach na Triduum Paschalne obowiązują imienne zapisy.
2021-03-30 15:46:30
miniaturka

Premier: do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych!

„Wykonaliśmy 6 mln szczepień przeciw COVID-19. Do końca II kwartału wykonamy 20 mln szczepień. A do końca sierpnia planujemy zaszczepić wszystkich chętnych” – podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
2021-03-30 16:25:57
miniaturka

Tyle mi o tobie naopowiadali, że cię już uważam za świętego

O skuteczności wstawiennictwa franciszkanina o. Wenantego Katarzyńca byli przekonani już jego współbracia. W tym młodszy kolega – o. Maksymilian Kolbe, który powierzył mu rozwój „Rycerza Niepokalanej”. „Spojrzyj i zajmij się nim szczerze” – pisał.
2021-03-31 09:17:28
miniaturka

W tym roku misjonarzy wspierało modlitwą 53 tys. osób!

Zakończyła się akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście, którą zorganizował portal misyjne.pl i „Misyjne Drogi”. W ósmej edycji akcji uczestnicy mieli okazję poznać misje z bliska m.in. poprzez regularne spotkania z misjonarzami.