Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-05 13:20
JR

Sukces chirurgii prenatalnej. Udana operacja dziecka z rozszczepem kręgosłupa

W Belgii w 23 tygodniu ciąży przeprowadzono operację nienarodzonego dziecka z rozszczepem kręgosłupa. Zespół składał się z 25 lekarzy. Dziecko po urodzeniu rozwija się prawidłowo i ma czucie we wszystkich kończynach. To kolejny sukces chirurgii prenatalnej.

Autor/źródło: Unsplash / National Cancer Institute

W 2011 roku przełomowe badanie kliniczne wykazało, że operowanie niemowląt w macicy może uchronić je przed niektórymi szkodliwymi skutkami rozszczepu kręgosłupa. W porównaniu z dziećmi z rozszczepem kręgosłupa, które przeszły operację po urodzeniu, osoby operowane w łonie matki były dwukrotnie mniej narażone na problemy neurologiczne i ruchowe.

Otwarta operacja płodu wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ zwiększa możliwość przedwczesnego porodu i wymaga porodu przez cesarskie cięcie. Jest też ryzyko pęknięcia macicy.

Helena, matka dziewczynki, dowiedziała się w 20 tygodniu ciąży, że jej rozwijające się dziecko miało rozszczep kręgosłupa. W jej operacji wzięło udział 25 klinicystów ze szpitali GOSH i University College London, a także szpitali uniwersyteckich Leuven w Belgii, gdzie operacja została przeprowadzona.

Trzy miesiące później urodziła córkę Milę w University College London Hospital. W mózgu noworodka wciąż znajduje się nadmiar płynu, ale jak dotąd Mila wykazuje oznaki zdrowego rozwoju.

„Potrafi poruszać nogami i czuje palce u nóg, co jest absolutnie niesamowite” – powiedziała Helena w wywiadzie dla BBC News. „Jestem bardzo wdzięczna chirurgom, którzy przeprowadzili tę operację, ponieważ bez niej jej życie wyglądałoby zupełnie inaczej”.

Od stycznia 2020 roku zespół przeprowadził takie operacje u 32 dzieci.

Źródło: livescience.com


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-05 11:10:50
miniaturka

Abp Cordileone: Ekskomunika to ostatnia deska ratunku dla popierających aborcję

Abp Salvatore Cordileone napisał list pasterski, w którym odniósł się do przyjmowania Komunii Świętej przez osoby popierające aborcję, także polityków. Napisał, że jeżeli inne środki zawiodą, Kościół powinien zastosować ekskomunikę jako „lekarstwo ostatniej szansy, pomagające błądzącym katolikom powrócić do wiary”.
2021-05-05 11:47:49
miniaturka

Maj z Lewiatankami w sklepach PSH Lewiatan

Od marca we wszystkich sklepach PSH Lewiatan trwa największa w historii sieci akcja konsumencka, w której do zdobycia są wyjątkowe maskotki „Lewiatanki”. Na początku maja w ramach akcji pojawi się kilka nowości – produkty marki własnej w okazjonalnej lewiatankowej szacie graficznej oraz puzzle Trefl i kolorowanki dla najmłodszych, których pełnię możliwości będzie można odkryć dzięki nowej wersji aplikacji mobilnej „Lewiatanki” wykorzystującej technologię rozszerzonej rzeczywistość.
2021-05-05 12:17:08
miniaturka

Trzeba jasno i pewnie powiedzieć, że nie jesteśmy słabi

„Polska ma takie poczucie, że musi należeć do jakiejś organizacji, jakiegoś sojuszu, mieć przyjaciół, którzy coś zagwarantują. Polska się niestety nie nauczyła, że nikt poza własnym państwem nie zagwarantuje bezpieczeństwa” – uważa dr George Friedman, politolog i futurolog.
2021-05-05 12:56:25
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W słowie „droga” zawarta jest idea wędrówki. Wiara nie jest stanem statycznym. Przeciwnie, jest czymś dynamicznym, cierpliwym wędrowaniem przez życie w stylu Jezusa. Dzień po dniu, krok po kroku. Kiedy próbujemy tak żyć, kochać, cierpieć, ufać, wybierać jak On, wtedy zbliżamy się do prawdy i tętni w nas życie.
2021-05-05 13:19:13
miniaturka

Pastor protestancki przestrzega Kościół katolicki przed „drogą synodalną”

Protestancki proboszcz kościoła, w którym Marcin Luter wygłaszał kazania i który znany jest jako „kościół-macierzysty Reformacji”, ostrzegł, że tzw. „droga synodalna” niemieckiego Kościoła katolickiego jest „złą drogą”, która „wymusza protestantyzację Kościoła katolickiego".
2021-05-05 14:20:01
miniaturka

Wznoszą meczety, niszczą budynki chrześcijańskie. Dokąd zmierza Francja?

Na stopniowe zanikanie budowli sakralnych we Francji zwraca uwagę Edouard de Lamaze, przewodniczący Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego w Paryżu. Poinformował, że co 15 dni we Francji wznoszony jest jeden meczet, podczas gdy w tym samym tempie niszczony jest jeden budynek chrześcijański.