Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-04 22:46
Ewa Kotowska-Rasiak

Stypendia św. Jana Pawła II w Kaliszu

Bp Edward Janiak wręczył młodzieży stypendia św. Jana Pawła II. Takie stypendia otrzymało 71 osób z 33 dekanatów diecezji kaliskiej. Po raz pierwszy stypendia przyznano także uczniom Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

Uroczystość rozpoczęło w kaplicy seminaryjnej nabożeństwo koronki do Miłosierdzia Bożego i odmówienie litanii do św. Józefa przed Najświętszym Sakramentem. Młodzi odebrali stypendia w Centrum Józefologicznym z rąk biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak podkreślał, że bardzo ważna w życiu chrześcijanina jest cnota wdzięczności. – Przez modlitwę do Miłosierdzia Bożego wyrażamy dzisiaj wdzięczność. We współczesnych czasach zaniedbana jest cnota wdzięczności. Ludziom wydaje się, że wszystko im się należy. Rzadko dzieci dziękują rodzicom, nie chcą też pamiętać o nauczycielach, którym powinni być wdzięczni – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej, który wskazał na św. Jana Pawła II, który swoją postawą uczył każdego człowieka jak okazywać wdzięczność.

Przypomniał, że od września 2017 r. funkcjonuje diecezjalne technikum, w którym obecnie uczy się 68 młodych ludzi.

Młodzież stypendia zamierza przeznaczyć na dalsze kształcenie. – Najbardziej interesują mnie takie przedmioty jak matematyka, fizyka i informatyka, ponieważ te technologie na bieżąco rozwijają się. Stypendium zamierzam przeznaczyć na zakup części do instrumentów, ponieważ jednocześnie jestem uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu na drugim stopniu w klasie nauki gry na fagocie – powiedział Jan Matuszak z III LO w Kaliszu.

- Uważam, że nauka to podstawa. Jeśli chce się coś w życiu osiągnąć to trzeba się uczyć. Chciałabym to stypendium przeznaczyć głównie na dalszą edukację, np. zakup książek, a także pragnę pomóc finansowo moim rodzicom dziękując im za to, że mnie wychowali – zaznaczyła Aleksandra Jasiak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

- Studiuję architekturę krajobrazu i wnętrz, a jako drugi kierunek wybrałam scenografię. To stypendium pomoże mi opłacić studia właśnie na tym drugim kierunku, który jest płatny – stwierdziła Martyna Rzekiecka, studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

O działalności nowo powstałego Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej opowiadał dyrektor placówki ks. Adam Kraska.

W uroczystości uczestniczyli także: wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kan. Marcin Papuziński, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kan. Krzysztof Duchnowski, siostry pracujące w kaliskiej Kurii s. Nikodema i s. Agnieszka, kapłani, katecheci i młodzież.

Fundusze, które zostały rozdzielone jako stypendia papieskie zostały zebrane podczas zbiórki we wszystkich parafiach diecezji kaliskiej w dniu 15 października 2017 r., czyli w czasie XVII Dnia Papieskiego i w całości  przeznaczone na ten cel.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-04 17:55:52
miniaturka

Anioł Pański: czynić dobro dla Boga, nie dla własnych korzyści

W naszym życiu nie mamy szukać własnych korzyści i interesów, lecz jedynie chwały Boga, który jest miłością – mówił Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.
2018-03-04 18:35:52
miniaturka

Abp Gądecki powołał Radę Społeczną kolejnej kadencji

Na przewodniczącego rady został wybrany ponownie ekonomista prof. Bohdan Gruchman, który pełni tę funkcję od początku powołania gremium w 2002 roku.
2018-03-04 18:59:31
miniaturka

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem - rekolekcje Ruchu Światło-Życie w Kokoszycach

Rekolekcje Wiara, rozum, emocje w życiu chrześcijanina stanowią okazję m.in. do głębszego poznania prawdy o sobie w świetle Bożej łaski.
2018-03-05 08:26:10
miniaturka

Zwierzchnicy religijni w Iraku: prawo ma karać fundametalistów

W dniu Sądu nie będziemy pytani o nasze wyznanie. Bóg zapyta nas raczej: co zrobiłeś dla twojego brata i twojego ludu? - powiedział patriarcha Louis Raphaël I Sako.
2018-03-05 08:46:44
miniaturka

Obrady Episkopatu Austrii po raz pierwszy w Bośni i Hercegowinie

Wyzwania stojące przed Kościołem i społeczeństwem Austrii oraz Bośni i Hercegowiny są głównym tematem zebrania plenarnego austriackiego episkopatu.
2018-03-05 09:24:57
miniaturka

Nadszedł czas na kanonizację Piusa IX

W Kościele przybywa czcicieli bł. Piusa IX, stopniowo słabnie też głos jego wrogów. Można więc mieć nadzieję, że już niebawem dojdzie do jego kanonizacji – uważa postulator sprawy tego XIX-wiecznego Papieża.