Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-10 11:04
JR

Stworzono „algorytm śmierci”. Przyniesie więcej szkód niż korzyści?

Kanadyjscy naukowcy stworzyli algorytm, który pozwala przewidzieć śmierć człowieka z półrocznym wyprzedzeniem. Jak pisze Grzegorz Górny, jest to niebezpieczne narzędzie, które będzie miało wpływ na pacjenta i medyków, ale także na rozwój medycyny i szerzenie się eutanazji.

Autor/źródło: Unsplash.com

Publicysta na portalu wPolityce.pl pisze, że odkrycie zostało opisane na łamach „Canadian Medical Association Journal”.

„Autorzy na podstawie danych medycznych 435.009 osób powyżej 50 lat, objętych opieką domową w prowincji Ontario w latach 2007-2012, stworzyli statystyczny kalkulator pozwalający – jak utrzymują – przewidzieć śmierć człowieka z półrocznym wyprzedzeniem” – streszcza Górny. Według badaczy narzędzie, które nazwali RESPECT (Szacunek) – od słów: Risk Evaluation for Support: Predictions for Elder-Life in the Community Tool, ma 95-procentową skuteczność.

Naukowcy przekonują, że ten program powinien być dostępny dla każdego w ramach służby zdrowia. Ma to pomóc osobie chorej i jej bliskim dobrze zaplanować pozostałe pół roku życia i zorganizować odpowiednią opiekę paliatywną.

Grzegorz Górny zauważa, że to narzędzie niesie ze sobą wielkie niebezpieczeństwo. Wymienia cztery sprawy, w których algorytm przyniesie szkody.

Pierwszą z nich jest to, że informacja o śmierci za pół roku wpłynie na samego pacjenta. Straci on nadzieję na wyzdrowienie i motywację do walki, co z pewnością utrudni, a może nzawet uniemożliwi poprawę zdrowia.

Druga rzecz to wpływ takiej informacji na personel medyczny. Jak zauważa Górny, są badania potwierdzające, że jeśli lekarze wiedzą, że pacjent ma niedługo umrzeć, maleje ich determinacja do ratowania go.

Trzecia sprawa to wpływ algorytmu przewidującego śmierć na rozwój medycyny. „Jeśli komputerowy algorytm, na skutek trafności swych prognoz, stanie się ważniejszy od spersonalizowanego badania lekarskiego, otwiera to drogę do dalszej dehumanizacji medycyny. Zatracać ona będzie swój osobowy wymiar na rzecz modelowania statystycznego” – pisze Górny.

Jako czwartą Górny podaje kwestię finansową, czyli wpływ algorytmu na postawę państwa oraz firm ubezpieczeniowych. Ponieważ chorych w ostatnich miesiącach życia traktuje się jako obciążenie dla budżetu, będzie powiększała się presja, żeby stosować eutanazję i wspomagane samobójstwo.

„W przypadku Kanady, która pod rządami Justina Trudeau ubiega się o palmę najbardziej postępowego państwa na świecie, nie będzie to specjalnie trudne. Jak zwykle zimna kalkulacja finansowa, sprowadzająca wartość istoty ludzkiej do wartości pieniądza, podlana zostanie mdłym sosem humanitaryzmu, miłosierdzia i troski o bliźnich” – komentuje Górny.

Źródło: wPolityce.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-10 10:23:22
miniaturka

Rebelia w Tigraj zagraża narodowemu sanktuarium, należącemu do dziedzictwa UNESCO

Przetaczająca się przez etiopski region Tigraj krwawa rebelia budzi poważny niepokój o znajdujące się na tym terenie bezcenne zabytki. Rebelianci zajęli właśnie Lalibelę - święte miejsce Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego
2021-08-10 10:48:46
miniaturka

Niedzielski: zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych

Dane z ostatniego miesiąca pokazują, że zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że zakażenia wśród osób do 40 lat to ponad 56 proc. wszystkich.
2021-08-10 10:49:36
miniaturka

Na pielgrzymce najważniejsza jest intencja! Wiedzą o tym młodzi ludzie

Po czasie pandemii wróciło pielgrzymowanie na Jasną Górę. Idą młodsi i starsi. Rodziny z małymi dziećmi i seniorzy. W czym tkwi fenomen pielgrzymowania? Bardzo ważne są intencje, z którymi idą pielgrzymi. Serca raduje fakt, że nawet 9-latkowie mają ogromną świadomość tego, po co idą.
2021-08-10 11:48:36
miniaturka

Czechy: sąd orzekł, że pary jednopłciowe nie mogą adoptować dzieci

Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej orzekł, że niemożliwe jest prawne zrównanie związków partnerskich z małżeństwami, zwłaszcza w sprawie adopcji dzieci. „Związki homoseksualne nie mogą być uważane za optymalne dla wychowania i nie mogą być utożsamiane z małżeństwem mężczyzny i kobiety” – napisano o orzeczeniu.
2021-08-10 11:59:48
miniaturka

Obawy Moskwy przed autokefalią kolejnych Kościołów prawosławnych

Na obawy zarówno Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jak i Kremla związanej z możliwymi ruchami na rzecz autokefalii Kościołów prawosławnych na Białorusi i w Mołdawii wskazuje w swoim blogu http://windowoneurasia2.blogspot.com amerykański sowietolog, Paul Goble.
2021-08-10 12:35:24
miniaturka

Osoby konsekrowane powinny aktywnie włączyć się w nadchodzący Synod

Na odpowiedzialność osób konsekrowanych za przygotowanie i przebieg najbliższego Synodu Biskupów wskazuje abp José Rodríguez Carballo. Zachęcając konsekrowanych do jak najbardziej aktywnego włączenia się w drogę synodalną podkreśla bogactwo, jakim może się na niej stać dzielenie się własnym charyzmatem