Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-30 11:50
AC / Paweł Pasierbek SJ /vaticannews.va

Strefa Gazy: pomimo trudności nie brak uśmiechu i nadziei

Ks. Gabriel Romanelli zaznaczył, że Strefa Gazy w cudowny sposób nie została mocno dotknięta przez pandemię. Jedyne zanotowane przypadki zarażenia to osoby, które przyszły z zewnątrz, zostały więc poddane kwarantannie. Nie oznacza to jednak, że koronawirus nie spowodował negatywnych skutków.

Autor/źródło: Pixabay, hosny_salah, licencja: CC0

„Strefa Gazy to wielkie więzienie pod gołym niebem, gdzie przemieszczanie się jest praktycznie niemożliwe. Jednak z powodu koronawirusa cały świat w pewnym sensie stał się więzieniem. Nasi mieszkańcy więc znoszą to zamknięcie dużo lepiej, gdyż są już do niego przyzwyczajeni. Może więc dlatego potrafimy się tu jeszcze uśmiechać”. W ten sposób o sytuacji w tym trudnym regionie świata mówi proboszcz jedynej, tamtejszej parafii katolickiej. 

Ks. Gabriel Romanelli zaznaczył, że Strefa Gazy w cudowny sposób nie została mocno dotknięta przez pandemię. Jedyne zanotowane przypadki zarażenia to osoby, które przyszły z zewnątrz, zostały więc poddane kwarantannie. Po okresie lockdownu ulice znowu wypełniły się ludźmi, otwarto kościoły i meczety, sklepy i inne miejsca użyteczności publicznej.

Nie oznacza to jednak – zaznaczył ks. Romanelli – że koronawirus nie spowodował negatywnych skutków. Pogorszyła się bowiem, i tak już bardzo trudna, sytuacja ekonomiczna i sanitarna. Nadal utrzymuje się napięcie. Jest jeszcze więcej bezrobotnych, a pomocy z zewnątrz jest coraz mniej.

Proboszcz parafii Świętej Rodziny w Strefie Gazy wskazał także na wakacyjne inicjatywy podjęte przez tamtejszą wspólnotę. Dzięki zaangażowaniu wielu osób plac przykościelny zamienił się w plac zabaw dla dzieci i młodzieży, a w dostępnych pomieszczeniach głoszono katechezy, odbywały się spotkania modlitewne. „Nowością była szkoła dla ministrantów – powiedział ks. Romanelli. – Mamy grupę 20 chłopców w różnym wieku, którym chcieliśmy przybliżyć podstawy liturgii i katechezy konieczne do rozumienia tego, co dzieje się w czasie celebracji eucharystycznej”. „Dla chrześcijan ze Strefy Gazy ten czas był jak głębokie zaczerpnięcie tlenu po trudnych miesiącach lockdownu. Najpiękniejszą rzeczą była możliwość zobaczenia radosnych twarzy młodych ludzi, rodzin. To uśmiechy, które skrywają pewność, że nie jesteśmy sami” – dodał tamtejszy kapłan.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-30 09:27:31
miniaturka

30 lipca to Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W Kenii trwa kulminacja problemów

W Kenii z każdym tygodniem liczby zarażeń biją rekordy. Do tego ponuro brzmiące dyrektywy rządowe z ostatnich dni, by jednostki samorządu lokalnego złożyły zamówienia na worki do zwłok oraz zakupiły grunta pod nowe cmentarze. Do tego głód i handel ludźmi - kulminacja problemów.
2020-07-30 10:39:21
miniaturka

Arcybiskup Portland apeluje o zaprzestanie przemocy w walce z rasizmem

Rasizm jest grzechem, zasługuje na potępienie i ostrą reakcję, jednak nie można używać przeciwko niemu przemocy – uważa arcybiskup Portland w Oregonie. Nawiązał on do demonstracji, które mają miejsce w całych Stanach Zjednoczonych po zabiciu przez policjanta czarnoskórego George’a Floyda.
2020-07-30 11:12:30
miniaturka

Ukraina: zawieszenie broni przyjęte z nadzieją, nie brakuje obaw

„Naszym pragnieniem jest, aby kolejne już ogłoszone zawieszenie broni w Donbasie przyniosło konkretne rezultaty, aby nie było tylko chwilowe, lecz całkowite” – stwierdził przewodniczący Caritas Ukraina po ogłoszeniu przez służby prasowe prezydenta tego kraju całkowitego przerwania ognia w tym zapalnym regionie.
2020-07-30 12:49:38
miniaturka

Franciszkanin o polskich korzeniach biskupem pomocniczym w Moskwie

Papież Franciszek mianował o. Nikolaja Dubinina biskupem pomocniczym archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. 47-letni franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych urodził się w Rosji, ale ma polskie korzenie. Od 20 lat jest kapłanem.
2020-07-30 12:54:38
miniaturka

Francuscy katolicy trzymają nocną straż przed kościołami

We Francji coraz częściej dochodzi do ataków na kościoły i aktów profanacji. Dwóch młodych francuskich katolików, Gauthier i Guillaume, postanowiło działać. Razem z przyjaciółmi zaczęli czuwać nocą przed świątyniami, aby odstraszyć potencjalnych agresorów. Z czasem przyłączali się do nich inni.
2020-07-30 13:00:37
miniaturka

Kard. Sako do władz Iraku: szanujcie prawa chrześcijan!

Chrześcijanie są rdzennymi mieszkańcami Iraku stąd mają prawa, których muszą przestrzegać, ale sami też zasługują na prawa, które winny być szanowane. Z takim apelem do władz tego kraju zwrócił się kard. Luis Raphaël Sako.