Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-06-11 15:19
S. Zielińska / Salve TV

Stało się coś, co zupełnie go zmieniło

- W życiu nie ma przypadku. Coraz wyraźniej odkrywam, że Pan Bóg szykuje nam niespodzianki - opowiadał dr Kazimierz Szałata, filozof, etyk, prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau.

- Usłyszałem, że potrzebują kogoś, kto potrafi filozofię wprowadzić w życie praktyczne. I dostałem zaproszenie do Paryża. W Paryżu dostałem na piśmie misję tworzenia ruchu Follereau w Europie Środkowej i Centralnej. Tak zaczęła się moja przygoda z misjami - mówił dr Kazimierz Szałata.

- To jest przesłanie ucznia Karola de Foucauld, czynić świat lepszym biorąc za podstawę doświadczenie miłości Pana Boga - mówił.

- Można mieć szeroką wiedzę i być głupim. Natomiast człowiek mądry to ten, który coś rozumie, nie tylko wie, a jeżeli rozumie, to potrafi postępować rozumnie. Filozofia nie prowadzi do wiedzy, ale do mądrości. A mądrość to coś więcej niż wiedza. Mądrość obejmuje zarówno rozum, jak i wolę - mówił.

- Odkryłem tajemnicę wyobraźni miłosierdzia.Codziennie rano miliony ludzi n a całym świecie, szczerych humanistów, dobrych chrześcijan, czytają poranną gazetę i szczerze wzruszają się, bo czytają, że codziennie na świecie dzieci umierają z głodu. Bardzo szybko się rozgrzeszają, mówiąc, cóż ja mogę poradzić, przecież jest ich miliony. Każdego rana miliony dobrych chrześcijan, dopijają poranną kawę i idą spokojnie do roboty, bo brakuje im czegoś, co nazywamy wyobraźnią miłosierdzia - podkreślał.

- Tajemnicą ludzkiego bytu jest bycie "ku drugiemu" - podsumował.


XVI Festiwal Misyjny "Bóg mnie kocha"- follereau.org


Źródło: Salve TVChrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej


Podziel się tym materiałem z innymi: