Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-11 15:19
S. Zielińska / Salve TV

Stało się coś, co zupełnie go zmieniło

- W życiu nie ma przypadku. Coraz wyraźniej odkrywam, że Pan Bóg szykuje nam niespodzianki - opowiadał dr Kazimierz Szałata, filozof, etyk, prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau.

- Usłyszałem, że potrzebują kogoś, kto potrafi filozofię wprowadzić w życie praktyczne. I dostałem zaproszenie do Paryża. W Paryżu dostałem na piśmie misję tworzenia ruchu Follereau w Europie Środkowej i Centralnej. Tak zaczęła się moja przygoda z misjami - mówił dr Kazimierz Szałata.

- To jest przesłanie ucznia Karola de Foucauld, czynić świat lepszym biorąc za podstawę doświadczenie miłości Pana Boga - mówił.

- Można mieć szeroką wiedzę i być głupim. Natomiast człowiek mądry to ten, który coś rozumie, nie tylko wie, a jeżeli rozumie, to potrafi postępować rozumnie. Filozofia nie prowadzi do wiedzy, ale do mądrości. A mądrość to coś więcej niż wiedza. Mądrość obejmuje zarówno rozum, jak i wolę - mówił.

- Odkryłem tajemnicę wyobraźni miłosierdzia.Codziennie rano miliony ludzi n a całym świecie, szczerych humanistów, dobrych chrześcijan, czytają poranną gazetę i szczerze wzruszają się, bo czytają, że codziennie na świecie dzieci umierają z głodu. Bardzo szybko się rozgrzeszają, mówiąc, cóż ja mogę poradzić, przecież jest ich miliony. Każdego rana miliony dobrych chrześcijan, dopijają poranną kawę i idą spokojnie do roboty, bo brakuje im czegoś, co nazywamy wyobraźnią miłosierdzia - podkreślał.

- Tajemnicą ludzkiego bytu jest bycie "ku drugiemu" - podsumował.


XVI Festiwal Misyjny "Bóg mnie kocha"- follereau.org


Źródło: Salve TVChrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-11 13:46:43
miniaturka

Abp Wojda: SacroExpo to dialog pozwalający doświadczyć darów Bożych

SacroExpo dialogiem między tymi dziedzinami, które pozwalają doświadczyć twórczości ludzkiej - daru Boga – powiedział abp Tadeusz Wojda w poniedziałek podczas otwarcia Targów SacroExpo w Kielcach.
2018-06-11 14:16:25
miniaturka

Warszawa: Msza św. na inaugurację święta Służby Ochrony Państwa

Aby dobrze wypełniać powierzone wam zadania, trzeba najpierw zrozumieć, że państwo jest wielkim dobrem – przekonywał biskup polowy Józef Guzdek podczas Mszy św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Ochrony Państwa (SOP).
2018-06-11 14:52:23
miniaturka

Papież o ewangelizacji: głoszenie, służba, bezinteresowność

Na trzy wymiary ewangelizacji: głoszenie, służbę i bezinteresowność zwrócił uwagę Papież w czasie Mszy, którą odprawił w kaplicy Domu św. Marty.
2018-06-11 15:40:08
miniaturka

Gdańsk: o wolności, suwerenności i praworządności - Projekt Polonia Restituta

Pod hasłem "Wolność – Suwerenność – Praworządność" odbędzie się kolejna konferencja z cyklu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości".
2018-06-11 15:58:12
miniaturka
play

Transmisja online: Seminarium "50-lecie Humanae vitae"

W poniedziałek 11 czerwca o godz. 18.30 zapraszamy na transmisję na żywo z seminarium: 50-lecie Humanae vitae – pytania, refleksje, prognozy.
2018-06-11 18:10:41
miniaturka
play

Wieliczka: dzieci z zespołem Leigha na Campus Misericordiae

Wieliczka już po raz dziesiąty stała się centrum chorób ultrarzadkich. Uczestnicy jubileuszowego Zjazdu Dla Dzieci z Miopatią Mitochondrialną - Zespołem Leigha odwiedzili podczas weekendu Campus Misericoridae.