Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-17 11:53
nc

„Środowisko Młodzieży” - ekologiczny styl życia

Młodzi zeszli z kanapy i zaangażowali się w program edukacji ekologicznej. Zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, zainspirowani encykliką papieża Franciszka Laudato Si`, zaangażowali się w projekt „Środowisko Młodzieży”. Inicjatywa objęła teren całej Polski.

Autor/źródło: Fundacja dla Młodzieży

W projekcie „Środowisko Młodzieży” eksperci oraz instruktorzy odczarowują ekologię. Koordynatorem projektu jest Patryk Czech, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży: „Projekt pozwala tworzyć środowisko młodzieży, które bierze odpowiedzialność za relacje międzyludzkie, ale także relacje pomiędzy człowiekiem, a światem stworzonym. Edukujemy, rozwijamy i promujemy kwestie ekologiczne w oparciu o myśli zawarte w zielonej encyklice Papieża Franciszka” - podkreślił.

Program obejmuje seminaria tematyczne, szkolenia liderskie, eventy ekologiczne oraz konferencje naukowe. Mobilna aplikacja „Dobra” wzmacnia efekty pozostałych działań. Dzięki seminariom młodzi dowiedzieli się, że chrześcijańska ekologia ma długą tradycję. Jeden z prelegentów, ks. dr Marcin Szczodry, podkreślił: „Gdy pojawiła się encyklika Laudato si, wielu dziwiło się, że papież podjął taki temat. Pamiętam wiele dyskusji z ludźmi, którzy nie rozumieli, dlaczego o ekologii wypowiada się papież. Dzięki temu co widziałem w Rio [dzielnice biedy fawele], wiedziałem, że to jest bardzo poważna sprawa moralna”.

Projekt „Środowisko Młodzieży” ma także na celu wyłonienie lokalnych liderów, którzy będą pracować nad autorskimi projektami ekologicznymi. W cyklu liderskich warsztatów wzięło udział już 200 uczestników. Młodzi w wieku od 14 do 30 lat nabierają świadomości ekologicznej, pogłębiają wiedzę i szlifują zarządzanie zespołem. Przygotowują wystąpienia publiczne. Będą lokomotywą lokalnych i ogólnopolskich zmian mających na celu troskę o środowisko naturalne.

W projekcie pojawiają się inicjatywy, które promują ekologiczny styl życia. To m.in. eventy ekologiczne. Podczas Festiwalu Piosenki Ekologicznej i Religijnej EKOSONG KSM przeprowadziło ankietą o ekologicznym stylu życia. Ochrona środowiska to drobne wybory, m.in. segregacja śmieci, bawełniane torby na zakupy czy wielorazowe pudełka na żywność. Dla najmłodszych przewidziano edukacyjną grę planszową. W okresie letnim zorganizowano cztery eventy, które zgromadziły ok. 2 tys. osób.

Kolejna inicjatywa to aplikacja „DOBRA”. Umożliwia ona zorganizowanie środowiska młodych w wirtualnej przestrzeni, skoro są w niej obecni niemal nieustannie. Teraz mogą personalizować swoje zainteresowania. Gromadzą kontakty i informacje o eko-inicjatywach w jednym miejscu. „Mam zaufanie do treści ekologicznych publikowanych w aplikacji. Po prostu są rzetelne, czego nie można powiedzieć o większości informacji w Internecie” - twierdzi Dominika Tobiasz z Torunia, uczestniczka warsztatów Lider Środowiska Młodzieży.

Ostatnim działaniem w ramach projektu „Środowisko młodzieży” będzie konferencję naukowa. Odbędzie się ona na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Jest adresowana do szerokiej grupy odbiorców, m.in. liderów środowisk młodzieżowych, przedstawicieli NGO`s, naukowców, przedsiębiorców oraz polityków wszystkich szczebli.

Zespół odpowiedzialny za Projekt „Środowisko Młodzieży” pracuje już od około 10 lat nad podobnymi inicjatywami ekologicznymi. Ostatnio ruszył z programem „Młodzi 4.0”. Warto dodać, że Projekt „Środowisko Młodzieży” zyskał zaufanie i został objęty patronatem Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, JE ks. Abp Stanisława Gądeckiego, Ks. Bp Marka Solarczyka, Wojewodów Dolnośląskiego, Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Podlaskiego, Śląskiego, Łódzkiego, Lubuskiego, Świętokrzyskiego oraz Lubelskiego, tygodnika katolickiego „Niedziela”, ponadto wspomnianego już Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Źródło: Fundacja dla Młodzieży

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-17 09:46:57
miniaturka

W Madrycie trwa kongres osób świeckich

Ponad 2 tys. osób przyjechało do Madrytu, aby wziąć udział w kongresie ludzi świeckich. Jego celem jest dynamizacja laikatu hiszpańskiego. „Nadszedł wasz czas” – napisał Papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do uczestników. Kongres odbywa się pod hasłem: „Lud Boży w drodze”.
2020-02-17 10:28:55
miniaturka

Soli Deo per Mariam

Te słowa były mottem życia kard. Stefana Wyszyńskiego oraz stały się tytułem oratorium poświęconego osobie Księdza Prymasa. Będzie go można posłuchać na Jasnej Górze w dniu Narodowego Dziękczynienia za beatyfikację.
2020-02-17 10:48:35
miniaturka

Modlitwa o Miłość

– Niech ten dzień będzie dla nas okazją, aby odkryć, że każdy z nas jest chciany i kochany przez Boga, a to pozwoli nam spotykać prawdziwą miłość w codziennym życiu – w niedzielę 16 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej obchodzono Dzień zakochanych.
2020-02-17 11:13:59
miniaturka

Upomnienie braterskie wobec Kościoła w Niemczech

- Krótko mówiąc, wydaje mi się, że zwyciężyła odwieczna i zawsze aktualna pokusa: "bycia jak wszystkie narody" - powiedział bp Radosław Zmitrowicz OMI z diecezji kamienieckiej. Biskupi z Ukrainy skierowali upomnienie względem współbraci w Niemczech.
2020-02-17 12:02:06
miniaturka
play

Coś pięknego! GGDuo i ich nowy utwór, który przybliża do Tego, który jest Dobry!

W rozpoczynającym się nowym tygodniu przedstawiamy nową, radosną piosenkę małżeństwa Gąsiorów - GGDuo. Utwór "Na Nieboskłonie" to modlitwa skierowana do Dobrego Boga.
2020-02-17 12:12:59
miniaturka

„Siostry[…] matkami żydowskich dzieci”- wystawa w mikstackim kościele

O ciekawej,ale mało znanej karcie historii Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi opowiada wystawa „Siostry[…] matkami żydowskich dzieci”.