Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-10 15:45
nc / KAI

Spycimierz: parafianie znów ułożą kwietne dywany na Boże Ciało

Parafianie podtrzymają tradycję kwietnych dywanów i czterech ołtarzy. Ograniczą się jednak do terenu kościoła. Taka sytuacja wydarza się po raz pierwszy od niepamiętnych czasów w Spycimierzu, który słynie z układania kwietnych dywanów i procesji po wsi od 200 lat.

Kwietny dywan w Spycimierzu (Boże Ciało, 2009)
Autor/źródło: Dr1000 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0

Proboszcz ks. Dariusz Ziemniak wraz z Parafialnym Stowarzyszeniem „Spycimierskie Boże Ciało” potwierdzili, że jutrzejsze obchody Bożego Ciała w Spycimierzu zostaną ograniczone – zgodnie z decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa – do procesji wokół świątyni parafialnej. „Zachowajmy się odpowiedzialnie, byśmy zdrowi mogli spotkać się w tym wyjątkowym miejscu jeszcze nie raz” – apelują organizatorzy.

Parafianie postanowili podtrzymać ponad dwustuletnią tradycję układania kwietnych dywanów i przygotują je w ograniczonej formie na terenie przykościelnym. Podczas spotkania przedstawicieli rodzin i wsi, od pokoleń zaangażowanych w kultywowanie lokalnej tradycji, ustalili harmonogram i porządek prac, zgodny z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Tak więc tegoroczna uroczystość będzie na pewno inna od dotychczasowych obchodów. Po pierwsze, ze względu na symboliczny format kwietnej kompozycji na trasie procesji z Najświętszym Sakramentem. Po drugie, z uwagi na ciągle istniejące zagrożenie epidemią koronawirusa, a co za tym idzie – obowiązek zachowania bezpiecznej odległości, nabożeństwo będzie miało charakter wewnętrzny, zostanie odprawione zasadniczo w gronie parafian. „Stąd gorąca prośba do wiernych spoza parafii, pielgrzymów i turystów, a także przedstawicieli mediów, aby w tym roku powstrzymać się od wizyty w Spycimierzu. Zachowajmy się odpowiedzialnie, byśmy zdrowi mogli spotkać się w tym wyjątkowym miejscu jeszcze nie raz” – informuje portal spycimierskiebozecialo.pl.

Spycimierz to niewielka parafia diecezji włocławskiej, położona niedaleko Uniejowa w centralnej Polsce. Już od ponad 200 lat w miejscowości istnieje tradycja układania kwietnych dywanów na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Cała trasa to ponad kilometr kwietnych kobierców.

14 lutego 2018 r. minister kultury Piotr Gliński wpisał „Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stało się to na wniosek Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i proboszcza parafii.

Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” rozpoczęło intensywne starania o wpisanie Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na listę niematerialnego dziedzictwa światowego UNESCO.


ks. an / Spycimierz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-10 13:10:25
miniaturka

Kraków/Wadowice: zakończenie obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

W dniach 14 i 15 czerwca polscy biskupi uczczą 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły w papieskim sanktuarium w Krakowie i Jego rodzinnych Wadowicach. W programie zakończenia obchodów rocznicowych znalazły się Msze święte oraz koncert.
2020-06-10 13:45:56
miniaturka

USA: o. Lewandowski CSsR biskupem pomocniczym Baltimore

Ojciec Święty mianował 53-letniego Bruce'a Lewandowskiego, redemptorystę polskiego pochodzenia, biskupem pomocniczym Baltimore – poinformowało 10 czerwca Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
2020-06-10 13:55:23
miniaturka

Czekając na słońce

Przed nami najcieplejsze miesiące roku – czas przebywania na słońcu. Jednak jego nadmiar, a dokładnie ultrafioletu, potrafi zaszkodzić. Przed czym warto się chronić i jak to zrobić – o tym w artykule.
2020-06-10 15:01:36
miniaturka

Stworzył nas tak, byśmy mogli Go poznać. Idź drogą do Boga!

Bóg może przyjść do nas tak jak chce. Przyszedł nawet w ludzkim ciele, abyśmy Go poznali. Przychodzi w Eucharystii. W procesji Bożego Ciała idziemy głównie dla innych, by Go poznali. Bo mają wszystko, co potrzeba, by iść drogą do Boga! O drogach poznania Boga pisze ks. prof. Waldemar Chrostowski.
2020-06-10 21:37:34
miniaturka

Kraków zaprasza do modlitwy za zranionych w Kościele katolickim

W niedzielę 21 czerwca 2020 r. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się po raz piąty Modlitwa za zranionych w Kościele katolickim.
2020-06-11 11:23:06
miniaturka

Boże Ciało: wielkie święto wiary i miłości

- Jest właściwością Boga, że nie obejmuje Go to, co największe, a daje się On objąć temu, co najmniejsze - te słowa niemieckiego poety F. Hölderlina pomagają zrozumieć to, co czyni Chrystus. On sam konsekruje chleb i wino dla nas - swych uczniów, aby stały się Jego Ciałem i Krwią.