Strona główna
opoka.org.pl
2025-01-15 12:58
Komisja Duszpasterstwa

Sprawozdanie z posiedzenia Komisji Duszpasterstwa KEP 14-15 stycznia 2025 r.

W dniach od 14-15 stycznia br. w siedzibie Caritas Polska, przy ul. Okopowej 55 w Warszawie, odbyło się posiedzenie Komisji Duszpasterstwa KEP.

Autor/źródło: Monika Chrzanowska

Głównym celem spotkania było omówienie kluczowych zagadnień dotyczących działalności duszpasterskiej Kościoła w Polsce, a także podjęcie prac nad projektem Programu Duszpasterskiego na rok 2025/2026.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odmówieniem „Modlitwy Jubileuszowej”. Następnie biskup opolski Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, przywitał zgromadzonych oraz wprowadził w tematykę posiedzenia. Uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch prelekcji. Pierwszą, pt. „Przekaz i formacja wiary w parafii”, przedstawił biskup sosnowiecki Artur Ważny. Drugą zaś, dotyczącą aktualności „Pedagogii Nowego Człowieka” w ujęciu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, zaprezentował biskup Adam Wodarczyk, delegat KEP ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich.

Po wykładach był czas na dyskusję i wymianę myśli. Pierwsza część posiedzenia została zakończona modlitwą „Anioł Pański” i obiadem.

W godzinach popołudniowych Komisja udała się do Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie. Członkowie Komisji zwiedzili obiekt, spotkali się z klerykami oraz poznali moduł formacyjny. Centralnym punktem był Eucharystia, której przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił biskup Andrzej Czaja.

Drugi dzień posiedzenia rozpoczęła Eucharystia z Jutrznią, której przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił biskup płocki Szymon Stułkowski. W części wykładowej zaprezentowano dwa przedłożenia. Ks. Marek Chmielewski, konsultor Komisji Duszpasterstwa KEP, wygłosił referat pt. „Duchowość Komunii”, zaś biskup Rudolf Pierskała, przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej, przedstawił wykład pt. „Mistagogia liturgii posoborowej”.

Czas po obu wystąpieniach wypełniła dyskusja wokół aktualnych spraw duszpasterskich.

Na koniec spotkania bp Andrzej Czaja, przewodniczący KD KEP, dokonał podsumowania obrad Komisji.

Spotkanie zakończyła brewiarzowa Modlitwa Południowa.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2025-01-09 10:10:58
miniaturka

Przy wigilijnych stołach Wielkiej Emigracji we Francji

Emigracyjne Boże Narodzenia dają wgląd w sytuację materialno-finansową ówczesnych tułaczy. Zepchnięci na margines, w przeważającej większości o statusie pariasów, święta spędzali we własnym gronie, tam gdzie zamieszkiwali: w wynajętych pokojach, przytułkach albo barakach zbudowanych przez władze francuskie na obrzeżach Paryża. Jedynie elity próbowały zachować społeczny status, który utrzymywały w kraju.
2025-01-13 20:29:01
miniaturka

Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP

10 stycznia 2025 roku odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP, któremu przewodniczył ks. biskup Wojciech Osial.
2025-01-14 14:08:08
miniaturka

Dlaczego warto chodzić na lekcję religii?

W związku z trwającą od ponad roku debatą o zasadności lekcji religii w polskiej szkole, kaliskie środowisko katechetyczne postanowiło przygotować folder, w którym zajmiemy w tej ważnej kwestii stanowisko.
2025-01-19 17:04:28
miniaturka

Komunikat Prezydium KEP dotyczącym zmian wprowadzanych przez MEN

Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w Komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dotyczącym zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 roku.
2025-01-21 19:12:40
miniaturka

Nowy numer biuletynu liturgicznego

Ukazał się 120. numer biuletynu „Anamnesis"
2025-01-21 22:43:05
miniaturka

Bp Osial: MEN złamało prawo - Kościół będzie dalej bronił praw rodziców i uczniów

Te zmiany są działaniem naruszającym prawo, a przecież Konstytucja mówi, że „organy publiczne działają na podstawie i w granicach prawa” - podkreślił w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego w Episkopacie Polski odniósł się do rozporządzenia MEN w sprawie redukcji lekcji religii z 2 do 1 godziny tygodniowo i organizowania tych lekcji tylko na początku lub końcu zajęć.