Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-12 14:48
AC / Centrum Myśli Jana Pawła II

Spragniony i Wir życia – dwie rzeźby nad Wisłą

W ramach projektu „Sztuka na brzegu” na Bulwarach Wiślanych udostępnione zostały instalacje – rzeźby dwójki młodych artystów, przedstawicieli polskiego urban artu.

Wir życia
Autor/źródło: Bartłomiej Trzeszkowski/Centrum Myśli Jana Pawła II

Tematem prac jest artystyczny komentarz do wybranych fragmentów z nauczania Jana Pawła II na temat godności człowieka. Pomysłodawcą jest Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawska instytucja kultury.

Pierwszą pracę, zatytułowaną „Spragniony” można zobaczyć na promenadzie nad Wisłą przed warszawską Syrenką. Jest to drewniana rzeźba przedstawiająca człowieka, a jej autorką jest Aleksandra Pulińska. Druga, zaprojektowana przez Jakuba Stępnia zatytułowana „Wir życia”, została wyeksponowana na placu Desantu obok Portu Czerniakowskiego. Nadwiślanymi instalacjami organizator chce nakłonić przechodniów do refleksji na temat kondycji współczesnej sztuki, a także w nowatorski sposób przypomnieć nauczanie Jana Pawła II. Projekt jest kontynuacją poprzednich działań Centrum Myśli Jana Pawła II – „Sztuka w drodze” oraz Konkursu na mural „Rewolucja zaczyna się na ulicy”.

Zamknięcie się w horyzoncie doczesności jest zaprzeczeniem istoty człowieczeństwa. Konsumpcyjny tryb życia doprowadził nas dzisiaj do skraju katastrofy ekologicznej w płaszczyźnie duchowej. Z kolei pozbawieni perspektywy sacrum nie żyjemy w świecie profanum, lecz w rzeczywistości banału. Miłość i praca stają się pozbawione właściwego im znaczenia i karleją – mówi o. Tomasz Biłka OP, duszpasterz Grupy Artystycznej VERA ICON, konsultant merytoryczny projektu. – Ocalający gest dłoni wyciągniętych do nieba w rzeźbie Aleksandry Pulińskiej „Spragniony” jest wołaniem o powrót głębi do naszej rzeczywistości. Samo wołanie zdaje się już wyjściem człowieka z własnej alienacji. Susza i samotność ukazane zostały w postaci „Spragnionego” jako doświadczenia, które swoje źródło mają w spustoszeniu wewnętrznym człowieka pozbawionego odniesienia do tego, co wieczne i nieprzemijające.

Bulwary Wiślane cieszą się ogromną popularnością wśród warszawiaków. Stąd pomysł, by właśnie tam znajdowały się artystyczne instalacje, które sprawią, że spacerowicze zatrzymają się na chwilę i przez tę chwilę pomyślą nad sensem
życia. Pragnienie posiadania i osiągania wycieńcza, a za każdą kolejną zdobyczą kryje się pustka – mówi Aleksandra Pulińska, autorka instalacji „Spragniony”. Mimo więc tysiąca różnic między nami i tymi wszystkimi, którzy gdzieś daleko co dzień modlą się o deszcz, czuję, że w pragnieniu wody, po której nie będzie chciało się już pić, jesteśmy sobie podobni.

Woda, blisko której można podziwiać dzieła, jest symbolem życia. Woda otrzeźwia, otwiera szeroko oczy, dzięki czemu możemy ożyć na nowo. Zauważyć, że oprócz pracy i obowiązków są obok nas ludzie, z którymi możemy wpaść razem w wir życia. Inspiracją mojej pracy jest niekiełznany żywioł, jakim jest woda i rzeka Wisła – mówi Jakub Stępień, autor instalacji przy placu Desantu. „Wir życia” jest próbą stworzenia obiektu rzeźbiarskiego pełniącego funkcję integracyjną do wspólnego przeżywania chwil nad rzeką. Nasze doświadczenie z lat ubiegłych pokazuje, że jest bardzo duża potrzeba spotkania i rozmowy na temat relacji pomiędzy wiarą a sztuką. Zmotywowani tym doświadczeniem, chcemy także w tym projekcie kontynuować budowanie przestrzeni na właśnie spotkanie i rozmowę. Jesteśmy przekonani, że dzisiaj bardzo tego wszyscy potrzebujemy – mówi Marcin Nowak, koordynator projektu z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Celem projektu jest doprowadzenie do spotkania artystów sztuk wizualnych z wartościami Jana Pawła II, pokazanie twórczości polskich artystów tworzących w obrębie urban artu oraz upowszechnienie nauczania o godności Jana Pawła II wśród artystów oraz wśród młodzieży i dorosłych odwiedzających bulwary. Rzeźby nad Wisłą można podziwiać co najmniej do końca października.

***
Organizator projektu „Sztuka na brzegu”
Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy
Projekt dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy Projektu
Vera Icon
Dzielnica Wisła
Centrum Sztuki Współczesnej- Zamek Ujazdowski
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Fundacja Atelier Foksal
Służewski Dom Kultury
Dom Kultury Śródmieście
Dom Kultury Kadr

Patroni medialni

Magazyn Kontakt
Notes na 6 tygodni
TVP Kultura
Sztuka Publiczna
Magazyn Szum
Dwutygodnik.com
Arteon

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym przybliżane jest nauczanie papieża Polaka. Centrum działa  w obszarze kultury, nauki, edukacji   budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Joanna Korzeniewska – Rzecznik prasowy
Centrum Myśli Jana Pawła II

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-12 13:08:17
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 16 września 2019

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 16 września 2019
2019-09-12 13:30:52
miniaturka

Medioznawcy: nie przekazujmy złych treści

Nie przekazujmy złych treści, gdyż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ich zawartość. Nie zdobędziemy jako nadawcy instytucjonalni czy indywidualni zaufania odbiorców bez prawdy - mówił Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.
2019-09-12 13:59:18
miniaturka

Ks. Studenski: nie „mumifikujmy” Boga - utrzymujmy z Nim żywą relację

Przed zjawiskiem „mumifikacji” Boga, które zastępować może doświadczenie żywej relacji z Nim, przestrzega ks. dr Marek Studenski – autor specjalnych materiałów duszpasterskich na rozpoczynający się 15 września IX Tydzień Wychowania.
2019-09-12 15:04:54
miniaturka

Poznań: wkrótce Ogólnopolski Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich

Niemal 240 osób z całej Polski i z ośrodków polonijnych, zaangażowanych w pracę na rzecz małżeństwa i rodziny, weźmie udział w Ogólnopolskim Zjeździe Animatorów Spotkań Małżeńskich, który w dniach 13-15 września odbędzie się w Poznaniu.
2019-09-12 15:52:17
miniaturka

Była naczelna "Niedzieli" powołana do Rady Programowej TVP

Red. Lidia Dudkiewicz, była redaktor naczelna katolickiego tygodnika "Niedziela", została powołana do Rady Programowej TVP.
2019-09-12 15:58:31
miniaturka

Papież do augustianów: pokora otwiera serce Boga i ludzi

Ojciec Święty przyjął na audiencji augustianów bosych, którzy przeżywają tzw. „Rok charyzmatu”. Ich dewizą są słowa: „Szczęśliwi w służbie Najwyższego w duchu pokory”.