Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-19 12:19
AC

Spowiedź leczy duszę! Św. Faustyna o wielkim darze sakramentu pokuty i pojednania

„Kiedy odejdę od kratki, obudzę w duszy mojej wielką wdzięczność ku Trójcy Świętej za ten cudowny i niepojęty cud miłosierdzia” – pisze w swoim „Dzienniczku” św. Faustyna. Czytając to, co napisała o sakramencie pokuty i pojednania, trudno nie pobiec do krat konfesjonału po ten ogromny dar łaski!

Autor/źródło: s. Matylda Kamińska ZMBM, edit

Sięgając po „Dzienniczek” św. siostry Faustyny, można dostrzec, jak wielką wagę przywiązywała ona do sakramentu pokuty i pojednania. Siostra spowiadała się co tydzień. Czasami zastanawiała się, czy nie powinna przystępować do spowiedzi jeszcze częściej. Spowiedź była dla niej oddechem, ogromnym darem Bożego miłosierdzia, spotkaniem Jezusa za kratami konfesjonału. Ukojeniem i uzdrowieniem duszy.

Kiedy przegląda się kartki „Dzienniczka” i czyta o przeżywaniu przez s. Faustynę Kowalską tego sakramentu, to naprawdę można dostać wypieków na twarzy. Z zawstydzenia! Jednak nie o wstyd tu głównie chodzi. Trzeba postarać się go po chwili odrzucić i spróbować naśladować Apostołkę Miłosierdzia w podejściu do spowiedzi.

Według jej rozważań, spowiedź daje człowiekowi dwie ważne korzyści: uleczenie i wychowanie. Spowiedź leczy udręczonego grzesznika i pomaga w dążeniu do poprawy. Siostra Faustyna pisze tak:

„Ze spowiedzi świętej powinniśmy odnosić dwie korzyści:
Po pierwsze – do spowiedzi przychodzimy po uleczenie;
Po drugie – po wychowanie – dusza nasza potrzebuje ciągłego wychowania, jak małe dziecko.
O Jezu mój, rozumiem głęboko te słowa i wiem z doświadczenia, że dusza o własnych siłach daleko nie zajdzie, wiele się natrudzi, nic dla chwały Bożej nie zrobi, błądzi ustawicznie, ponieważ umysł nasz jest ciemny i nie umie rozeznać własnej sprawy. Na dwie rzeczy będę zwracać uwagę szczególną: pierwsze – wybierać będę do spowiedzi to, co mnie najwięcej upokarza, chociażby to był drobiazg, ale mnie to kosztuje i dlatego mówię; drugie – ćwiczyć się będę w skrusze; nie tylko przy spowiedzi, ale przy każdym rachunku sumienia wzbudzać w sobie żal doskonały, a szczególnie, kiedy się położę na spoczynek. Jeszcze jedno słowo: dusza, która szczerze pragnie postępować w doskonałości, powinna się ściśle trzymać rad udzielanych przez kierownika duszy. Tyle świętości – ile zależności”. (Dz. 377)

Jak wiemy, s. Faustyna bardzo mocno zaufała Jezusowi w doborze kierownika i spowiednika. Jej zaufanie przyniosło wielkie dobro całemu Kościołowi. Spowiedź leczy. Spowiedź wychowuje. Spowiedź daje siłę do stawania się lepszym wobec samego siebie i innych. I dlatego ten dar jest nam, grzesznikom, tak bardzo potrzebny. Dar, który jest na wyciągnięcie ręki. Św. Faustyna zapisała takie słowa Jezusa: „Córko moja, pisz, mów o Moim miłosierdziu. Powiedz duszom, gdzie mają szukać pociech, to jest w trybunale miłosierdzia [czyli w sakramencie pokuty]; tam są największe cuda, które się nieustannie powtarzają. Aby zyskać ten cud, nie trzeba odprawić dalekiej pielgrzymki ani też składać jakichś zewnętrznych obrzędów, ale wystarczy przystąpić do stóp zastępcy Mojego z wiarą i powiedzieć mu nędzę swoją, a cud miłosierdzia Bożego okaże się w całej pełni. Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby po ludzku już nie było wskrzeszenia, i wszystko już stracone – nie tak jest po Bożemu, cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni” (Dz 1448). Czyż te słowa nie są pocieszeniem? Choćby dusza była jak trup, Jezus ją wskrzesi. Naprawdę, trudno po przeczytaniu „Dzienniczka” nie pobiec do krat konfesjonału po ten ogromny dar łaski...

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-02-19 10:33:51
miniaturka

Benedyktowi XVI od samego początku zależało na ujawnianiu nadużyć wobec małoletnich

Zwrócił na to uwagę podsekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych ks. Markus Graulich SDB na łamach niemieckiego dziennika „Die Tagespost”. Jego zdaniem refleksje kard. Josepha Ratzingera dostarczyły klucza do „prawdziwej odnowy” w Kościele.
2021-02-19 10:58:15
miniaturka

Theology on Tap: nie da się być „letnim” ani „wybiórczym” katolikiem

W obecnych czasach, pełnych światopoglądowego i duchowego zamętu, nie ma miejsca dla „letnich” katolików, którzy wybiórczo podchodzą do kwestii wiary. Podkreślali to dobitnie uczestnicy spotkania w ramach programu „Theology on Tap”
2021-02-19 11:55:20
miniaturka

Wstrząsające relacje świadków masakry chrześcijan w Etiopii

Agencja Associated Press dotarła m.in. do diakona z Aksum, który opowiedział o ciałach, przez wiele dni leżących na ulicach tego najświętszego miasta Etiopii. Niektórymi żywiły się hieny. „Prawie na każdym rogu było ciało” – relacjonował inny świadek.
2021-02-19 12:55:07
miniaturka

Minister zdrowia: w Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa

W Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa, to nie jest zjawisko, które nas czeka w przyszłości – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytanie jest nie „czy”, tylko „jakiej skali” ta fala będzie – wyjaśnił.
2021-02-19 13:16:02
miniaturka

Powolna śmierć narodu hiszpańskiego

Katalonia była historycznie faworyzowana przez monarchię Burbonów, przez frankizm i oczywiście przez państwo powstałe na mocy paktu z 1978 roku. Nie zawahało się ono uratować Katalonii od katastrofy śmieciowych obligacji oraz ogólnej degrengolady i nigdy nie przestało inwestować w jej infrastrukturę.
2021-02-19 14:16:59
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Pójdź za Mną” może być odniesione do każdego z nas, zwłaszcza teraz, na początku drogi wielkopostnej. Jesteśmy wzywani do tego, abyśmy „wstali”, abyśmy się podnieśli, zwłaszcza w tych dziedzinach, w których dostrzegamy największe nasze słabości.