Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-30 19:04
S. Zielińska

Spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych

We wtorek 30 stycznia, Mszą św. pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego Jana Kopca w Sanktuarium Matki Boskiej w Rudach rozpoczęło się doroczne zebranie statutowe Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.

Autor/źródło: Klaudia Cwołek

Spotkanie odbywać się będzie w dniach od 30 stycznia do 1 lutego br. w Ośrodku Formacyjno-Edukacyjnym Diecezji Gliwickiej w Rudach (Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy). Zebraniu dyrektorów diecezjalnych PDM oraz pracowników Dyrekcji Krajowej PDM przewodniczył będzie ks. prał. Tomasz Atłas, dyrektor krajowego PDM.

Mszy św. na rozpoczęcie spotkania przewodniczył i homlilię wygłosił bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej.

W homilii bp Kopiec nawiązał do dzisiejszej Ewangelii wskazując na Jezusa, który uzdrawiając kobietę cierpiącą na krwotok oraz wskrzeszając córkę przełożonego synagogi, przywraca równowagę i właściwy porządek. - Jezus nie dokonuje żadnych nadzwyczajności i nie wchodzi w świat z wydarzeniami, które by miały być tylko zadziwieniem. On przywraca należny porządek. - mówił.

- Myślę, że czas Bożego Narodzenia, ale też czas w który będziemy wchodzili, aby towarzyszyć Jezusowi w dojrzałej misji, to wspaniały okres, kiedy możemy się także zastanowić nad sobą i nad swoją działalnością, którą podejmujemy – powiedział biskup Jan.

- Celem przyjścia Syna Bożego było, aby wszyscy ludzie poznali Boga, poznali Jego Syna w Duchu Świętym, i żeby tym napełnili się i mogli świat obdarowywać wszelkimi dobrami i wszelkimi charyzmatami. To jest cel i taki porządek powinien być – podkreślił hierarcha. - Ale by tak było, trzeba niezwykłego wysiłku, jakiego sam Chrystus także doświadczył. Trzeba wysiłku, aby ten porządek pokazać, że wolą Boga jest, by wszyscy mogli normalnie realizować swoje zadania.  I naszym zadaniem jest aby wszystkich ludzi obdarowywać orędziem Tego, który jest naszym Stwórcą, który zabiega o to, tak po ludzku ujmując, abyśmy do niego mogli dojść i abyśmy byli szczęśliwi. Szczęśliwi tą pełnią, która jest włączona w całe dzieło zbawienia. 

Następnie biskup zachęcał aby wejść w ten nadzwyczajny wymiar wysiłku, który nazywamy pracą misyjną, głoszenie Chrystusa i przekazywanie jego orędzia.

- Wszystkim nam zależy, aby to Słowo dotarło aż po krańce ziemi i aby przez nasze lenistwo, czy naszą małoduszność ludzie kiedyś nie powiedzieli Chrystusowi: chcieliśmy poznać, ale nie było tych, którzy by użyczyli swoich ust, swoich rąk i swoich nóg, by do nas przyszli, by nam pomogli, by nas nauczyli o Tobie, by nas ochrzcili w Twoje imię. By nie było takiej sytuacji – przestrzegał bp Kopiec. Dlatego aspekt zaangażowania się i aktywności jest ustawicznie niezwykle potrzebny.

Doświadczacie chyba bardzo często wdzięczności jaką Kościół i wszyscy ludzie wierzący okazują tym, którzy mają odwagę iść i głosić Chrystusa wszędzie tam, gdzie potrzeba.

- O misjonarzach tyle dobrych słów zawsze się mówi, i jestem przekonany, że Papieskie Dzieła Misyjne, w tej różnorodnej aktywności są po to, aby to nie tylko dokumentować, ale równocześnie animować to, co w ludzkich sercach powinno trwać. - mówił biskup i podkreślił, że aby trwał ten duch dzielenia się i chęć wprowadzania porządku, który jest dziełem samego Chrystusa, trzeba najpierw samemu w to obfitować. Dojrzałość pozwala zobaczyć te wszystkie potrzeby, które trzeba zrealizować.

Dziękując za wszystkie dobre dzieła bp Kopiec powiedział: 

- Także diecezja gliwicka jest niezwykle wdzięczna. Na ile potrafimy, na tyle to dzieło misyjne wspieramy. Ja sam w ciągu 6 lat mogłem wysłać trzech kapłanów do Ameryki Łacińskiej, do Boliwii. Cieszę się, że są też takie powołania ze strony wspaniałych młodych osób, które nie są zakonnicami, a które podejmują także te zadania misyjne. To jest nasz wkład na ile możemy i na ile potrafimy. Dlatego z radością jestem tutaj dzisiaj z wami i cieszę się, że to dzieło jest obecne wszędzie. Obyśmy też ciągle mieli na uwadze, by nie czuć się zmęczonym, ale włączać się w to dzieło. Oby ono obfitowało i było zawsze tym znakiem, że warto, tylko trzeba chcieć. I tego wszystkim wam kochani życzę - zakończył.

Zebranie statutowe Rady Krajowej PDM to nie tylko spotkanie robocze, na którym przedstawiane będą roczne sprawozdania z działalności poszczególnych Dzieł, czy sprawozdanie finansowe. W programie przewidziano także czas na wspólną modlitwę, wymianę doświadczeń oraz integrację podczas zwiedzania miejscowych zabytków.

Spotkania organizowane są co roku w innym miejscu, dzięki czemu ich uczestnicy mają możliwość poznawania kolejnych diecezji.

Papieskie Dzieła Misyjne są powołane do budzenia misyjnej świadomości i zaangażowania na rzecz misji. Dzieła tworzące PDM to: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci i Papieska Unia Misyjna.

Źródła: xbk; ks. Maciej Górka, Delegat biskupi ds. misji diecezji gliwickiej; www.missio.org.pl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Jan Kopiec, Rudy Raciborskie, Papieskie Dzieła Misyjne, Rada Krajowa PDM