Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-05-28 15:26
ek / KAI

Spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem - w Bari 7 lipca?

Przy okazji modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie, do udziału w której papież Franciszek zaprosił zwierzchników Kościołów chrześcijańskich, może dojść do kolejnego spotkania Ojca Świętego z prawosławnym patriarchą moskiewskim i Całej Rusi Cyrylem.

VOA/commons.wikimedia.org/Public Domain

Według wiedeńskiej fundacji ekumenicznej „Pro Oriente”, jest coraz więcej dowodów na możliwość takiego spotkania. Np. ostatnio włoski ksiądz Stefano Caprio, ekspert ds. rosyjskich, na łamach rzymskiej agencji katolickiej AsiaNews napisał, że Cyryl może przyjechać 7 lipca do włoskiego miasta portowego Bari na modlitwę ekumeniczną.

Ks. Caprio poinformował o konferencji historyków – ekspertów Rosyjskiej Akademii Nauk i Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, która obradowała 22 i 23 maja w Watykanie. Głównym tematem spotkania była „Misja pokojowa Kościołów chrześcijańskich w XX wieku” – temat będący „myślą przewodnią” kontaktów dyplomatycznych, kulturalnych i kościelnych od czasów sowieckich do historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla w Hawanie w lutym 2016 r.

Pod koniec kwietnia w Watykanie poinformowano, że papież Franciszek zaprosił na wspólną modlitwę 7 lipca w Bari patriarchów zarówno katolickich, jak i prawosławnych Kościołów Wschodu. Nieco wcześniej głośno było o pokojowej inicjatywie Patriarchatu Moskiewskiego w Syrii. Po amerykańsko-francusko-brytyjskim ataku na cele syryjskie, patriarcha Cyryl odbył długą rozmowę przez telefon z papieżem Franciszkiem na temat zaistniałej sytuacji. W rozmowach telefonicznych mobilizował do wysiłków na rzecz pokoju ekumenicznego także prawosławnego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja oraz patriarchów Antiochii, Aleksandrii i Jerozolimy.

W kilka dni po zapowiedzi dnia modlitwy burmistrz Bari, Antonio Decaro, który po pielgrzymce relikwii św. Mikołaja przez Rosję zaprosił Cyryla do złożenia wizyty w stolicy Apulii, otrzymał pozytywną odpowiedź od patriarchy Moskwy. W liście do burmistrza Cyryl przypomniał swoją pierwszą wizytę w Bari, jeszcze jako metropolita smoleński. Podziękował też za dobre przyjęcie prawosławnych pielgrzymów w Apulii i dodał: „Mam nadzieję, że z Bożą pomocą moja wizyta w Bari będzie możliwa”.

W swojej relacji dla AsiaNews ks. Caprio przypomniał, że spotkanie historyków w dniach 22 i 23 maja odbywało się dokładnie w tym samym czasie, co prawosławne święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja. Dlatego rosyjscy historycy mieli okazję dołączyć do licznej grupy pielgrzymów swego kraju przybyłych do bazyliki św. Mikołaja w Bari, aby wspólnie z nimi modlić się przy grobie świętego biskupa Miry. Wraz z pielgrzymami obecna była wysłana przez patriarchę Cyryla pięcioosobowa delegacja biskupów z metropolitą krtuckim i kołomieńskim Juwenaliuszem (Pojarkowem). Metropolita przewodniczył Boskiej Liturgii w bazylice. 

ts / Bari


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, spotkanie, Patriarcha Cyryl, Bari