Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-23 14:42
S. Zielińska / BP KEP

Spotkanie organizacji polonijnych w Herdorf – Dermbach

O integracji organizacji polonijnych rozmawiano podczas spotkania, jakie odbyło się 20 i 21 października 2018 w domu polonijnym „Concordia” w Herdorf-Dermbach.

Ks prał. Stanisław Budyn
Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

Inicjatorem spotkania był rektor PMK w Niemczech ks prał. Stanisław Budyn.

Publikujemy tekst komunikatu ze spotkania:

W dniach 20 i 21 października 2018 w domu polonijnym „Concordia” w Herdorf-Dermbach odbyło się spotkanie organizacji polonijnych w celu omówienia możliwej integracji organizacji polonijnych.

Zaproszenie skierowano do wszystkich większych i aktywnych organizacji polonijnych. Udział wzięło 12 organizacji dachowych i 11 indywidualnie działających, reprezentujących różne ugrupowania i stowarzyszenia polonijne o charakterze kulturalnym, branżowym, oświatowych i sportowym i religijnym.

Delegaci krótko przedstawili swoje statutowe założenia, osiągnięcia i obszary działalności. Inicjator spotkania, Rektor PMK w Niemczech ks prał. Stanisław Budyn, w swoim wystąpieniu nakreślił historie stowarzyszeń i zrzeszeń polonijnych na przestrzeni historycznej w Niemczech oraz uzasadnił na podstawie przykładów statystyk oraz innych narodowości potrzebę odnowy struktury dachowej reprezentującej całość życia organizacyjnego Polonii niemieckiej w stosunku do instytucji rządowych i pozarządowych. Do tego motywuje wzrastającą liczba rodaków, która aktualnie sięga 2,1 miliona.

Delegaci wyrazili głęboką troskę oraz potrzebę odnowienia istniejących struktur, szczególnie organizacji dachowej, która znajdzie akceptacje jak najszerszego grona.

Inicjator zaprezentował delegatom wersje robocza statutu przyszłościowej organizacji dachowej. Poszczególne stowarzyszenia wyraziły chęć przedyskutowania propozycji w swoich gremiach i zgłoszenia poprawek do polowy grudnia bieżącego roku. Na luty 2019 r zaplanowano spotkanie założycielskie. Podczas obrad podkreślono otwartość również i na takie organizacje, które w obecnym spotkaniu nie brały udziału.


Źródło: BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-23 13:16:47
miniaturka

Częstochowa: zakończył się II Międzynarodowy Kongres „Europa Christi”

Ekonomia w kontekście „Europa Christi” – to temat ostatniej sesji II Międzynarodowego Kongresu „Europa Christi”, która 22 października odbyła się w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.
2018-10-23 13:45:12
miniaturka

Synod Biskupów: prezentacja dokumentu końcowego

Sesja przedpołudniowa 23 października poświęcona była prezentacji dokumentu końcowego. Dokument końcowy jest dokumentem uzupełniającym do Instrumentum laboris, dlatego oba te teksty należy traktować łącznie.
2018-10-23 14:19:10
miniaturka

Mądrość czasu, czyli Papież w międzypokoleniowym dialogu

Niezwykły dialog międzypokoleniowy znajduje się w centrum dzisiejszych obrad Synodu Biskupów. Papież Franciszek będzie odpowiadał na pytania młodzieży i ludzi starszych w ramach międzynarodowego projektu „Mądrość czasu”.
2018-10-23 15:18:54
miniaturka

Katowice: Koncert galowy XVIII Dnia Papieskiego

W sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbył się koncert galowy XVIII Dnia Papieskiego. Podczas gali można było także usłyszeć świadectwa stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
2018-10-23 15:42:23
miniaturka

Jasna Góra: konferencja naukowa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Na Jasnej Górze trwa ogólnopolska konferencja w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości „Jasnogórska Matka i Naród. Z Bogurodzicą ku polskiej wolności myśli i czynu”.
2018-10-23 16:02:49
miniaturka
play

Duchowość dla Warszawy. „Wieczór z księdzem Dolindo” - transmisja online

We wtorek 23 października odbędzie się kolejne spotkanie otwarte z cyklu Duchowość dla Warszawy. Zapraszamy na transmisję online wykładu pt.: „Wieczór z księdzem Dolindo”.