Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-06 11:05
MG / vaticannews.va

Spotkanie międzyreligijne w Ur: Modlitwa synów Abrahama

Na zakończenie spotkania międzyreligijnego w Ur Papież Franciszek wraz przedstawicielami różnych wspólnot religijnych obecnych w Iraku odmówił specjalną modlitwę synów Abrahama.

Autor/źródło: vaticannews.va

Dziękowali w niej za przykład jego wiary i niezłomności. Prosili zarazem Boga, by wsparł Irakijczyków w odbudowie ich ojczyzny oraz pomógł wrócić tym, którzy musieli wyemigrować.


Modlitwa synów Abrahama


        Wszechmogący Boże, nasz Stwórco, który miłujesz rodzinę ludzką i wszystko to, czego dokonały Twoje ręce, my synowie i córki Abrahama – wyznawcy judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, wraz z innymi osobami wierzącymi i wszystkimi ludźmi dobrej woli – dziękujemy Ci za to, że dałeś nam jako wspólnego ojca w wierze Abrahama, wybitnego syna tej szlachetnej i umiłowanej ziemi.


          Dziękujemy Ci za jego wzór bycia człowiekiem wiary, który był Ci posłuszny aż do końca, opuszczając swoją rodzinę, swoje plemię i swoją ojczyznę, aby udać się do ziemi, której nie znał.


          Dziękujemy również za wzór męstwa, niezłomności i siły ducha, wielkoduszności i gościnności, który dał nam nasz wspólny ojciec w wierze.


          Dziękujemy Ci zwłaszcza za jego heroiczną wiarę, wyrażoną w gotowości poświęcenia własnego syna, aby być posłusznym Twoim nakazom. Wiemy, że była to najtrudniejsza próba, z której jednak wyszedł zwycięsko, bo bez zastrzeżeń zaufał Tobie, który jesteś miłosierny i zawsze otwierasz możliwości rozpoczynania na nowo.


          Dziękujemy Ci, ponieważ, obficie błogosławiąc naszemu ojcu Abrahamowi, uczyniłeś go błogosławieństwem dla wszystkich narodów.


          Prosimy Cię, Boże naszego ojca Abrahama i nasz Boże, obdarz nas silną wiarą, czyniącą dobro, wiarą, która otworzyłaby nasze serca na Ciebie i na wszystkich naszych braci i siostry; to niepohamowana nadzieja, zdolna wszędzie dostrzegać wierność Twoich obietnic.


          Spraw, aby każdy z nas był świadkiem Twojej miłującej troski o wszystkich, a zwłaszcza o uchodźców i wysiedleńców, wdowy i sieroty, ubogich i chorych.


          Otwórz nasze serca na wzajemne przebaczenie i uczyń nas narzędziami pojednania, budowniczymi społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego.


          Przyjmij w swoim przybytku pokoju i światła wszystkich zmarłych, a szczególnie ofiary przemocy i wojny.


          Wspieraj władze państwowe w poszukiwaniu i odnajdywaniu osób uprowadzonych oraz w chronieniu w szczególny sposób kobiet i dzieci.


          Pomóż nam troszczyć się o planetę, wspólny dom, który w Twojej dobroci i hojności dałeś nam wszystkim.


          Wspieraj nasze ręce w odbudowie tego kraju i daj nam niezbędną siłę, abyśmy mogli pomóc tym, którzy musieli opuścić swoje domy i ziemie, by powrócili bezpiecznie i z godnością, i rozpoczęli nowe, spokojne i dostatnie życie. Amen.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-06 11:30:14
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Czy Bóg może się gniewać? Odpowiedź znajdujemy w zachowaniu Jezusa sporządzającego bicz ze sznurków i wypędzającego przekupniów ze świątyni. Gdy w miejscu tego, co święte, umieszczamy własny zysk czy inne wartości, narażamy się na Boży gniew
2021-03-06 12:10:25
miniaturka

Ks. Robert Skrzypczak: Żyjemy w czasach antychrysta

W przekonaniu ks. Roberta Skrzypczaka, głoszącego kazania pasynje w bazylice św. Krzyża w Warszawie, żyjemy w czasach antychrysta i potrzeba ogromnej modlitwy, aby przeciwstawić się sile zła wyrażającego się w przyzwoleniu na aborcję, eutanazję i zdeformowanej wizji ludzkiego szczęścia
2021-03-06 13:31:13
miniaturka

Chaldejski patriarcha o sobie: „Jestem zakonnikiem, księdzem, nie księciem"

Kim jest kard. Sako, chaldejski patriarcha katolicki, towarzyszący Papieżowi podczas podróży do Iraku? Z pewnością jego rola w procesie ocalenia chrześcijańskiej populacji w tym kraju jest nie do przecenienia.
2021-03-06 14:48:48
miniaturka

Przesłanie spotkania w Ur dotrze do wyznawców wszystkich religii

Spotkanie i wspólna modlitwa przedstawicieli głównych religii w Iraku miało wymiar historyczny – uważa Faraj-Benoît Camurat, dyrektor stowarzyszenia Braterstwo w Iraku. Może być ono początkiem nowej drogi do pojednania w kraju tak bardzo naznaczonym terroryzmem islamskim i skutkami wojny domowej
2021-03-06 20:12:01
miniaturka

XXXI Olimpiada Teologii Katolickiej - relacja z przebiegu etapu diecezjalnego

Tegoroczna edycja ogólnopolskiej inicjatywy odbywa się pod hasłem: Kim jestem? Chrześcijańskie spojrzenie na człowieka.
2021-03-07 08:44:51
miniaturka

Papież o świadkach wiary pomijanych w serwisach informacyjnych

Świadków wiary, często pomijanych w serwisach informacyjnych, ale cennych w oczach Boga wspomniał Papież w czasie Mszy na zakończenie drugiego dnia pielgrzymki do Iraku. Liturgia sprawowana była w chaldejskiej katedrze św. Józefa w Bagdadzie, która wielokrotnie padała celem terrorystów.