Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-06 10:45
nc / BP AK

Spotkanie delegatów CCEE w Krakowie: Kościół chce słyszeć głos młodych

Przedstawiciele europejskich episkopatów przygotowują Międzynarodowy Kongres Młodych, który w przyszłym roku odbędzie się pod Wawelem.

Autor/źródło: Za zgodą Biura Prasowego

Delegaci Komisji ds. Młodzieży Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE), w dniach 5-6 listopada spotkali się na zaproszenie abp. Marka Jędraszewskiego w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

– Impulsem do rozmowy o młodych jest ubiegłoroczny synod biskupów poświęcony właśnie tej tematyce. Jeszcze raz chcemy młodych odkrywać, żebyśmy potrafili znaleźć właściwy język, w którym możemy na nowo tłumaczyć Ewangelię dla tego pokolenia – mówi ks. Krzysztof Marcjanowicz z Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, który jest jednym z uczestników spotkania.

– Od synodu w Rzymie rozpoczął się nowy okres w życiu Kościoła. Młodzież zaczyna ważyć więcej. Kościół chce słyszeć głos młodych – mówi Lizaveta Bohush z diecezji grodzieńskiej reprezentująca w Krakowie episkopat Białorusi. – Młodzi chcą, żeby ich głos był słyszany, żeby nie tylko starsi mówili o młodych, ale żeby starsi mówili razem z młodymi. Myślę, że to jest też zamiar papieża Franciszka i ważna opcja dla młodzieży – nie tylko ktoś będzie troszczył się o nas, ale my też chcemy troszczyć się o samych siebie – dodała Lizaveta, która była uczestniczką także posynodalnego spotkania w Rzymie dedykowanego młodzieży.

W czasie jednej z przedpołudniowych sesji w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 kard. Jean-Claude Hollerich mówił na temat tego, jak w Kościele obudzić dzisiaj młodzież. Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że pomysł, aby Międzynarodowy Kongres Młodych w przyszłym roku odbył się właśnie w Krakowie to inicjatywa arcybiskupa Luksemburga. – Kard. Hollerich bardzo chciał, żeby młodzież europejska mogła się spotkać w Polsce, w Krakowie, ponieważ tutaj jest jeszcze żywy Kościół, Kościół młody. Chciał, żeby młodzi ludzie z innych krajów Europy, zwłaszcza tych, gdzie zapomina się o chrześcijańskich tradycjach, doświadczyli, co to znaczy „żywy Kościół” – Kościół, który tętni życiem, który jest skierowany na formację młodych obecnie, ale także na budowanie Kościoła przyszłości, bo młodzi z dzisiaj za kilkanaście lat będą decydowali o tym, jak będzie wyglądał Kościół – mówił metropolita krakowski.

Delegaci Komisji ds. Młodzieży CCEE rozmawiali w Krakowie także o recepcji posynodalnej adhortacji apostolskiej „Christus vivit” w ich krajach. Abp Jędraszewski podkreśla, że przyszłoroczny kongres młodych to z jednej strony odpowiedź na program papieża Franciszka dla młodzieży pozostawiony w adhortacji „Christus vivit”, a z drugiej strony to czas przygotowania do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które w 2022 r. odbędą się w Lizbonie.

Międzynarodowy Kongres Młodych zaplanowany jest w Krakowie w dniach 20-23 października 2020 r. Jak zwraca uwagę ks. Marcjanowicz, Kościół w tym czasie świętuje wspomnienie św. Jana Pawła II – papieża z Krakowa. – Wiemy, że Jan Paweł II ludzi młodych szczególnie sobie ukochał. Do nich adresował Światowe Dni Młodzieży, które powstały z jego pomysłu. Niesamowity potencjał widział w młodości – potencjał piękna i dobra, i chciał, żeby tym potencjałem wzbogacony był cały Kościół, żeby tym żył, żeby szedł i głosił Ewangelię z taką młodością – mówi ks. Marcjanowicz.

Abp Marek Jędraszewski zdradził, że przyszłoroczne wydarzenie o charakterze europejskim ma być połączone z przybyciem do Krakowa delegacji młodych ze wszystkich diecezji Polski, aby było to „święto i europejskie, i polskie”. – Chcielibyśmy, żeby młodzież polska inspirowała tę zachodnią, czy z innych stron Europy, ale także, żeby nasza młodzież czerpała bogactwo, które przecież jest u młodych innych krajów europejskich – podkreśla metropolita krakowski.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-06 09:00:00
miniaturka

Kard. Sako: iraccy chrześcijanie dyskryminowani i marginalizowani

W Iraku chrześcijanie są marginalizowani, dyskryminowani i niedoceniani. Państwo im nie pomaga, a fundamentalizm islamski ich niszczy – wyznał chaldejski patriarcha Babilonii w wywiadzie dla jednej z tamtejszych telewizji Shariqiya News.
2019-11-06 09:14:09
miniaturka

Benefis o. Leona Knabita – 9 Dekad Łaski

9 Dekad Łaski czyli rozmowa red. Marcina Witana z mnichem - jubilatem, o. Leonem Knabitem o jego życiu w perspektywie mijających w tym roku 90 lat, danych niewątpliwie z Bożej łaski. Benefis jest uhonorowaniem posługi zasłużonego benedyktyna.
2019-11-06 09:45:17
miniaturka

Dzień Nieba na Bemowie

W odpowiedzi na popularyzację niechrześcijańskich form spędzania czasu przez dzieci Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie zorganizowała wydarzenie, które przyciągnęło całe rodziny.
2019-11-06 10:27:00
miniaturka

Mural na warszawskiej Woli

Centrum Myśli Jana Pawła II jest inicjatorem i organizatorem projektu "Zmień perspektywę", w ramach którego na warszawskiej Woli powstał mural. Praca autorstwa Mariusza Libla ma skłaniać do refleksji.
2019-11-06 11:22:26
miniaturka

IV Festiwal Filmów Festiwal Chrześcijańskich Arka

W cztery weekendy listopada w 8 miastach w Polsce: Głuszycy, Krakowie , Lublinie, Łomży, Nowym Sączu, Rzeszowie, Siedlcach, Warszawie organizatorzy zaprezentują najważniejsze premiery kina chrześcijańskiego.
2019-11-06 11:39:55
miniaturka

Trybunał Konstytucyjny zwleka z potwierdzeniem ochrony życia

Poselski wniosek w sprawie orzeczenia niezgodności z Konstytucją przepisu znoszącego kary za aborcję eugeniczną wciąż nie został rozpatrzony przez Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie prawdopodobnie nie pochylą się nad nim w czasie kończącej się kadencji.