Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-27 14:04
MG / caritas.pl

Spółdzielnia socjalna Caritas szansą na powrót do społeczeństwa

Przygotowują smaczne i zdrowe obiady, poznają nowych ludzi oraz zarabiają na godne życie.

Autor/źródło: caritas.pl

Przygotowują smaczne i zdrowe obiady, poznają nowych ludzi oraz zarabiają na godne życie. Spółdzielnia socjalna „Kto Rano Wstaje”, założona przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Warszawskiej, pomaga wychodzić na prostą osobom, których celem jest powrót do społeczeństwa przez podjęcie stałej pracy i zerwanie z nałogami. Szansę ma każdy…


Warszawska spółdzielnia socjalna „Kto Rano Wstaje” powstała w 2013 roku z inicjatywy Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola. Projektem objęto osoby wykluczone społecznie, które otrzymały szansę na wyjście z bezdomności i alkoholizmu przez podjęcie zatrudnienia w placówce założonej przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Pracę w spółdzielni znalazły osoby bezdomne, uzależnione od alkoholu oraz niepełnosprawne. Obecnie pracuje tu 15 osób, z różnymi problemami. Dziesięć zostało zatrudnionych na umowę o pracę, pięć na umowę zlecenie.


Kuchnia spółdzielni socjalnej przygotowuje posiłki dla podopiecznych wolskiego ośrodka pomocy społecznej. Smaczne obiady trafiają do osób chorych i niepełnosprawnych, które nie mogą wyjść z domu ani skorzystać z pomocy najbliższych. Obiady z „Kto Rano Wstaje” dowożone są również do domów dziennego pobytu. Ciepłe, zdrowe posiłki, są przygotowywane według zaleceń dietetyka.


– Dania odpowiadają potrzebom żywieniowym odbiorców. Przygotowujemy posiłki dwudaniowe dla osób na diecie cukrzycowej, na diecie lekkostrawnej, oraz na diecie niskopotasowej. Obiady dostarczane są od poniedziałku do soboty. W sobotę dowozimy posiłek na niedzielę, który można schować do lodówki i odgrzać następnego dnia – wyjaśnia Wojciech Jóźwiak, menadżer spółdzielni socjalnej „Kto Rano Wstaje”.


Ciepłe dania przygotowywane przez kucharzy spółdzielni socjalnej „Kto Rano Wstaje” cieszą również podniebienia seniorów mieszkających na warszawskiej Woli. Korzystają z nich osoby samotne, które nie mają rodziny, lub których bliscy mieszkają w innym mieście. Miesięcznie kuchnia wydaje 400 zestawów obiadowych, które seniorom dowozi kierowca placówki.


– Dla nas priorytetem jest jakość. Nasi pracownicy wkładają w swoją pracę wiele serca. A co najważniejsze, obalamy krzywdzące stereotypy na temat osób bezdomnych. Ludzie bardzo różnie reagują, oceniają takie osoby, a ja gwarantuję, że dania produkowane w naszej spółdzielni są zdrowe i bezpieczne. Jeśli chodzi o produkty, których używamy do przygotowania posiłków, to ich dostawcami są lokalne firmy, cieszące się nieskazitelną opinią w branży spożywczej – tłumaczy Wojciech Jóźwiak.


Działalność spółdzielni socjalnej jest bardzo szeroka i sukcesywnie rozbudowywana. Obecnie rozwijane są usługi cateringowe dla klientów instytucjonalnych. Posiłki w „Kto Rano Wstaje” zamawiają prywatne firmy, fundacje, urzędy i ministerstwa. Każda oferta jest szyta na miarę, dostosowywana do potrzeb zamawiającego.


Spółdzielnia oferuje też inne usługi: dezynsekcji oraz kompleksowego sprzątania lokali mieszkalnych. Tego rodzaju zleceń jest coraz więcej, ich realizacją zajmuje się odrębny zespół. Dział cateringu liczy obecnie 10 osób, a 5 osób zajmuje się usługami związanymi ze sprzątaniem i dezynsekcją. Pracownicy rekrutują się spośród podopiecznych schroniska dla osób bezdomnych, prowadzonego przy ul. Żytniej przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej.


– Misją spółdzielni jest wyprowadzanie z bezdomności. Czterech naszych pracowników już się usamodzielniło  – otrzymało mieszkania socjalne od miasta. Teraz swoją wiedzę i doświadczenie przekazują nowym kolegom i koleżankom, którzy są gotowi podjąć pracę – wyjaśnia Wojciech Jóźwiak.


Ten rok będzie szczególny w historii warszawskiej spółdzielni socjalnej Caritas. W maju opuści ona obecną siedzibę przy ul. Żytniej i przeniesie się do przestronnego budynku przy ul. Sosnkowskiego. Powstanie tam nowoczesna kuchnia i lokal gastronomiczny z salą konsumencką, będzie można więc nie tylko zamówić catering, ale i zjeść posiłki serwowane na miejscu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-27 12:20:52
miniaturka

Byli więźniowie i prezydent RP złożyli kwiaty na terenie byłego obozu Auschwitz

Od złożenia kwiatów pod Ścianą Straceń przez byłych więźniów obozów na terenie dawnego obozu niemieckiego Auschwitz I rozpoczęły się wydarzenia związane z rocznicowymi obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu.
2020-01-27 12:26:39
miniaturka

Debiutancki singiel Siostry Janiny

"Zajmij się mną" to pierwszy singiel s. Janiny zapowiadający jej debiutancki album pod tym samym tytułem.
2020-01-27 12:31:01
miniaturka

Orkiestra z Mszany Dolnej kolędowała na Jasnej Górze

Po raz 24. na Jasnej Górze kolędowała Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Mszany Dolnej i Piekiełka pod dyrekcją Piotra Rataja.
2020-01-27 13:13:34
miniaturka

Fundacja Dzieło na Misji, czyli co zrobić, żeby wyjechać na misje

Co zrobić, żeby wyjechać na misje? – Od marzenia do jego realizacji może upłynąć zaledwie kilka miesięcy, jak to było w przypadku Barbary Kisickiej, która już po pół roku współpracy z „Dziełem na Misji” wyjechała na miesiąc do Argentyny.
2020-01-27 13:34:05
miniaturka

O. Zollner: Prawda nie tylko boli – prawda nas wyzwoli

Co zmieniło się w ciągu roku od szczytu dotyczącego nadużyć w Kościele i jakie są główne wyzwania dla Kościoła w Polsce w sprawie ochrony dzieci pytała o. Hansa Zollnera w programie "Między Ziemią a Niebem" TVP (26.01.2020) redaktor Paulina Guzik.
2020-01-27 14:39:51
miniaturka

Mała książeczka, która może uratować życie

Wspólnota Sant’Egidio przygotowała przewodnik dla bezdomnych