Spłonął kościół św. Szymona w Glasgow, centrum tamtejszej Polonii

W środę rano pożar strawił jedną z najstarszych katolickich świątyń Glasgow, stanowiącą jednocześnie centrum kulturowo-religijne szkockiej społeczności polonijnej od czasów II wojny światowej.

Około 2:40 nad ranem w środę straż pożarna wysłana została do kościoła parafialnego św. Szymona w Partick, dzielnicy w zachodnim krańcu Glasgow. Ogromny pożar trawił budynek jednego z najstarszych kościołów katolickich w tym mieście. Trzydziestu strażaków biorących udział w akcji w pierwszej kolejności ewakuowało mieszkańców sąsiednich budynków, następnie podjęło próbę ugaszenia ognia. Nie udało się jednak ocalić kościoła – zabytkowy obiekt został całkowicie wypalony w ciągu pół godziny. Z wnętrza budynku udało się uratować jedną osobę, nikt nie został ranny.

Ze względu na stan pogorzeliska nie da się obecnie ustalić przyczyn pożaru. Nie jest ich w stanie podać ani straż pożarna, ani policja. Rzecznik policji stwierdził, że ze względu na bardzo wczesny etap dochodzenia nie można spekulować na temat przyczyn. Komentując pożar, portal LifesiteNews, zauważył jednak, że miał on miejsce wśród kolejnych aktów antykatolickich w Szkocji i innych krajach anglojęzycznych, co rodzi przypuszczenia na temat możliwości celowego podpalenia. Zaledwie kilka dni temu zaatakowany został kapłan w katolickim kościele w Edynburgu, w czerwcu spłonęło natomiast pięć kościołów w Kanadzie.

Kościół św. Szymona był domem dla dużej polskiej społeczności od czasów II Wojny Światowej, kiedy to udostępniony został żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych, którzy uciekli przed okupacją nazistowską i którzy mieli swoją siedzibę w Yorkhill Barracks. Do czasu pożaru, msze w języku polskim były odprawiane w kościele dwa razy w tygodniu, w tym w niedziele, przez miejscowego polskiego księdza.

Rzecznik archidiecezji Glasgow podkreślił także, że kościół stanowił „punkt centralny dla lokalnej społeczności, a zwłaszcza dla bezdomnych, którzy korzystali z dostępnej tam kawiarni”.

Budynek kościoła, pierwotnie otwarty w 1858 roku, został poddany gruntownej renowacji w latach 2005-2008, co zbiegło się z obchodami 150-lecia świątyni.

Swoją solidarność z Polonią po pożarze wyrazili polscy biskupi. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski list do ks. Mariana Łękawy SAC, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Szkocji, wysłali abp Stanisław Gądecki i bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Emigracji Polskiej.

W liście tym czytamy m.in.: „W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewniamy o duchowej bliskości i solidarności Kościoła w Polsce z duszpasterzami oraz wszystkimi wiernymi, dla których kościół św. Szymona od dziesięcioleci był miejscem kultu, a jednocześnie ważnym ośrodkiem polonijnym. Ufamy, że to trudne doświadczenie, przeżywane w duchu wiary, przyczyni się do jeszcze większej konsolidacji środowiska polonijnego w Glasgow i całej Szkocji oraz wzbudzi we wszystkich wierzących jeszcze większe poczucie odpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe i religijne poza granicą naszej ojczyzny.”

« 1 »

reklama

reklama

reklama