Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-23 12:49
S. Zielińska / episkopat.pl

Spektakl „Serce bez granic. Rzecz o Kardynale Adamie Kozłowieckim”

W środę 24 stycznia w Warszawie zostanie wystawiony spektakl Teatru im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa pt. „Serce bez granic. Rzecz o Kardynale Adamie Kozłowieckim”.

Autor/źródło: Pixabay, angelx77, licencja: CC0

24 stycznia o godz. 19.00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 66) zostanie wystawiony Spektakl Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie „SERCE BEZ GRANIC. Rzecz o Kardynale Adamie Kozłowieckim”. Patronat nad spektaklem objął biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Bohaterem przedstawienia jest ksiądz Adam Kozłowiecki, jezuita, pochodzący z ziemiańskiej rodziny z Podkarpacia, urodzony w Hucie Komorowskiej koło Kolbuszowej. Lata wojny spędził w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, a po wyswobodzeniu zaczął pełnić misję na terenach Rodezji Północnej (obecnej Zambii). Spędził tam ponad sześćdziesiąt lat. Sprawował funkcję metropolity Lusaki. W wieku 87 lat został wyniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II. Zmarł w Lusace w 2007 roku.

Spektakl wyreżyserował Sławomir Gaudyn. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień i listów Kozłowieckiego (zgromadzonych w książkach „Moja Afryka, moje Chingombe – dzieje misjonarza opisane w listach do przyjaciół” [Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy, 1998] oraz „Ucisk i strapienie” [Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy, 1967]).

Dyrektor Teatru Jan Nowara dostrzegł w postaci księdza Kozłowieckiego wyjątkową postać, która może dać wspaniałe świadectwo wiary, a także wyraz uniwersalnym prawdom: miłosierdziu, współczuciu i sprawiedliwości w obliczu wydarzającego się na świecie zła. Zobaczymy na scenie historię człowieka, który w obliczu ucisku, biedy i okrucieństwa pozostał wierny Bogu, swojemu powołaniu, swoim decyzjom i wyborom oraz ludziom, którym pragnął pomagać.

W rolę tego pogodnego i otwartego księdza wcieli się dwóch aktorów: Paweł Gładyś i Grzegorz Pawłowski. Drugi z nich wraca na scenę po ciężkiej chorobie. Wierzymy, że będzie to dla niego, podobnie jak w przypadku Adama Kozłowieckiego, powrót nie tylko symboliczny, ale realny – przemieniający ludzi i rzeczywistość wokół nas.


Spektakl: „Serce bez granic”

reżyseria: Sławomir Gaudyn

scenariusz: Sławomir Gaudyn, Grzegorz Janiszewski

scenografia: Grzegorz Janiszewski

opracowanie muzyczne Sławomir Gaudyn, Grzegorz Janiszewski

inspicjent i sufler: Karolina Dańczyszyn

konsultacje: ks dr Jan Wolak, Tomasz Warchoł

obsada: Paweł Gładyś, Grzegorz Pawłowski


WSTĘP WOLNY!


Źródło: episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy