Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-17 09:10
mk / PAP

Specjalna komisja zajmie się deregulacją działalności gospodarczej

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w piątek, że w Sejmie powołana zostanie specjalna komisja, która zajmie się deregulacją w obszarze działalności gospodarczej. Wskazał, że rząd podnosząc kwotę wolną i obniżając podatki tworzy najlepsze możliwe warunki rozwoju dla przedsiębiorców.

Autor/źródło: PAP

Jak mówił Morawiecki w czasie wizyty w firmie cukierniczej Jutrzenka Dobre Miasto w Dobrym Mieście, Polski Ład w obszarze działań dla przedsiębiorców, to wydatek rzędu 20 mld zł na podniesione koszty uzyskania przychodu, ale też kilkaset mld zł na inwestycje w otoczeniu przedsiębiorstw, m.in. na uzbrojenie terenów, aby przedsiębiorcy łatwiej mogli prowadzić działalność.

Podkreślił wagę deregulacji dla działalności gospodarczej i zapowiedział, że „w Sejmie powołamy komisję, która będzie się zajmować deregulacją”.

Jak dodał, „podnosząc kwotę wolną i obniżając w ostatnich latach podatki (...) tworzymy najlepsze możliwe warunki rozwoju dla naszych przedsiębiorców”. Stwierdził też, że „bardzo często rozmawiamy” o tym, jak jeszcze bardziej poprawić warunki do inwestowania, aby inwestycje, płace i konsumpcja „nawzajem się nakręcały”.

Szef rządu podziękował wszystkim, którzy „wykonali pracę, by ocalić polskie firmy w czasie Covid”.

„Ta firma (Jutrzenka-PAP) też skorzystała z tarczy finansowej i – jak powiedział mi prezes – pozwoliła ona ochronić miejsca pracy, ale z drugiej strony zainwestować w nowy sprzęt, a nowy sprzęt to podniesienie wydajności, produktywności, podbój nowych rynków eksportowych i to chodzi w polskiej gospodarce” – mówił premier.

Jak dodał, „to mechanizm naczyń połączonych a państwo ma w tym mechanizmie jak najwięcej pomagać i to jest sercem Polskiego Ładu”. „Na tym się skupiamy i na tym się koncentrujemy i cieszę się, że wszystkie wskaźniki gospodarcze, które czytam co rano pokazują nam, że Polski Ład popycha polską gospodarkę w bardzo właściwym kierunku” – wskazał szef rządu.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk przypomniała, że do przedsiębiorców w całej Polsce trafiło wsparcie w wysokości ponad 220 mld zł. Jak oceniła, to pozwoliło ochronić miejsca pracy ale także zapewnić stabilność finansową przedsiębiorcom.

Dodała, że wskaźniki dotyczące aktywności przemysłowej stale są bardzo wysokie. Najniższe jest za to – według Eurostatu – bezrobocie – mówiła.

„Nie zatrzymujemy się, patrzymy na Polski Ład i Krajowy Plan Odbudowy. Patrzymy na potencjał, który będzie związany z dobrym klimatem dla firm. Naszym wyzwaniem i celem jest utworzenie ponad pół miliona miejsc pracy” – wskazała.

Dodała, że przedsiębiorcy jak i pracownicy mikro, małych i średnich firm będą mogli skorzystać z wielu ulg i obniżek podatków.

Prezes dobromiejskiej firmy Maciej Tryt powiedział, że Jutrzenka wciąż inwestuje w linie produkcyjne oraz hale. Produkty cukiernicze, takie jak krówki czy śliwki w czekoladzie sprzedawane są w Polsce poprzez sieci handlowe ale także eksportowane na tak odległe rynki jak Arabia Saudyjska, Jemen czy Sudan. Firma zatrudnia 240 pracowników. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-16 15:24:40
miniaturka

Ojciec przejechał pół miliona kilometrów, by po 24 latach odnaleźć porwanego syna

Mężczyzna z Chin od 24 lat poszukiwał syna, który jako dwulatek został porwany sprzed ich domu przez handlarzy ludźmi. „Tylko w drodze czułem się ojcem” - mówi Guo Gangtanga. Przejechał pół miliona kilometrów, nie zrażając się wypadkami, napadmi i awariami kolejnych motocykli.
2021-07-16 22:09:21
miniaturka

Nowy List apostolski papieża Franciszka

W dniu 16 lipca 2021 roku papież Franciszek ogłosił List apostolski w formie Motu Proprio „Traditionis custodes” w sprawie stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r.
2021-07-17 09:07:09
miniaturka

Bilans powodzi w Niemczech: 106 ofiar śmiertelnych, wielu rannych i zaginionych

Do co najmniej 106 wzrosła w piątek liczba ofiar śmiertelnych powodzi w dwóch landach na zachodzie Niemiec: Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie – wynika z danych policji i miejscowych władz. W Nadrenii-Palatynacie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w piątek do 63.
2021-07-17 09:20:34
miniaturka

Prof. Gut: nowe warianty koronawirusa nie doprowadzą już do problemów w służbie zdrowia

Nowe warianty koronawirusa nie doprowadzą już w Polsce do problemów w służbie zdrowia – powiedział w piątek PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie nie należy się skupiać np. na wariancie delta, a na budowaniu odporności populacyjnej.
2021-07-17 09:24:58
miniaturka

Rzecznik PSP: ponad 2,5 tys. interwencji po burzach, najwięcej na Mazowszu

Minionej doby strażacy interweniowali ponad 2,5 tys. razy, m.in. wypompowując wodę z zalanych posesji i usuwając wiatrołomy. Najwięcej interwencji było w woj. mazowieckim, łódzkim i warmińsko-mazurskim. Nikt nie został ranny – poinformował w sobotę rano rzecznik PSP bryg. Krzysztof Batorski.
2021-07-17 09:58:42
miniaturka

List papieża Franciszka do biskupów

Papież Franciszek wystosował List do biskupów wyjaśniający promulgowanie Motu proprio „Traditionis custodes”