Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-19 09:21
JR / PAP

Spacery dają wiele korzyści. Jakich? – wyjaśnia ortopeda

Codzienne spacery są dobrym sposobem na to, by długo cieszyć się zdrowiem i witalnością - ocenia ortopeda Urszula Zdanowicz. Chodzenie jest bardzo naturalną dla człowieka formą ruchu, przypomina z okazji Dnia Leniwych Spacerów, który przypada 19 czerwca.

Autor/źródło: PAP

W okresie pandemii wielu z nas znacznie ograniczyło aktywność fizyczną. Skutkiem tego jest przybranie na wadze i spadek kondycji. Spacery są dobrym sposobem na to, by ją odzyskać.

„Ciało człowieka stworzone zostało tak, by było w ciągłym ruchu. Chodzenie czy spacery są więc naturą człowieka jako istoty biologicznej” – podkreśla specjalistka ortopedii i medycyny sportowej Urszula Zdanowicz z kliniki Carolina Medical Center, cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP. W przeszłości to właśnie sprawność fizyczna, ruch i dobra kondycja była gwarancją przetrwania, tłumaczy specjalistka.

Jednak postęp technologiczny, rozwój cywilizacji, nowoczesne wynalazki usprawniające życie spowodowały, że zdecydowanie mniej się ruszamy. Co więcej, współcześnie, w odróżnieniu od czasów historycznych, aby przeżyć – w większości trzeba siedzieć. Wymaga tego np. styl naszej pracy, dojazdy do niej, potrzeba szybkiego przemieszczania się.

„Jest kilka sposobów na to, by mimo siedzącego trybu życia, zmienić nawyki i wprowadzać ruch do swojego dnia” – przekonuje Zdanowicz.

Według niej warto wybierać spacer w każdej sytuacji, w której jest to możliwe. Na przykład jeśli do pracy dojeżdżamy samochodem, możemy zaparkować nieco dalej, by dojść do biura spacerem, zamiast windy możemy wejść po schodach. Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej możemy wysiąść dwa przystanki wcześniej. „Po południu zamiast kanapy i telewizora wybierzmy spacer do parku czy pobliskiego lasu” – wymienia specjalistka.

W jej opinii spacerować nie tylko warto, ale „wręcz trzeba”. „Nie traktujmy spacerów jako opcji, tylko jako stały element w naszym rozkładzie dnia. Spacery, ruch - to zdrowie nie tylko dla naszego układu ruchowego, ale dla całego organizmu, pod wieloma względami: czy to internistycznymi, czy kardiologicznymi” - tłumaczy Zdanowicz.

Jak zaznacza, dla naszego organizmu zdecydowanie lepsza jest dawka lekkiego, ale systematycznego ruchu – właśnie w postaci spacerów, niż intensywnego sportu uprawianego raz na jakiś czas.

„Często moimi pacjentami są menadżerowie, dyrektorzy czy inne osoby na wysokich stanowiskach – bardzo ambitne i przyzwyczajone do osiągania sukcesów. Gdy zaczynają np. biegać, robią to na całego. Gdy podejmują treningi na siłowni, to od najwyższego poziomu. Rywalizacja w tym obszarze nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, wręcz przeciwnie – prowadzi do kontuzji, nadmiernego zmęczenia czy wzrostu poziomu stresu” – przekonuje Zdanowicz. Jak dodaje, zbyt mocne i dynamiczne eksploatowanie ciała w połączeniu z codziennymi obowiązkami, pracą i brakiem wystarczającej ilości snu może doprowadzić do wyczerpania.

Specjalistka zachęca do codziennych spacerów. „Im dłuższy spacer, im więcej kilometrów pokonujemy, tym większe znaczenie ma on dla naszego zdrowia i kondycji oraz ogólnego samopoczucia. Takim wyznacznikiem do codziennych spacerów może być pułap 10 000 kroków czyli ok. 6-8 kilometrów dziennie” – tłumaczy ortopeda. Zaznacza, że warto używać popularnych krokomierzy i sprawdzania, ile kroków codziennie wykonujemy.

Gdy przez osiem godzin pracujemy w pozycji siedzącej, a do pracy dojeżdżamy samochodem, wówczas dziennie wykonujemy zaledwie 20-30 proc. wyznaczonego celu. Motywacja w postaci pomiaru będzie pierwszym etapem do budowania w nas silnego nawyku ruchu” – zapewnia.

W jej opinii zaletą spacerów jest również to, że odprężają, można je uprawiać w różnym stopniu intensywności, są bezpieczne, ryzyko kontuzji jest niskie, a sama aktywność – praktycznie bezkosztowa.

Na spacery najlepiej ubierać buty dopasowane do naszej stopy. „Bez względu na markę, cenę czy zastosowane nowoczesne technologie, jeżeli w danym bucie jest nam wygodnie, to znaczy, że jest on właśnie dla nas. Warto inwestować w buty, ale nie chodzi o to, żeby kupować te najdroższe, tylko szukać takich, które są najlepiej dopasowane do naszych stóp” – przekonuje Zdanowicz. Jak podkreśla, przy wyborze obuwia ważny jest nie tylko rozmiar, ale dodatkowe parametry, jak np. szerokość stopy, jej kształt czy różnice w długości między jedną a drugą stopą. „Źle dopasowane obuwie będzie powodowało dyskomfort i obniży nasze chęci do spacerów” – wyjaśnia.

Jej zdaniem warto również spacerować boso. „Nasze stopy są stworzone do chodzenia boso po piasku, po trawie, po mchu – wtedy mięśnie krótkie stóp najlepiej pracują. Jeśli nasze buty nie zapewniają komfortu, dobrym pomysłem są wyprofilowane wkładki, które zwiększą wygodę użytkowania” – dodaje ekspertka.

Zaczynając od stopniowych, powolnych spacerów, możemy w miarę doskonalenia naszej kondycji zwiększać ich tempo i próbować coraz dłuższych dystansów czy bardziej energicznych marszów. Wpłyną one korzystnie nie tylko na nasz układ ruchu i ogólne samopoczucie, ale spowodują również spalenie sporej dawki kalorii, dzięki czemu zadbamy o sylwetkę, podsumowuje Zdanowicz.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-19 07:40:53
miniaturka

W weekend na PGE Narodowym strefa kibica i punkt szczepień bez wcześniejszej rejestracji

W sobotę na PGE Narodowym zostanie utworzona strefa kibica i jednocześnie będzie można zaszczepić się sprzeciw COVID-19 bez wcześniejszego umawiania się oraz rejestrowania – poinformowała w piątek wiceminister zdrowia Anna Goławska. Dostępne będą szczepionki firmy Johnson & Johnson.
2021-06-19 08:44:59
miniaturka

Dziś I Ogólnopolskie Forum Charis

„CHARIS w Polsce jest narzędziem formacji, edukacji, budowania jedności i budzenia dynamizmu na przyszłość” – mówi KAI bp Andrzej Siemieniewski. Powołana przez papieża Franciszka CHARIS działa również w Polsce, reprezentując ruchy charyzmatyczne i koordynując je. 19 czerwca w Łodzi odbędzie się Pierwsze Forum Charis Polska.
2021-06-19 08:58:49
miniaturka

Nowe zasady wjazdu do Polski. Jakie zmiany czekają podróżujących?

MSWiA zmienia zasady wjazdu związane z pandemią COVID-19. Od soboty do Polski przylecieć będą mogli obywatele USA, a granicę zewnętrzną przekroczą uczestnicy organizowanych tu międzynarodowych konkursów muzycznych. Ponadto w środę otwarte zostaną kolejne trzy przejścia graniczne z Ukrainą.
2021-06-19 09:31:35
miniaturka

Jak pandemia wpłynęła na nawyki żywieniowe Polaków?

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zbadali wybrane elementy sposobu żywienia i stylu życia dorosłej populacji polskiej przed i w trakcie pandemii COVID-19. Wzrosło spożycie tłuszczów ogółem, przybyło osób palących, ale nie zauważono wzrostu spożycia alkoholu.
2021-06-19 09:45:51
miniaturka

Wirus COVID-19 powstał w laboratorium? Naukowcy mówią o „przytłaczających dowodach”

Dwaj amerykańscy naukowcy twierdzą, że szansa na to, że koronawirus pojawił się naturalnie u zwierząt na tzw. mokrym targu w chińskim mieście Wuhan, jest „jedna na milion”. Istnieją „przytłaczające dowody” na to, że patogen został stworzony w laboratorium w Wuhanie – mówią.
2021-06-19 10:01:13
miniaturka

Ogromne wsparcie organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie dla chrześcijan w 2020 roku

Mimo ogólnoświatowej pandemii papieska fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie za pośrednictwem swych 23 biur krajowych wsparła chrześcijan dyskryminowanych i prześladowanych na całym świecie sumą ponad 122,7 mln euro. Oznacza to wzrost o 16,4 mln w porównaniu z rokiem poprzednim.