Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-25 10:25
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

„Solidarny garnek” odpowiedzią Kościoła na głód w Wenezueli

Za minimalną miesięczną pensję w Wenezueli można obecnie kupić maksymalnie 15 jajek. Inflacja przekroczyła w tym kraju 1 mln 600 tys. proc. Niewydolnych jest 60 proc. szpitali i przychodni. W tej katastrofalnej sytuacji Caritas mobilizuje się, by nieść pomoc głodującej ludności.

Autor/źródło: pixabay, CC0

Przy wenezuelskich parafiach mnożą się jadłodajnie prowadzące akcję „solidarny garnek”. Wpisuje się ona w wielkopostną inicjatywę Kościoła tego kraju przebiegającą pod hasłem „Dzielmy się, by nikt nie został sam”. W praktyce, dzięki środkom Caritas, przygotowywany jest codziennie ciepły posiłek dla osób najbardziej bezbronnych – kobiet w ciąży, ludzi w podeszłym wieku, chorych i dzieci. Korzystający z tej formy pomocy proszeni są, aby wesprzeć akcję dostarczając na miarę swych możliwości produkty potrzebne do przygotowania posiłku.

„Bez pomocy Kościoła tysiące ludzi już dawno by umarło z głodu” – mówi kard. Baltazar Porras, który kieruje Caritas Wenezueli. Przypomina on, że minimalna pensja w tym kraju wynosi 5,5 dolara miesięcznie, a za te pieniądze praktycznie nic nie można kupić. Wskazuje także na widoczny wzrost śmiertelności dzieci z powodu niedożywienia i braku leków. Obok „solidarnych garnków” Caritas organizuje też „solidarne apteki”. Ludzie przynoszą do nich lekarstwa, których nie wykorzystali, aby pomóc innym. Ponad połowa Wenezuelczyków cierpi z powodu chronicznego niedożywienia. Do wielu gospodarstw domowych nie dociera nawet bieżąca woda. „Czasu tak wielkiego głodu ten kraj nie pamięta” – podkreśla kard. Porras wskazując, że mimo to prezydent Maduro wciąż blokuje dostawy pomocy humanitarnej z zagranicy.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-25 08:17:15
miniaturka

100 lat sanktuarium Serca Pana Jezusa na Wzgórzu Aniołów

W sanktuarium Serca Pana Jezusa na Cerro de los Ángeles koło Madrytu zakończył się międzynarodowy kongres poświęcony temu miejscu. Znajduje się ono w geograficznym centrum Półwyspu Iberyjskiego.
2019-03-25 09:22:18
miniaturka

Licheń. Misterium Męki Pańskiej

12 kwietnia 2019 roku księża marianie zapraszają na Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się po raz pierwszy w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski.
2019-03-25 10:04:56
miniaturka

Biskupi Salwadoru przeciw prawu sprzyjającemu bezkarności

Salwador jest krajem, który wciąż doświadcza skutków podziałów i wojen. Przemoc nadal odciska się na codziennym życiu obywateli. Poczucie zagrożenia i niepewność jutra zmusiła wielu mieszkańców do emigracji.
2019-03-25 11:01:24
miniaturka

Nigeria: islamiści rosną w siłę, świat nie reaguje

Nigeryjski rząd nie reaguje na znaczące nasilanie się w tym kraju islamskiego fundamentalizmu. Chrześcijanie, którzy są przeważnie rolnikami są bestialsko atakowani przez muzułmanów z pasterskiego plemienia Fulani, którzy siłą odbierają im ziemie.
2019-03-25 11:04:56
miniaturka

Ewangelia według Jezusa

Kim jest Jezus? Jak należy Go utożsamiać w ewangelicznym przesłaniu i jak powinien zostać przyjęty przez grzeszników? Czym jest wiara prowadząca do zbawienia? Na czym polega zbawienie?
2019-03-25 11:18:55
miniaturka

Loreto zawsze ważne dla Papieży, Franciszek idzie w ich ślady

Do Loreto Papież przyjeżdża przede wszystkim w charakterze pielgrzyma – podkreśla w przededniu wizyty Franciszka arcybiskup prałat tego włoskiego sanktuarium maryjnego.