Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-12 12:54
mk

Śmierć pana Sławomira – musimy wyciągnąć wnioski z tej tragedii

Po śmierci mężczyzny, któremu szpital w Plymouth odłączył wodę i pożywienie, Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera o „przyjęcie rozwiązań prawnych, które zabezpieczą los milionów Polaków mieszkających i pracujących poza granicami naszego kraju”.

Autor/źródło: pixabay.com

„Śmierć Pana Sławomira w szpitalu w Plymouth wywołała dyskusję na temat daleko idących zmian w stosunku do ludzkiego życia, jakie zaszły w wielu krajach Europy. Sytuacje podobne jak ta, która spotkała naszego rodaka, w przyszłości dotyczyć mogą także innych Polaków w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii czy krajach skandynawskich. Musimy wyciągnąć wnioski z tej tragedii!” – czytamy na stronie obronmypolakowzagranica.pl, na której można podpisać petycję.

Jej autorzy przypominają, że art. 36 Konstytucji RP zapewnia wszystkim polskim obywatelom przebywającym za granicą opiekę ze strony Rzeczypospolitej Polskiej.

„Niedopuszczalna jest więc sytuacja, w której w obliczu głodzenia polskiego obywatela na terytorium obcego państwa, polskie władze liczą jedynie na dobrą wolę zagranicznych przywódców” – napisano w liście skierowanym do Mateusza Morawieckiego.

„Postulujemy zawarcie międzyrządowych porozumień, które zapewniałyby możliwość przetransportowania polskiego obywatela do Ojczyzny w sytuacji, w której zagraniczna służba zdrowia nie chce podjąć się ratowania jego życia. Taka gwarancja powinna zostać zapisana w formie bilateralnych umów z naszymi partnerami zagranicznymi lub w akcie prawa międzynarodowego o charakterze wielostronnym” – proponuje Ordo Iuris.

W umowie międzynarodowej miałyby się znaleźć gwarancje, pozwalające polskiemu konsulowi na wyznaczenie zewnętrznego lekarza, który miałby możliwość przeprowadzenia niezależnej diagnozy oraz prawnika, który oceniałby, czy w Polsce pacjent mógłby liczyć na pełniejszą ochronę życia i zdrowia.

„W efekcie korzystnej dla pacjenta opinii lekarza lub prawnika organy państwa, w którym znajduje się polski obywatel, miałyby obowiązek dalszego świadczenia opieki do czasu transportu powrotnego do kraju” – napisano w petycji.

Źródło: Ordo Iuris, obronmypolakowzagranica.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-12 11:52:44
miniaturka

Jaki był pan Sławek, Polak, który zmarł w szpitalu w Plymouth?

Życzliwy, pogodny, rodzinny, religijny – tak charakteryzuje swojego brata Renata Szpaczyńska. „Był bardzo zbulwersowany sprawą Alfiego Evansa i mówił mi, że nie rozumie, dlaczego sędziowie i lekarze mają moc decydowania o jego życiu” – wspomina w „Tygodniku Solidarność”.
2021-02-12 12:36:49
miniaturka

Promocja gospodarcza Polski za granicą. Mamy plan i pomysł na jego realizację

Szeroko pojęta promocja gospodarcza oznacza przede wszystkim wzmocnienie rozpoznawalności polskich produktów, jak również budowanie wizerunku Polski jako kraju atrakcyjnego gospodarczo – przekonuje Robert Tomanek, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
2021-02-12 13:02:11
miniaturka

Na szczycie morskiej turbiny wiatrowej

Skąd pochodzi energia zasilająca pojazdy elektryczne? Udaliśmy się do farmy wiatrowej Teesside, aby bezpośrednio zbadać sposób, w jaki wytwarza się czystą energię.
2021-02-12 13:40:07
miniaturka

Trwa walka w obronie wolności akademickiej. Sprawa prof. Budzyńskiej znowu przed komisją

Po rocznej przerwie Uczelniana Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Śląskiego powróciła do rozpoznawania sprawy prof. Ewy Budzyńskiej. Jej wykłady o rodzinie stały się przyczyną złożenia przez grupę studentów skargi na socjolog. W postępowaniu reprezentuje ją Instytut Ordo Iuris.
2021-02-12 13:57:42
miniaturka

Jak wzmocnić małżeńską relację? Pomoże Kurs Małżeński Alpha online!

14 lutego przypada Światowy Dzień Małżeństwa. Z tej okazji Krajowe Biur Alpha Polska zaprasza na Kurs Małżeński Alpha online. Jego celem jest pomoc parom w zbudowaniu silnych fundamentów relacji, nauczyć efektywnej komunikacji i pokazać jak najlepiej radzić sobie z różnicami.
2021-02-12 14:08:53
miniaturka

Obrońcy życia w USA coraz bardziej zaniepokojeni postępowaniem Bidena

Wspierająca aborcję Neera Tanden została w grudniu nominowana przez prezydenta Bidena na kolejnego dyrektora OMB. Jak twierdzi Russ Vought, były dyrektor OMB, Tanden czeka zadanie dopilnowania, aby „polityka Bidena znalazła odzwierciedlenie w całym rządzie federalnym”.