Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-15 12:29
JR

Słowo, które tworzy ład. O „Ogrodzie” ks. Jerzego Szymika

Idąc po ogrodzie ks. Szymika – „już nie w Eden, jeszcze nie w Getsemani” – poznajemy krok po kroku jego świat i myśli. Ten spacer ukazuje z jednej strony przemijanie, a z drugiej czasem trudno uchwytną radość, że możemy w nim uczestniczyć, że to przemijanie jest darem.

Autor/źródło: Księgarnia św. Jacka

Pod koniec listopada premierę miał kolejny tom wierszy ks. Jerzego Szymika pt. „Ogród”. Jest to zbiór 77 utworów z lat 2017-2020. Zaczyna się tytułowym wierszem, a kończy epilogiem nawiązującym do aktualnej sytuacji – pandemii koronawirusa.  

Spoiwem tematycznym utworów jest ogród. Autor podzielił wiersze na kilkanaście grup, np. „Derenie i forsycje”, „Domowe róże”, „Drzewo poznania”, „Wśród mirtów”. Treść dotyka wielu sfer i wartości, jak m.in. życie, śmierć, wiara, kapłaństwo, samotność, przyjaźń, piękno, sztuka, przyroda. A topografia prowadzi nas od ogrodu w Pszowie, Śląska, przez Kraków, Siedlce, Supraśl, po Ziemię Świętą. Nie sposób wymienić ani wszystkich tematów, ani miejsc, bo ich bogactwo jest w tym tomie naprawdę wielkie. Za każdym wierszem stoi inna myśl, w otoczce z codzienności, wydarzenia czy spotkania.

Wielką wartością poezji ks. Szymika jest zakorzenienie jej we współczesnej rzeczywistości. Autor nie ucieka od czasów, w których żyje, ale w nich uczestniczy. Nie buntuje się przeciwko współczesnej kulturze, ale ją czyta na swój własny sposób – bardzo głęboki i nierzadko zaskakujący. Kto by pomyślał, że w wierszach duchownego spotkamy Dolores O’Riordan (wokalistkę The Cranberries), Sarę Sampaio (portugalską modelkę Victoria's Secret) czy nawet Lady Gagę i jej piosenkę z filmu „Narodziny gwiazdy”? Kto wpadłby na pomysł napisania wiesza o śledzeniu przesyłki czy zjeździe absolwentów uniwersytetu? Z tych prostych codziennych spraw, które nas otaczają, ks. Szymik wyprowadza głębię i pokazuje, że Bożej obecności można doświadczać wszędzie.

Idąc po ogrodzie ks. Jerzego, poznajemy krok po kroku jego świat i myśli. Ważne osoby, wydarzenia, refleksje, które mieszczą się między Edenem a Getsemani, czyli tam, gdzie aktualnie jesteśmy. Ten spacer ukazuje z jednej strony przemijanie, a z drugiej czasem trudno uchwytną radość, że możemy w nim uczestniczyć, że to przemijanie jest darem.

Jak powiedział ks. Szymik podczas premiery książki: „Poezja jest sposobem posługiwania się słowem, które porządkuje – tworzy rodzaj ładu zamierzonego dla świata przez Boga. Ma temu ładowi służyć i być jego świadkiem”. Porządkowanie rzeczywistości w poezji ks. Szymika jest niezwykle interesujące i oryginalne, a jednocześnie wpisane w ponadczasowe poszukiwanie piękna, które jest nierozerwalnie sprzężone z prawdą i dobrem.

Ks. Jerzy Szymik, „Ogród”, Księgarnia św. Jacka, Katowice 2020.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-15 11:24:50
miniaturka

Kościoły chrześcijańskie i Renovabis wzywają do poszanowania praw człowieka na Białorusi

Wspólną modlitwą ekumeniczną w Berlinie przedstawiciele Kościołów w Niemczech dali wyraz swojej solidarności z mieszkańcami Białorusi. Gościem nabożeństwa w katedrze berlińskiej 13 grudnia była przedstawicielka białoruskiej opozycji Swietłana Ciechanouska
2020-12-15 11:42:22
miniaturka

Prezenty kupujmy odpowiedzialnie, najlepiej od lokalnych producentów

Prezenty kupujmy odpowiedzialnie, najlepiej od lokalnych producentów i przyjazne środowisku - radzi Agata Rudnicka z Wydziału Zarządzania UŁ. Wskazała, że zyskają na tym przedsiębiorcy poturbowani w pandemii oraz środowisko, przez mniejszy ślad węglowy.
2020-12-15 11:47:33
miniaturka

Czarnek: najbardziej prawdopodobny scenariusz to powrót do szkół klas I-III

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to powrót do szkół klas I-III - poinformował we wtorek szef resortu edukacji Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że „przygotowywany jest też wariant badania przesiewowego” tych nauczycieli, którzy będą wracali do nauczania w szkole.
2020-12-15 12:42:40
miniaturka

Reporterzy bez granic: na świecie 387 dziennikarzy w więzieniach

Na „bardzo wysokim poziomie” utrzymuje się liczba dziennikarzy przebywających w więzieniach, alarmuje międzynarodowa organizacja pozarządowa „Reporterzy bez granic”. Organizacja w sposób szczególny skrytykowała Białoruś i Iran.
2020-12-15 13:05:18
miniaturka

Mały Józef w Oknie Życia! Czy to cud Duchowej Adopcji?

O 1.35 w Łodzi urszulanki znalazły niemowlę. Chłopiec był dobrze ubrany i wyglądał na zdrowego. Siostry nadały mu imię Józef. Wybór imienia wydaje się ciekawy, bo jakby nie było, dziecko poczęło się w okolicy marca, czyli miesiąca, w którym wspomina się św. Józefa i podejmuje dzieło Duchowej Adopcji.
2020-12-15 13:12:09
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Adwent to czas zadawania pytań. Dzisiejsza Ewangelia zawiera jedno z najważniejszych: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść...?” Konsekwencją odpowiedzi na to pytanie musi być przewartościowanie życia. Jeśli Jezus jest właśnie „Tym”, to nie ma innej drogi do Boga