Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-06 08:45
MG / Krzysztof Bronk - vaticannews.va

Słowacja i Węgry reagują z radością na ogłoszenie papieskiej podróży

Radość z ogłoszonej oficjalnie wizyty Papieża Franciszka na Słowację wyrażają biskupi, a także władze państwowe. Przewodniczący Episkopatu Słowacji przypomniał przy tej okazji przeżycia związane z wcześniejszą pielgrzymką św. Jana Pawła II

Autor/źródło: vaticannews.va

Słowacja i Węgry reagują na ogłoszenie papieskiej podróży

Ogłoszenie papieskiej podróży na Słowację jest dla nas źródłem wielkiej radości – zapewnił przewodniczący tamtejszego episkopatu. Myślę, że wielu z nas powraca w tym momencie z ogromną radością do wspomnień związanych z wizytą Jana Pawła II – dodał abp Stanislav Zvolenský.Przypomniał on, że to święci Cyryl i Metody nauczyli Słowaków szacunku do Papieża. Zachęcił przy tym, by już teraz duchowo przygotować się na przyjęcie przesłania Franciszka. Jest to przesłanie wrażliwości na cierpiących, zmarginalizowanych i potrzebujących, zarówno pod względem materialnym, jak i duchowym. Papieżowi zależy również na dobru rodziny i jest otwarty na potrzeby ludzi młodych. Te tematy będą na pewno treścią papieskiej wizyty na Słowacji. Możemy się po niej spodziewać wielkiego duchowego umocnienia – napisał abp Zvolenský.


Zadowolenie z przyjazdu Ojca Świętego wyraziła też prezydent Słowacji Zuzana Čaputová. Przypomniała, że w grudniu ubiegłego roku Papież Franciszek zapewniał ją, iż Słowacja jest bliska jego sercu. Zdaniem prezydent potwierdzeniem tych słów jest długość papieskiej wizyty na Słowacji. Franciszek będzie tam od 12 do 15 września.


Również na Węgrzech, gdzie Papież będzie tylko kilka godzin, „wspólnota katolików oczekuje z wielką radością i miłością na przybycie Ojca Świętego” – zapewnił przewodniczący tamtejszego episkopatu. Kard. Péter Erdő, zauważył, że udział Franciszka we Mszy wieńczącej Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie jest bardzo znaczący. Przy okazji poprzednich kongresów Papieża reprezentowali jego legaci. „Modlimy się, aby jego wizyta była dla nas znakiem nadziei i nowego początku po pandemii” – oświadczył kard. Erdő.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-05 15:25:20
miniaturka

Misjonarz w Wenezueli: nie wiem, jak ludziom udaje się tu przeżyć

Kto nie jest tu na miejscu, nigdy nie zrozumie, w jak tragicznej sytuacji znajdują się mieszkańcy Wenezueli. 80 proc. ludności nie może najeść się do syta, niemal nikt nie może kupić lekarstw, szkoły wszystkich szczebli są zamknięte, bo rząd płaci nauczycielom 4 dolary na miesiąc.
2021-07-05 15:47:07
miniaturka

Amerykanie nie chcą aborcji na życzenie

Większość Amerykanów sprzeciwia się nieograniczonemu dostępowi do aborcji w późnym okresie ciąży. Zaledwie jedna trzecia uważa, że aborcja powinna być możliwa w drugim trymestrze, a tylko 19 proc., że w trzecim. Aż 55 proc. respondentów poparło zakaz aborcji po 20. tygodniu ciąży, z wyjątkiem przypadków ratowania życia matki.
2021-07-06 08:44:50
miniaturka

Papież czuje się dobrze, pozostanie w szpitalu 7 dni

Jeśli nie będzie komplikacji, Papież pozostanie w szpitalu przez około 7 dni. Ogólny stan Franciszka jest dobry, oddycha samodzielnie, jest przytomny – podało w południe watykańskie Biuro Prasowe.
2021-07-06 09:31:14
miniaturka

Arcybiskup Grenady: projekt ustawy o zmianie płci to przestępcze prawo

Zatwierdzony przez hiszpański rząd projekt ustawy przewiduje możliwość zmiany płci bez konsultacji medycznej lub procedury sądowej - wyłącznie na podstawie oświadczenia woli osoby zainteresowanej. O tych przepisach bardzo ostro wypowiedział się metropolita Grenady
2021-07-06 09:32:59
miniaturka

Nie żyje uwięziony przez hinduskie władze jezuita, o. Stan Swamy

W wieku 84 lat zmarł o. Stan Swamy, znany obrońca praw człowieka i ludności tubylczej. Hinduski jezuita od ośmiu miesięcy przebywał w areszcie w Bombaju w fatalnych warunkach.
2021-07-06 09:35:43
miniaturka

Życie muzułmańskiego obrońcy chrześcijan, obrońcy Asii Bibi, jest zagrożone

Margarete von Galen, przewodnicząca Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), skierowała pismo do premiera Pakistanu, Imrana Khana, prosząc w nim o podjęcie działań w obronie Saifula Malooka. To właśnie on przyczynił się do zwolnienia z więzienia Asii Bibi.